09 листопада 2020, 14:17

На що впливає закон щодо територіальної юрисдикції місцевих судів

Опубліковано в №21 (727)

Владислав Фісун
Владислав Фісун «Glagos» молодший юрист

У зв'язку зі змінами в адміністративному територіальному устрої України відбулося укрупнення багатьох районів, внаслідок чого з колишніх 490 їх залишилося лише 136. З огляду на це, неминучими є зміни й у системі місцевих судів України, що сформована за принципом наявності суду в кожному районі. Так, ВРУ прийнято закон щодо територіальної юрисдикції місцевих судів, однак ним не вносяться зміни до системи судоустрою України, а лише встановлюється орієнтовний строк для компетентних органів для зміни системи місцевих судів відповідно до нового районування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Під гаслами верховенства права та доступу до правосуддя формулюються дві зрозумілі речі:
1) до 01.01.2022 р. місцеві суди можуть здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, що відповідає попередньому адміністративно територіальному розподілу, якщо раніше не набере чинності закон щодо зміни системи місцевих судівна території України;
2) після 01.01.2022 р. система місцевих судів на території України вже повинна відповідати новому районуванню, нові суди мають бути створені, а попередні
ліквідовані.

Наразі положення цього закону не більше, ніж декларація, оскільки проєктів законів, що вносять зміни у систему місцевих судів на території України, немає. За ст. 125 Конституції України, суд утворюється, реорганізується і ліквідується законом, проєкт якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Окрім складного законодавчого процесу реорганізації та ліквідації судів, дуже тривалим та ресурсовитратним процесом є фактичне укрупнення нових судів, переведення до них працівників, передача справ тощо.

Не менш цікавим є питання: що станеться, якщо закон щодо зміни системи місцевих судів на території України не приймуть до 01.01.2022 р.? Мабуть, будуть вносити зміни до чинного щодо відстрочення дати прийняття нового закону.

Отже, з прийняттям нового закону суди продовжують працювати в звичайному режимі з метою здійснення ефективного правосуддя, а ми затамуємо подих в очікуванні нової системи місцевих судів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати