16 квітня 2025, 11:48

Закупівлі по пункту 13 Особливостей очима аудиторів

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Вже понад два роки замовники продовжують працювати згідно з Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників (далі — Особливості, Постанова 1178), передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


І напевне більшість замовників вже використовували у своїй закупівельній роботі пункт 13 Особливостей, який дозволяє їм укладати прямі договори, попри вартісні межі, визначені Постановою 1178 для проведення процедури закупівлі відкритих торгів.

Зокрема, пунктом 13 Особливостей передбачається, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі виникнення підстав, передбачених цим пунктом.

Підстав є достатньо багато, починаючи від укладення прямих договорів на підставі нагальної потреби, відсутності пропозицій при проведенні відкритих торгів, закупівлі з монополістами, закупівлі адвокатських послуг та інші.

Станом на сьогодні пункт 13 Особливостей налічує 18 підстав для укладення прямого договору без проведення процедури закупівлі  відкритих торгів.

Однак для прямого договору без обмеження по вартості, що буде укладений за пунктом 13 Особливостей, замовники повинні дотримуватись вимог та оприлюднювати необхідну інформацію в електронній системі.

Зокрема, при укладенні прямого договору за будь-якою підставою, замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі.

Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.

Також у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпунктів 13, 15, 17, 18, 20, 21 пункту 13 Особливостей замовник не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору розміщує в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також отриманий від Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів запит — у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпункту 21 цього пункту, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

Також за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до пункту 13 Постанови 1178, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. 

Пункт 3–8 Закону також визначає, що у разі здійснення замовником закупівлі, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору. Тобто у замовника є 10 робочих днів на оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель. Однак не забуваємо про оприлюднення річного плану, який  має бути оприлюднений протягом п’яти робочих днів з дня його затвердження уповноваженою особою.

Органи Державної аудиторської служби України мають повноваження перевіряти закупівлі з використанням пункту 13 Особливостей. Це передбачено пунктом 23 Особливостей, за яким Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону.

Наразі дуже багато моніторингів проводиться саме по прямих договорах, які укладені на підставі винятків, визначених пунктом 13 Особливостей. І чи не найбільшу кількість порушень встановлюють аудитори саме в цих закупівлях.

Розгляне з вами деякі з них.

Одне з найпоширеніших встановлених органами ДАСУ порушень — відсутність оприлюдненого обґрунтування підстави здійснення закупівлі, відповідно до пункту 13 Постанови 1178, або ж укладеного договору про закупівлю з усіма  його додатками.

Так, в закупівлі UA-2025-01-16-005274-a аудитори у висновку про результати здійснення моніторингу закупівлі зазначили, що Замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладеним без використання електронної системи закупівель, не оприлюднив в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування. Уповноважена особа замовника надала пояснення, що нею допущено механічну (технічну помилку, людський фактор) та не оприлюднено в електронній системі закупівель сканкопію договору з додатками та обґрунтування підстав для здійснення замовником вказаної закупівлі шляхом укладення договору без використання електронної системи у відповідності вимогами пункту 13 Особливостей.

Під час проведення моніторингу уповноважена особа оприлюднила в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього. Крім того, 03.04.2025 разом із поясненнями на запит Держаудитслужби було оприлюднено в електронній системі закупівель обґрунтування, яке затверджене керівником від 14.01.2025.

Аналогічне порушення встановлено і в закупівлі UA-2025-01-30-001892-a. Зокрема, органами фінансового контролю зазначено, що замовник разом зі звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не оприлюднив в електронній системі закупівель обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до пункту 13 Особливостей. Під час проведення моніторингу уповноважена особа замовника 04.04.2025 разом із поясненнями на запит Держаудитслужби оприлюднила в електронній системі закупівель обґрунтування.

Звертаю увагу, що висновки моніторингів органів контролю, які оприлюднені в вищезазначених закупівлях не минулих років, а зовсім нещодавні, оприлюднені в електронній системі в березні та квітні цього року, при тому, що норма про оприлюднення обґрунтування, встановлена Особливостями, діє вже понад два роки.

Зауважу, що таких порушень в закупівлях, укладених на підставі пункту 13 Особливостей, дуже і дуже багато.

Як свідчить практика, уповноважені особи замовника вже під час моніторингу закупівлі, розуміючи допущене ними порушення, оприлюднюють обґрунтування здійснення закупівлі та договір з додатками, хоча факту порушення це вже не спростовує.

Підсумуємо і ще раз звернімо увагу уповноважених осіб замовника — аби не заробити собі штраф у розмірі 1 700 гривень, пам’ятайте про ваш прямий обов’язок при оприлюдненні звіту про укладений договір на підставі випадків, визначених пунктом 13 Особливостей, оприлюднювати обґрунтування підстави здійснення вашої закупівлі та договору про закупівлю з усіма його додатками.

Вдалих закупівель згідно з пунктом 13 Особливостей без помилок і порушень!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати