Нещодавно Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект Закону №2982 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Законопроект містить новели, які направлені на розвиток ринку нерухомості в Україні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Основним, та, напевно, найбільш очікуваним нововведенням є розширення суб’єктного складу осіб, які матимуть повноваження щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Планується, що такі повноваження також матимуть: нотаріуси (у тому числі, якщо речове право виникло без вчинення ним нотаріальної дії); громадяни України, які відповідають кваліфікаційним вимогам та знаходяться у трудових відносинах із виконавчим комітетом міської ради міста обласного значення, районної, районної у місті, містах Києві та Севастополі державної адміністрації або з банком.
Вбачається, що проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нотаріусами України стане дієвим механізмом подолання корупції у цій сфері, що вже довів свою ефективність. Наразі нотаріуси мають право здійснювати державну реєстрацію прав виключно під час вчинення нотаріальних дій. Поза нотаріальними діями вони вправі здійснювати лише державну реєстрацію похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Тож розширення їхніх повноважень у цій сфері та поповнення переліку державних реєстраторів банківськими працівниками (що виправдано щодо останніх – з обмеженнями щодо випадків реєстрації прав), є позитивним моментом.
Втім, проект не позбавлений окремих недоліків, які у разі ухвалення закону у запропонованій редакції матимуть негативні наслідки. Законопроект містить ряд юридичних дефектів, спричинених недоліками законотворчої техніки. Крім того, на жаль, залишилися не вирішеними ряд питань, які обговорюються останнім часом представниками бізнесу та юристами. Зокрема, не приділена увага державній реєстрації права оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, реєстрації автоматичного переходу права на земельну ділянку в силу ст. 120 Земельного кодексу України. Спрощений механізм для державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, невиправдано не поширюється на земельні ділянки інших категорій земель.