Якщо говорити про те, що відбувалося на українському юридичному ринку протягом першого року повномасштабної війни, то я б виділив три періоди.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Бізнес on hold
Наприкінці лютого — на початку березня 2022 року юридичний бізнес, як майже і всі інші сфери, практично був поставлений на паузу. Перед бізнесами стояло першочергове завдання — потурбуватися про життя і здоров’я співробітників. Надалі це завдання переросло в не менш вагоме — зберегти команди. По-перше, як і в нашій фірмі, так і скрізь по ринку, значна кількість правників долучилися до лав ЗСУ. По-друге, багато юристок виїхали за кордон.
Окрім індивідуальних міграцій, Україна вперше стикнулася з масштабною релокацією бізнесів на захід країни.
До речі, зазначу, що ми не були винятком. Напередодні широкомасштабного вторгнення відкрили офіс у Львові (це було розширення бізнесу, а не підготовка до великої війни), вже після початку наступу вважали, що роботи тут через масову релокацію буде немало. Адже частину персоналу, як вже зазначалося, втрачено, але водночас юридичні, податкові, реєстраційні питання нікуди не зникли. Ми помилилися. Роботи тоді майже не було.
Одним із перших наслідків цього став секвестр бюджету. Юридичний ринок скорочував видатки на все, де це можливо.
І на цьому етапі — десь у середині березня, після першого пережитого шоку та усвідомлення нових реалій, в яких нам доведеться жити — на юрринку зародилася нова тенденція. Йдеться про волонтерські та Pro bono проєкти. Скажу, що Ario Law Firm за минулий рік реалізувала (та й наразі продовжує реалізовувати) стільки подібних ініціатив, скільки, напевно, не реалізувала за весь час свого існування. Наші партнери представлені в бордах двох благодійних фондів, наші юристи допомагають у волонтерській організації Генштабу «Адвокати ЗСУ», займаються допомогою фіксації злочинів росіян тощо.
Отже, на той момент це дуже допомагало не зупинитися і тримати себе у професійному тонусі, відволіктися від новин, а головне — працювати на перемогу. Так, перші кілька місяців 90-95% проєктів нашої фірми були пов’язані саме з волонтеркою та Pro bono. Та й взагалі, напевно, не зможу назвати жодної юридичної компанії, яка б за цей час не долучилася до жодного подібного проєкту.
2. Масштабний comeback і перезавантаження
Звільнення Півночі від окупаційних військ дало перший потужний поштовх для перезавантаження юрринку. Адже велика кількість компаній та їхніх співробітників почали повертатися з-за кордону як загалом до України, так і до Києва зокрема.
Перші великі перемоги на фронті, а з ними й перше масштабне викриття воєнних злочинів росіян після звільнення Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Бородянки тощо, відкрили новий великий напрям, в якому працюватиме вітчизняний юрбіз ще не один рік — це фіксація злочинів та відшкодування матеріальних і моральних збитків, завданих агресією рф. Законотворці, правоохоронці, юристи, суди — усі стали частиною цієї великої справи. Зазначу, що, окрім Pro bono проєктів, у нас вже на сьогодні є декілька великих кейсів щодо відшкодування збитків, завданих російською агресією великим підприємствам. І з кожною звільненою територією надалі таких справ ставатиме більше.
Наприкінці весни — влітку велика війна «запровадила» й інші тренди на ринку. Зокрема, мова йде про санкційну політику. Це стало ще одним великим напрямом роботи, адже нерідко бажання виявити «агента Кремля» перетворювалося на справжнє «полювання на відьом» з безрозбірним, економічно недоцільним (передусім для України) блокуванням активів тощо. Наразі, після ухвалення доопрацьованого санкційного законодавства з більш чіткими механізмами конфіскації російських активів в Україні, ситуація трохи вирівнялася, проте необґрунтованих переслідувань все одно вистачає. Отже, у команд кримінальних практик це було та й залишається одним з основних напрямів діяльності.
3. Життя перемагає
Як би жахливо це не звучало, але станом на сьогодні, переживши, напевно, найважчу за всю історію незалежної України зиму, юридичний ринок, як, власне, майже всі сфери економіки, пристосувався, звик і функціонує в наявних умовах.
До нових масштабних напрямів роботи юрфірм, пов’язаних із наслідками російської агресії, додалися й довоєнні, традиційні. Цей процес розпочався десь восени 2022 року і, попри зимові труднощі з масованими ракетними атаками, відключенням електроенергії, не спинився.
Так, звісно, на ринку відбулися певні трансформації, проте якщо дивитися в розрізі топ-100, то назвати їх аж занадто значними поки що важко. З кадровими втратами, урізаними бюджетами бізнес працює. Ба більше, наприклад, у нас, враховуючи волонтерську та Pro bono діяльність, наразі більше проєктів, аніж до великої війни. Життя триває.