У 1999 р. один з найпрестижніших вишів країни випустив нового молодого спеціаліста. Я була сповнена ентузіазмом, мала грандіозні плани та була рішуче налаштована невідкладно застосувати всі отримані знання на практиці. Але на мене чекав ще один етап навчання - життєвий: з розчаруваннями та неприємними відкриттями. І ця освіта тривала не рік, не два і навіть не п’ять. Ще за 12-15 років я мусила визнати, що деякі мої кроки на шляху власної кар’єри були хибними. Справа в тому, що разом із знаннями та корисними навичками в голови студентів потрапляють шкідливі стереотипи, які потім заважають ефективно та впевнено досягати професійного успіху. Щоб позбутися цього баласту, мені довелося припуститися прикрих помилок та зробити болісні, але необхідні висновки. Тож я сподіваюся, що мої антипоради дозволять комусь із вас пропустити той момент, коли ви набиваєте власні синці задля важливого досвіду, та скоротять ваш шлях до посади мрії.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. У спілкуванні з не-юристами використовуйте виключно професійну лексику. То й що, що вас не розуміють інші? Адже ваша мета - щоб усі і кожен були вражені глибиною ваших знать, за які ви заплатили силу-силенну коштів. Усі оточуючі просто зобов’язані напружитись, щоб зрозуміти вас.
Працюючи у кросфункціональних командах пліч-о-пліч з логістами, кадровиками, маркетологами, бухгалтерами, ви маєте бути максимально зрозумілими та навчитись дуже просто говорити про складні речі на кшталт захисту прав інтелектуальної власності, застосування аутсорсингових схем залучення персоналу чи зберігання персональних даних клієнтів. Вас мають розуміти не лише колеги-юристи, але й інші люди. Тож інколи просто забувайте про улюблені юристами умовні способи дієслова чи пасивні форми дієприкметника.
2. Креативність та вигадливість - то для художників і дизайнерів, а ви точно знаєте, що можна робити, а що ні. Тож нехай бізнес пристосовується до існуючих норм законодавства, які традиційно не встигають за розвитком правовідносин.
Бізнес - це не задачка з семінарського заняття, і реальні життєві кейси рідко мають єдине вірне рішення. А інколи правильної відповіді на життєву задачку взагалі не існує. Пошуки славетного рішення win-win часто перетворюються на гонитву за синім птахом. Слід шукати оптимальні й компромісні рішення. Невже відсутність у національному законодавстві такого поняття, як «аутстаффінг», має стримувати бізнес-інтереси вашої компанії?..
3. Уникайте неприємних контактів. Піклуйтеся про свій особистий простір, ауру та біополе - нізащо не підпускайте до себе неприємних вам людей, навіть якщо вони дуже-дуже важливі для вашої справи.
Звичайно, більшість із вас пам’ятають поради з книги Роберта Саттона «Мудакам тут не місце» про максимально можливе уникнення неприємних колег чи клієнтів. Так не вийде. Або полишайте токсичне середовище, або навчіться у ньому працювати. Ізолюючись від неприємних чи агресивних колег, інтриганів, ви ізолюєте себе від інформації. А уникаючи складних клієнтів, отримуєте репутацію вередуна чи примхливої панянки. Поступово ви опинитесь у небезпечному вакуумі без проєктів, а ваша компанія/команда навчиться обходитись без вас. Тому я б скоріше порадила інший слоган як інструкцію до дій: «Ворог має померти в обіймах!»
4. Комунікабельність - доля продавців та маркетологів, ви - представники консервативної професії, тож маєте бути стриманими та недоступними. Ваші стосунки з колегами та клієнтами мають бути настільки серйозними, щоб ані тіні посмішки не промайнуло.
Я не говорю про базікання у курилках упродовж дня, але спілкування з колегами з інших підрозділів на робочі теми, відвідування різних технічних нарад можуть принести вам багато цікавого. Ви будете в курсі, над чим саме працюють продуктологи, ІТ-шники, фінансисти, які проєкти виграють від вашої експертизи. Будете орієнтуватись, які додаткові знання вам необхідні, щоб бути затребуваним і корисним компанії. Охорона праці оформлює нещасний випадок? А які обставини? Чи були інструктажі, чи усі ознайомлені з посадовками? Дирекція з персоналу працює над краудсорсинговою моделлю залучення персоналу? А вони визначились із кадровими питаннями та матеріальною відповідальністю? У головах ІТ-шників робота з Big Data? Можливо, мені варто відвідати семінар з GDPR?
Інтенсивне спілкування у кросфункціональних командах - це гарний поштовх для нових думок та ідей, саморозвитку та розширення світогляду. Зациклювання на вузьких юридичних питаннях, на зазубрюванні норм права - вірний шлях до професійної деградації. Практично всі викладачі в Академії намагались нам донести одну важливу річ: ніколи не завчайте норми права на пам’ять - це не лише непотрібно, а навіть шкідливо, зважаючи на стрімкі зміни у вітчизняному законодавстві. Ви маєте знати, в якій галузі права можна знайти необхідну норму для тих чи інших правовідносин, і не намагатися застосувати, наприклад, до адміністративних правовідносин диспозитивний принцип регулювання. Книжки мають бути не лише вузько спеціалізованого характеру; бізнес-література, суміжні науки - усе це можливість для розвитку та побудови мозком нових нейронних зв’язків.
5. Зверхність, зарозумілість та пиха - природні супутники вашої професії. При вашій появі колеги мають падати ниць! Чи хоча б шанобливо замовкати. Обов’язково дайте всім зрозуміти, що вони ніщо у порівнянні з вами - володарем таємних знань, якими вас наділили боги юриспруденції.
Тричі «ні»! Ви маєте бути готовими і вміти працювати в команді. Юрист у бізнесі - лише підтримка та опора його ринкових підрозділів. Гроші в компанію приносять вони, а ваше завдання - робити ці процеси ефективнішими і вберігати компанію від необачних рішень та, відповідно, від небажаних та непередбачуваних витрат.
Читайте також: «Ukrainian Women in Law 2020».
Так, для того, щоб поступитись власними амбіціями на користь спільної справи та інтересів компанії, потрібна мужність. Емпатія, уміння слухати та дослухатись, розуміти потреби як внутрішнього, так і зовнішнього клієнта - якості, що мають бути у «базових» налаштуваннях юриста, який розпочинає свій кар’єрний шлях.
Успіху всім та натхнення!