06 листопада 2015, 17:03

Під час законодавчого процесу треба не втратити тенденції до покращення

Опубліковано в №44(490)

Андрій Фомічов
Андрій Фомічов «Juscutum» керівник практики податкового права, адвокат

Після ознайомлення з положеннями податкової лібералізації від Голови профільного комітету ВРУ приходиш до висновку, що це найреволюційніше, що було після прийняття Податкового кодексу України в 2010 р. І тішить те, що абсолютна більшість пропозицій відповідає логіці здорового глузду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міністерство фінансів України займає відповідальне місце в податковій системі: стає керівним органом у бюджетно-фіскальній політиці, адміністратором податкових баз, останньою (другою) інстанцією в адміністративному оскарженні рішень фіскалів. Податковий контроль підіймається на рівень вище та забирається у інспекцій, які починають виконувати виключно сервісні функції (прийом та обробка документації). Податкова міліція остаточно ліквідовується, але створюється окрема структура у складі Мінфіну – Служба фінансових розслідувань. Прогресивним є запровадження інституту податкових консультантів як незалежної професійної діяльності на кшталт, адвоката, аудитора тощо, але у сфері надання платнику податкових консультацій.

Відчутним є зниження ставок практично всіх основних податків. Між тим для платників приємним буде не просто зниження ставки податку на прибуток з 18 % до 15 %, а й те, що оподатковується розподілений прибуток й прирівняні платежі та суми до нього.

Зниження ставки ПДВ до мінімально можливої, за законодавством ЄС, згідно з Директивою Ради 2006/112/ЄС про спільну систему ПДВ – до 15%. Проблемну систему електронного адміністрування не скасовують, проте її будуть доопрацьовувати. Ефективність такого доопрацювання можна буде побачити лише на практиці.

Ставка податку на доходи громадян теж знижується до 10 % (практично вдвічі). Однак дуже цікавою є пропозиція запровадити нову систему оподаткування доходів від здійснення діяльності (в т.ч. підприємницької) на загальній системі оподаткування, яка має 3 категорії та яку можна зобразити у такий таблиці:

Елементи податку

ПДФО

Категорія

Індивідуальна діяльність

Підприємницька пом’якшена

Підприємницька загальна

Реєстрація

Заява до місцевих рад

Потрібно

Потрібно

Наймані особи

Відсутні

Без обмежень

Без обмежень

Обсяг доходу

До 250 МЗП

До 4000 МЗП

Понад 4000 МЗП

База оподаткування

-

Прибуток

Прибуток

Ставка

10 % від МЗП

10 % від прибутку

10 % від прибутку

Облік доходу

Не ведеться

Книга обліку доходів/витрат

Книга обліку доходів/витрат

Облік витрат

Не ведеться

Документи в довільній формі

Документи за бухобліком

Строки сплати

Аванс

Аванс щокварталу

Аванс щокварталу

Види діяльності

Роздрібна торгівля, побутові послуги, ремонт, прибирання тощо

Виключення:

Азартні ігри, обмін валют, підакцизні товари, дорогоцінні метали, фінпосередництво тощо

Всі

РРО

 

Так (після 1 млн грн)

Так

Вводиться єдина ставка ЄСВ (єдиний соціальній внесок) у розмірі 20%, до того ж пропонується скасувати ЄСВ, що утримується з заробітної плати працівників. Самозайняті особи (наприклад, фізичні особи-підприємці) можуть самостійно для себе визначати ставку такого внеску.

У спрощеній системі оподаткування реформують 3 групу, де поступово з 2016 р. до 2018 р. відбудеться збільшення ставок єдиного податку з 2% до 5% при сплаті ПДВ та з 4% до 10% без сплати ПДВ з одночасним зменшенням доходу приблизно до 5 млн грн.

Щоб запобігти використання фізичних осіб-підприємців при оптимізації оподаткування, забороняється одній особі одночасно працювати на підприємстві та вести з цим підприємством господарську діяльність.

Таким чином, ми бачимо бажання запровадження «нових правил гри», які впевнено можна охарактеризувати позитивними. Перспективи такого запровадження залежать, на жаль, від політичної волі. І головне, під час законодавчого процесу треба не втратити такі тенденції до покращення та не отримати в результаті кінцевого голосування нікчемні й пусті норми, що часто відбувається на практиці.

 

Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект №3357 про внесення змін до Податкового кодексу щодо податкової лібералізації.

Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроекту є побудова в Україні ліберальної сучасної податкової системи, яка передбачатиме:

- Створення унікальних фіскальних умов для розвитку бізнесу та відновлення економіки країни;

- Вирішення найбільш болючих проблем у сфері оподаткування – рівень податкового навантаження на фонд оплати праці не більше ніж 30%;

- Оздоровлення інвестиційного клімату – зниження ставок прямих податків, перехід до оподаткування розподіленого прибутку;

- Виведення економіки з тіні – встановлення обґрунтованих ставок податків і спрощення адміністрування для стимулювання легалізації бізнесу;

- Стабільність та передбачуваність податкового законодавства – введення мораторію на 3 роки щодо змін базових елементів податків і зборів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати