26 січня 2015, 18:36

Процедура заочного розслідування не відповідає основоположним правам людини

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

Внесені Верховною Радою України 15 січня цього року зміни до законодавчо врегульованої процедури заочного засудження забезпечують не так реалізацію права на справедливий суд і принцип невідворотності покарання як таких, як отримання рішення суду, на підставі якого можна гарантовано провести конфіскацію майна засудженого.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зокрема, Закон передбачає зміну умов, за яких може проводитися спеціальне досудове розслідування або спеціальний судовий розгляд (заочне провадження). Якщо раніше було необхідно довести, що особа, стосовно якої триває розслідування, перебуває за межами території України, то тепер достатньою підставою для застосування заочного провадження будуть відомості про те, що особа перебуває в міжнародному або міждержавному розшуку.

Це спрощує роботу державних органів, яким відтепер необхідно буде лише дотримати всі формальності, пов'язані з подачею заявки на міжнародний або міждержавний розшук.

Як і попередня редакція закону, такі зміни вітчизняного законодавства не відповідають принципам, закладеним у ст. 6 Конвенції про права людини, в якій зазначено, що кожен обвинувачений у скоєнні злочину повинен бути повідомлений про це, знати їхню суть, а також повинен мати можливість реалізувати своє право на захист у суді.

Крім того, згідно з прийнятими положеннями, заочне провадження може бути застосоване щодо тих осіб, які перебувають у Криму чи в зоні проведення АТО. Підставою для цього стане факт ухилення від явки за викликом слідчого, прокурора або судового виклику слідчого судді (суду), який виражається в неприбутті без поважних причин більше ніж двічі.

Зважаючи на те, що ні в зону АТО, ні в Крим пошта не доправляється, а зокрема й повістки, виникає ситуація, за якої стосовно особи, що проживає на вказаних територіях (перебуває за кордоном), може бути порушена кримінальна справа і ухвалене рішення. При цьому, підсудний не знатиме не лише того, в чому його звинувачували, а й навіть про саме існування кримінальної справи і як наслідок буде позбавлений права на захист.

Хоча законодавці і озвучують позицію про те, що заочне провадження буде застосовуватися виключно до представників колишньої влади, в законі про ніде не зазначено.

Отже, правоохоронні органи, беручи до уваги прийняті зміни, найближчим часом зможуть проводити розслідування з подальшим судовим розглядом і винесенням судового рішення без відома людини.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати