14 травня 2020, 15:04

Поради та застереження для бізнесу в період наближення шторму

Опубліковано в №9 (715)

Вероніка Зарубицька
Вероніка Зарубицька «АМБЕР, ЮК» адвокат

«Колись шторм скінчиться, і ти не згадаєш, як його пережив. Ти навіть не будеш впевнений в тому, чи скінчився він насправді. Проте одна річ є беззаперечною: коли вийдеш зі шторму, ти ніколи знову не станеш тією людиною, яка в нього увійшла, тому що в цьому і був весь його сенс». Харукі Муракамі


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сьогодні ми розуміємо, що, попри світові прогнози та аналітичні міркування, якими щодня наповнюється інформаційний простір, на жаль, кожного щоразу опиняємося у безпорадному стані та змушені констатувати свою неготовність до адекватного сприйняття таких викликів як пандемія, катастрофи та інші подібні обставини. Ми не маємо у своєму арсеналі методів та інструментів, які б дозволили стабілізувати економіку і забезпечити життя людей на належному рівні.

Світовий досвід показав, що такі ситуації можуть траплятися щодня, тому суспільство завжди має бути до цього готовим. Якщо розглядати окреслену проблему в розрізі функціонування бізнесу, тут також є певна специфіка, яку необхідно враховувати, щоб наступного разу не наступати на ті самі граблі, а бути озброєними.

Які висновки наразі ми можемо зробити з коронавірусної пандемії, що зумовила вимушену зупинку багатьох видів господарської діяльності та відсутність надходжень? Ми побачили, що найбільш незахищеним виявився малий і середній бізнес, який в результаті застосування навіть нетривалих карантинних заходів опинився на межі знищення. Причиною такої ситуації стала відсутність фінансової подушки та ненадання державою підтримки, яка дозволила б середньому та малому бізнесу протриматися певний час в умовах зупинення господарської діяльності.

Так само або навіть більш незахищеними виявилися малі та середні сільськогосподарські виробники, оскільки за наявності великої кількості сільськогосподарської продукції вони не мають можливості її реалізувати за справедливою ціною. Вони змушені зазнавати величезних збитків, реалізовуючи цю продукцію за копійки великому бізнесу, який скористався нагодою, щоб на цьому зробити надприбутки. В багатьох випадках сільгоспвиробники змушені взагалі утилізовувати свою продукцію, тоді як ми з вами потім купуватимемо ті самі позиції в супермаркетах вдесятеро дорожче, оскільки вони імпортовані з інших країн.

Звісно, в цій ситуації платники податків покладалися на державу та очікували від неї певних стабілізаційних кроків, проте держава не виправдала цих сподівань. Таким чином, бізнес мав зробити певні висновки.

Якщо ви запитаєте, чи існують інструменти, якими можна було б скористатися, щоб удар виявився менш болючим, я відповім – так. Однак зазвичай ми живемо одним днем і вважаємо форс-мажорні ситуації, про які постійно згадуємо під час укладання угод, чимось фантастичним та малоймовірним, що до них можна поставитися формально. Так само безвідповідально ми ставимося до формування резервних фондів підприємства, про які завжди згадуємо в їхніх установчих документах.

До того ж ми поверхнево сприймаємо питання щодо страхування фінансових ризиків та інших видів страхування у сфері господарської діяльності. Також майже ніколи уважно не ставимося до належного оформлення угод, які укладаємо в частині підстав, порядку та умов дострокового припинення дії господарських договорів і зобов’язань сторін із повернення коштів, фактично сплачених за такими договорами, в умовах, коли таке дострокове припинення відбувається до моменту поставки товару, надання послуги, виконання робіт.

Використання вищенаведених інструментів у господарській діяльності виявляється скоріше винятком, ніж повсякденною практикою. Зазвичай суб’єкти господарювання намагаються на цьому зекономити, сподіваючись, що час «Ч» ніколи не настане. Звісно, зазначені інструменти не є панацеєю. Наприклад, страхову компанію потрібно обирати ретельніше, ніж дружину, оскільки лише потужний страховик зможе витримати таке серйозне навантаження, яке впаде на його голову в умовах кризи. Фінансові резерви суб’єктам господарювання необхідно створювати таким чином, щоб у разі потреби вони гарантовано мали до них доступ, щоб ці резерви були певним чином захищені від знецінення та ризиків банківської системи.

Шторм – це не лише катастрофа. Це також виявлення нових можливостей для розвитку. Потрібно лише зробити правильні висновки, переоцінити ризики та завжди користуватися правовою допомогою (бажано, до того, як прийде черговий шторм).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати