26 вересня 2016, 17:50

Рейдерству STOP!

Опубліковано в №39 (537)

Юрій Захарченко
Юрій Захарченко «Prove Group, ЮК» адвокат, старший юрист

Нагадаємо, до Ради подано «Антирейдерський законопроект»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомив заступник міністра юстиції Павло Мороз. Відповідний законопроект №5067 було ініційовано Міністерством юстиції України. «Перше та ключове – законопроект посилить кримінальну відповідальність як заявника, так і реєстратора й зацікавлену у вчиненні незаконної реєстраційної дії особу. Максимальний термін ув’язнення становитиме до 8 років з конфіскацією майна», – зазначив Павло Мороз.

Наступна зміна – адміністративну відповідальність теж буде посилено. Штраф у 340 грн є неефективною превентивною нормою, тому його буде збільшено до 8500 грн. Павло Мороз зазначив, що такі стягнення проводитимуться за технічні помилки, а за свідому змову з рейдерами доведеться відповідати власною свободою та майном.

Ще один важливий крок – при реєстрації бізнесу (не в електронному форматі) та нерухомості власник (за бажанням) зможе отримати паперове підтвердження власності з підписом і печаткою реєстратора.

Мороз упевнений, що введення кримінальної відповідальності у сфері реєстрації майна та бізнесу знизить махінації на цьому ринку.

Також заступник міністра зазначив, що в запропонованих змінах є ініціатива позбавлення нотаріусів права на ведення професійної діяльності за порушення в сфері реєстрації.

Коментар:

Цей законопроект не створить істотних перешкод для протиправного захоплення власності. Кримінальний кодекс України вже містить низку норм, які передбачають покарання для рейдерів. Однак Міністерству юстиції України цього виявилося мало. Основна причина захоплення власності в Україні – не відсутність покарання за усі ці діяння, а «беззубість» правоохоронної системи щодо рейдерів.

Зовсім нещодавно звучали гучні заяви Міністерства юстиції та Міністерства внутрішніх справ України про те, що їм вдалося перешкодити захопленню мережі магазинів «Новус», елеваторів «Бунге». Чи відкрите кримінальне провадження? Чи вручена хоча б одна підозра? Коли буде направлений обвинувальний акт до суду? Яка роль осіб, які притягуються до відповідальності, у скоєному злочині, якщо такі є? Відповідей ми не отримаємо. І річ не в тім, що Кримінальний кодекс не дозволяє притягнути до відповідальності за рейдерство, а в складності доведення провини – злочинного наміру в скоєному.

Формально, реєстратори не порушують закон, здійснюючи реєстраційні дії на замовлення загарбників. У реєстраторів завжди є цілком законна підстава для переоформлення активів (наприклад, протокол загальних зборів учасників ТОВ або рішення суду). Звичайно ж, документи підроблені, але реєстратор не може сам це встановити. Документи реєстратор оцінює за формальними ознаками, досить пакету документів для здійснення реєстраційних ді, чи ні. А хто і за яких обставин насправді підписав документи, реєстратор не має змоги перевірити.

Має бути механізм підтвердження волі власника активу на здійснення юридично значущих дій: реєстратор повинен мати можливість і бути зобов'язаний перевірити, чи відповідають надані документи дійсності або ж вони підроблені.

Необхідні зміни й до законодавства України в частині проведення та формалізації результатів загальних зборів учасників товариства, рішень власників підприємств. Для цього можуть залучатися незалежні треті особи, які нестимуть відповідальність, в тому числі й матеріальну, за свої дії (наприклад, нотаріуси).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати