Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй, що у Гаазі, визнав юрисдикцію у справі щодо звинувачень у геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 року. Це означає, що справа «Україна проти російської федерації: участь 32 держав» переходить до наступної стадії — розгляду по суті.
Читайте також: «Міжнародний суд ООН частково задовольнив позов України проти рф: хто з суддів та як голосував».
Треба приготуватися, що ця стадія — довга, тривати вона може 3–5 років. До прикладу, по строках: наприкінці 2019 року Україна «виграла юрисдикцію» у справі про порушення рф конвенцій ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, і МС ООН розпочав розгляд справи по суті. У червні 2023 року відбулися усні слухання по суті справи, фінальне рішення виголосили 31 січня 2024 року.
Рішення по «геноцидній справі» Міжнародний суд ООН оприлюднив 2 лютого 2024 року. Отже, на що з головного нам варто зважати в ньому?
1. На розгляд Суду в Гаазі переходить лише одна заява України — про те, що росія безпідставно звинуватила Україну в неіснуючому геноциді, що безпосередньо могло порушити Конвенцію про геноцид. Суд визнав, що має юрисдикцію для запиту України «винести рішення та заявити, що немає достовірних доказів того, що Україна несе відповідальність за вчинення геноциду з порушенням Конвенції про геноцид у Донецькій та Луганській областях України».
Отже, тепер МС ООН буде розглядати по суті одне питання: чи вчиняла Україна геноцид на Донбасі.
2. Заяву української сторони про те, що росія використала Конвенцію про геноцид як привід для вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Суд не розглядатиме. Так само Міжнародний суд ООН відмовився винести рішення стосовно того, що офіційне визнання росією так званих «днр» та «лнр», що сталося за кілька днів до повномасштабного вторгнення, порушує Конвенцію про геноцид.
3. Міжнародний суд ООН не скасував ухвалений ним 16 березня 2022 року наказ про тимчасові заходи щодо зобов'язання рф негайно зупинити військові дії на території України. Він залишається чинним, нехтування ним вважатиметься порушенням з боку росії.
Хоча свої рішення Суд ухвалює абсолютною більшістю кількістю голосів,
окремі думки до рішення від 2 лютого 2024 року додали голова МС ООН Донох’ю (громадянка США), віцепрезидент Геворгян (громадянин рф), судді: Абрахам (громадянин Франції), Себутінде (громадянка Уганди), Робінсон (громадянин Ямайки), Івасава (громадянин Японії), Чарлзворт (громадянка Австралії), Доде (суддя ad hoc).
Ознайомитись з позиціями окремих суддів, їхніми думками та заявами можна тут.
У розгляді справи по суті спочатку сторони подаватимуть свої позиції письмово, потім відбудуться публічні слухання.
І наприкінці про те, з чим зазвичай є плутанина. Cправа, про яку йдеться, не стосується визнання геноцидом діянь самої росії.