![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Досудова реструктуризація заборгованості — нова процедура для України. Проте для багатьох компаній, що перебувають на межі банкрутства, це можливість зберегти бізнес і продовжити діяльність. А для багатьох кредиторів — шанс повернути всі вкладені кошти, а не лише те, що вдасться отримати внаслідок розпродажу майна з молотка. Превентивна реструктуризація дає можливість перезавантажити бізнес.
В Україні — один із найнижчих показників повернення кредиторської заборгованості: лише 9 центів з 1 долара США. Процедура превентивної реструктуризації дозволяє боржникам домовитися з кредиторами поза судовим процесом, без відкриття справи про банкрутство, відновити діяльність компанії, зберегти робочі місця та активи, а також уникнути репутаційних втрат. Це новий для нашої країни інструмент, що змінює підхід до вирішення проблеми неплатоспроможності — переорієнтовуючи її з ліквідаційної моделі на модель відновлення.
«На мою думку, досудове врегулювання проблемної заборгованості, реалізоване через процедуру досудової реструктуризації, має значний потенціал для використання бізнесом як один із варіантів виходу з кризової ситуації. Ця процедура є зрозумілішою, ніж, наприклад, процедура банкрутства та має чітко визначені строки та прозоріший механізм для всіх сторін. Фактично, це процедура досягнення домовленостей між боржником і кредиторами, метою якої є відновлення платоспроможності боржника та повернення кредиторам заборгованості. У той же час, процедура банкрутства означає виключно продаж майна з молотка, коли кредитори намагаються отримати бодай щось», — коментує Юрій Головко, адвокат юридичної компанія «Болінський і команда».
Банкрутство чи превентивна реструктуризація
Звернімо увагу на діяльність арбітражних керуючих під час процедури банкрутства. Відповідно до законодавства, їхні дії мають бути спрямовані на максимально можливе задоволення вимог кредиторів і повернення їхніх інвестицій. Важливо зазначити: діяльність арбітражних керуючих полягає не лише в ліквідації підприємства-боржника та розпродажі його активів. Йдеться не просто про формальне виконання процедури, а й про можливість сприяння збереженню господарського потенціалу суб’єкта. Так має бути. Але… Юристи вважають: значно ефективніше вирішувати питання ще до настання банкрутства.
В умовах війни багато підприємств пошкоджені, зруйновані або мають складності з логістикою та дестабілізацією ринків. Продаж активів у випадку банкрутства має стати крайнім заходом.
Процедура превентивної реструктуризації надає боржнику та кредиторам ширший інструментарій для відновлення платоспроможності, — вважає Юрій Головко, адвокат юридичної компанії «Болінський і команда»: «Механізм реструктуризації дає можливість покладення виконання зобов’язань боржника на його власників, учасників та акціонерів.
Тобто, якщо в процедурі банкрутства для притягнення учасників боржника до субсидіарної відповідальності потрібно доводити факт доведення до банкрутства їхніми діями, то в межах процедури превентивної реструктуризації таку відповідальність можна просто передбачити в плані реструктуризації».
Переваги досудової реструктуризації
Перевагами досудової реструктуризації є конфіденційність, швидкість, гнучкість і контроль. Ініціатива належить бізнесу. Боржники й кредитори самі визначають умови реструктуризації, механізми й графік виплат. Контроль над бізнесом залишається у компанії-боржника. А інформація щодо фінансової ситуації залишається в колі учасників.
Етапи проведення досудової реструктуризації
Аналіз фінансового стану компанії-боржника. Першочергово проводиться юридичний та фінансовий аудит компанії. Це дає змогу зрозуміти чи можливо провести досудову реструктуризацію. Вивчаються розмір кредиторської заборгованості, прострочення та активів та виявляються проблеми підприємства. Потрібно ідентифікувати основних кредиторів. Далі складається попередній прогноз відновлення платоспроможності компанії.
Ініціювання. Ініціювати процедуру реструктуризації може тільки боржник. Щоб запустити процедуру боржник має письмово звернутися до кредиторів які представляють щонайменше 50% вимог до боржника. Далі створюється група для ведення переговорів. Цей етап може викликати побоювання чи погодяться кредитори на пропозицію. Проте, якщо правильно подати пропозицію, показати прозорість процесів і готовність платити — кредитори більш охоче йдуть назустріч.
Підготовка плану. У плані проведення реструктуризації які борги, в якому обсязі й у які терміни будуть погашені та як саме відновлюватиметься платоспроможність підприємства. Також прописуються зміни у внутрішній структурі та можливе списання пені, штрафів та інших виплат. План реструктуризації — це презентація того, як боржник буде повертати кошти кредиторам. Він має показати, що з компанією можна далі мати справу.
Перемовини. Перемовини з кредиторами можуть тривати невизначений термін. Боржник презентує свій план реструктуризації кредиторам й у процесі перемовин вносяться корективи. З великими кредиторами варто вести індивідуальні перемовини. Затверджену угоду оформлюють у письмовій формі. Бажано засвідчити її нотаріально. Може виникнути ситуація, що кредитор вимагатиме заставу або додаткові гарантії.
Затвердження плану реструктуризації. Затвердження плану передбачає виконання певних вимог, зокрема — погодження плану кожним класом кредиторів (як забезпечених, так і незабезпечених) шляхом отримання щонайменше 50% голосів від загальної кількості голосів у кожному класі та кожній черзі. Однак навіть за відсутності консенсусу серед кредиторів, за умови дотримання всіх необхідних вимог до плану реструктуризації, його можна подати безпосередньо на затвердження до суду. Суд має повноваження затвердити план реструктуризації без рішення кредиторів, якщо цей план є справедливим щодо кожного кредитора та передбачає рівні та вигідні умови погашення заборгованості для всіх кредиторів порівняно з умовами погашення в межах процедури банкрутства.
Виконання. Після досягнення й оформлення домовленості починається процес виконання плану. Компанія-боржник веде платіжну дисципліну, звітується перед кредиторами та відновлює ліквідність і прибутковість. На цьому етапі важливо співпрацювати з юристами для відстеження дотримання умов й консультацій щодо ризиків.
Важливо діяти вчасно. На етапі, коли підприємство немає активів, доходів і перспектив досудова реструктуризація не проводиться. Якщо кредитори налаштовані негативно або вже подали до суду та якщо боржник не може виконати зобов’язання реструктуризація також не підійде.
Недоліки
Потенційно ефективний але юридично та практично складний інструмент досудової реструктуризації потребує значної довіри й злагодженості дій учасників та сильної юридичної підтримки.
Недоліки проведення реструктуризації:
-
Не всі зобов’язання підлягають досудовій реструктуризації.
-
Неможливість автоматично реструктурувати нефінансові зобов’язання.
-
Немає гарантії від ворожих дій кредиторів.
-
Ризик паралельних судових або виконавчих процесів.
-
Недостатня довіра між кредиторами та боржником.
-
Майже відсутня практика реалізації досудової реструктуризації.
-
Вплив зовнішніх факторів.
«Закони недосконалі, і, як показує практика, навіть при однозначному формулюванні можливі неоднозначні трактування та виконання. Не є винятком і процедура превентивної реструктуризації. Вважаю, що реструктуризація дійсно необхідна, адже в умовах нестабільної економіки та загальної ситуації в державі важливо мати інструмент для запобігання судовій процедурі банкрутства. Багато підприємств, що могли б продовжувати свою діяльність, були ліквідовані лише тому, що їхні власники не мали механізмів для врегулювання заборгованості, а один із кредиторів наполягав на ліквідації. Такий інструмент, як реструктуризація, за наявності волі сторін, дає змогу досягти домовленостей», — зазначає Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда».
Юристи компанії «Болінський і команда» відзначають, що процедура превентивної реструктуризації має великий потенціал для практичного застосування. Ймовірно, в будь-якій законодавчо врегульованій процедурі можна знайти лазівки й неточності. Проте інтеграція законодавства України та ЄС, у межах якої, зокрема, й було впроваджено процедуру превентивної реструктуризації, дає надію на «ковток свіжого повітря» в сфері врегулювання проблемної заборгованості бізнесу.
«Болінський і команда»
Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87
bolinskyi.com