Збройна агресія російської федерації повністю змінила життя кожного українця. Війна вплинула не тільки на соціальне життя, а й на правовий стан суб’єктів господарювання. Хоч маємо втрати, але ми вистояли та щодня наближаємося до перемоги.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Мене, ФОПівця, ще наприкінці лютого зацікавило, як саме держава відреагує на початок війни в контексті спрощення податкового регулювання та контролю. Адже мільйони українців були змушені покинути своє житло, втратили прибутки від комерційної діяльності. У момент, коли першим пріоритетом є врятувати сім’ю та зберегти хоча б якусь фінансову подушку, підприємець не безпідставно втрачає можливість сплачувати податки й думати про ймовірні перевірки та штрафи.
Сьогодні, станом на липень, можна стверджувати, що ми вже маємо сформовану нормативну базу та практику сплати податків для ФОП на період дії воєнного стану в Україні. Про це і йтиметься далі.
Які податки ФОП зобов’язаний сплачувати станом на зараз?
Щодо першої та другої груп ФОП, то з 01.04.2022 держава дозволила не сплачувати єдиний податок, єдиний соціальний внесок (ЄСВ) аж до припинення воєнного стану. Окрім того, ЄСВ дозволили не сплачувати протягом 12 місяців після скасування воєнного стану на території України. Важливо також підкреслити, що держава не вимагатиме сплати податків за визначені місяці після припинення воєнного стану.
Проте законотворець заохочує громадян сплачувати податки попри встановлені пільги, до чого закликає і автор цієї статті. Якщо ви маєте змогу, то виконайте обов’язок і підтримайте державу у важкий період задля наближення перемоги.
Щодо третьої групи ФОП, то сплата ЄСВ визначена як необов’язкова. Якщо суб’єкт господарювання має кошти, то сплата податку лише вітатиметься. Проте, якщо змоги сплачувати податок немає, санкції не загрожуватимуть. Це стосується як першої, так і другої групи.
З 17 березня законодавець встановив «особливу» третю групу ФОП, до якої рекомендує переведення всіх суб’єктів господарювання цієї групи. До спецгрупи можуть перейти суб’єкти господарювання, якщо:
- рівень їхнього доходу не перевищує 10 мільярдів грн на календарний рік;
- вони не займаються такими видами господарської діяльності, як проведення азартних ігор, лотерей;
- вони не займаються обміном іноземної валюти та виробництвом, експортом, імпортом, продажем підакцизних товарів.
Такі ФОПи зобов’язані сплачувати лише ставку єдиного податку, що становить 2% доходу замість 3% або 5%.
Про податкові перевірки
Питання податкових перевірок є важливим для всіх суб’єктів комерційної діяльності та платників податків. Заборону, або мораторій, на проведення перевірок було введено ще в 2020 році після початку пандемії COVID-19 та спричиненої нею фінансової кризи.
На підставі запровадження воєнного стану законотворцями було ухвалено рішення про оновлений мораторій, згідно з яким скасовуються або призупиняються заплановані податкові перевірки. Платникам податків, які очікують на перевірку, це може здатися суттєвою поступкою. Але й тут є досить великий перелік винятків. Розгляньмо!
Усе одно здійснюються такі перевірки:
- камеральні перевірки, що проводяться виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків;
- перевірки, що проводяться на підставі звернень платника податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
- фактичні податкові перевірки на підставі статті 80 Податкового кодексу України.
На що потрібно буде звернути увагу в найближчому майбутньому?
Слід розуміти, що сьогодні податкове законодавство доволі мінливе. Уже за місяць інформація, викладена в цій статті, може втратити актуальність через скасування пільг та мораторію на перевірки. Звичайно, якщо поштовхом до цього буде перемога України у війні, яку розв’язала російська федерація, ця новина сприйматиметься позитивно. Проте у разі затяжної війни держава може переглянути податкову політику, оскільки потребуватиме додаткових джерел для поповнення бюджету.
Через це треба самостійно відстежувати зміни в законодавстві, шукати відповідну інформацію в інтернеті або консультуватися зі спеціалістами щодо нововведень.
Закликаю всіх громадян України пам’ятати важливу істину, що була виголошена 71 прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер: «Немає ніяких державних грошей, є гроші платників податків». На моє переконання, цей вислів мотивує вчасно та в повному обсязі сплачувати податки, щоб Україна мала бюджет на подолання фінансових труднощів, пов’язаних із війною, змогла знищити ворога та відбудувати інфраструктуру на шляху до європейського майбутнього.