15 травня 2025, 12:32

Рада Європи підтримала створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Рішення ухвалили 14 травня в Люксембурзі в рамках щорічного засідання Комітету міністрів Ради Європи. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Очікувана новина після Львівської заяви 9 травня, в якій мовиться про  завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу. 

Як очікуваним стало й те, що Трибунал розміщуватиметься в Гаазі (Королівство Нідерландів). У підписаній торік двосторонній угоді між Україною та Нідерландами це місцерозташування було закріплено, хоча зі Спецтрибуналом на той момент ще не все до кінця залишалось зрозумілим. Ще раніше ініціативу прийняти Спеціальний трибунал підтримала міськрада «столиці міжнародного правосуддя», як називають Гаагу. Там постійно базуються Міжнародний кримінальний суд та Міжнародний суд ООН, працюють європейські органи юстиції та поліції – Євроюст і Європол, функціонували спецтрибунали щодо Руанди та Югославії. Гаага має досвід і міжнародно-правову інфраструктуру для розміщення майбутнього Суду, ба більше Міжнародний реєстр збитків та центр із переслідування за злочин агресії проти України працюють також там. 

Очікується, що упродовж 2026 року для Трибуналу будуть готові регламент та процедури, сформовано секретаріат і реєстр суддів. Щодо поточного року,  буде багато політичної та юридичної роботи, наприклад, Угоду і Статут Трибуналу має ратифікувати Верховна Рада. Одні держави зможуть автоматично підписати розширену часткову угоду, що визначає умови підтримки Спеціального трибуналу включно з його фінансуванням та іншими адміністративними аспектами, на підставі свого членства в Раді Європи. Іншим країнам необхідно буде ратифікувати її в національних парламентах, на що може знадобитися час. 

«Попереду ще чи не більше роботи, з розʼяснення обмежень юрисдикції, розбудови якісних проваджень із нюансованими наративами, протидії дезінформації та утримання реалістичних очікувань щодо швидких «перемог», висловилася Катерина Бусол  доцентка Києво-Могилянської академії та Британського інституту міжнародного та порівняльного права (BIICL), юристка Міжнародного центру перехідного правосуддя (ICTJ). 

Процес створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України міністри держав Ради Європи доручили генеральному секретарю РЄ Алену Берсе. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати