16 жовтня 2024, 14:07

Глобальні тренди у корпоративному управлінні

Опубліковано в №7 (785)

Андрій Лозко
Андрій Лозко «ADER HABER» старший юрист

Питання геополітики


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Збільшення збройних конфліктів і геополітичної напруженості у світі безпосередньо впливає на корпоративне управління, змушуючи компанії адаптувати свої стратегії до нових ризиків. У таких умовах ради директорів зосереджуються на управлінні ризиками, диверсифікації постачання та посиленні відповідальності за рішення, пов'язані з такими ризиками.

Зростає роль комітетів з управління ризиками, які стають ключовими органами в прийнятті рішень. Компанії повинні враховувати нові сценарії, такі як ризики збоїв у постачанні, підвищені тарифи або санкції проти певних країн, компаній і людей. Наприклад, триваюча російсько-українська війна змусила багато міжнародних корпорацій переглянути свої операції в росії, закрити чи продати свої бізнеси на території агресора або скоротити інвестиції, як це зробили IKEA та McDonald’s. Водночас залишаються сміливці, які намагаються маневрувати між санкціями та зберігають або ж навіть розширюють свою діяльність на територіях країн-агресорів (наприклад, Nestle та Mondelez або ж тютюнові гіганти Philip Morris та JTI).

Спроба вторгнення ХАМАСу на територію Ізраїлю та подальші дії Ізраїлю так само спричинили низку наслідків для великого бізнесу. Так, вже згаданий McDonald’s піддавався значній критиці за підтримку прагнень Ізраїлю, що, безперечно, вплинуло на діяльність McDonald’s як у регіоні, так і у світі загалом. Вже весною цього року McDonald’s оголосив про намір викупити Alonyal (оператор франчайзингової мережі McDonald’s в Ізраїлі).

Мотиви подібних заходів мають різний характер, однак, як і в першому випадку з бажанням дистанціюватися від токсичних, недружніх чи небажаних ринків, такі в другому з бажанням там залишитися, виводять питання управління ризиками та комплаєнсу вище у порядку денному. А зростання напруженості у світі свідчить лише про те, що ці питання ставатимуть дедалі критичнішими.

Зазначене вище також зобов’язує компанії, особливо публічні, бути більш прозорими щодо своїх зв’язків із державами, які беруть участь у конфліктах. Численні інвестори, особливо ті, хто пристрасно сповідує принципи ESG, вимагають, щоб компанії уникали діяльності в зонах конфлікту або ж детально звітували щодо неї. Це підвищує значення корпоративної етики та відповідальності за рішення, які можуть вплинути на репутацію компанії та її подальше існування. Як наслідок, компанії приділяють все більше уваги модернізації та відточуванню внутрішніх політик і процесів.

Технології

Впровадження технологій у корпоративне управління стало однією з найбільш помітних тенденцій останніх років. Компанії активно використовують програмні рішення для автоматизації рутинних завдань, таких як управління документами, звітність і моніторинг діяльності, що дає змогу зменшити людську помилку та підвищити ефективність. Аналітика даних також грає важливу роль, дозволяючи краще розуміти операції, аналізувати тенденції і приймати обґрунтовані рішення.

У травні 2022 року група компаній De Beers (найбільша у світі алмазодобувна компанія) заявила про розгортання на власному виробництві блокчейн-платформи Tracr, яка забезпечує надійну гарантію джерела походження алмазів, даючи змогу стейкхолдерам надавати незмінний запис про походження алмазу, а роздрібним продавцям ювелірних виробів — бути впевненими в походженні алмазів, які вони купують. JPMorgan Chase використовує штучний інтелект (ШІ) для виявлення потенційно підозрілих транзакцій та оцінки кредитних ризиків для прийняття більш точних кредитних рішень. Тисячі компаній використовують платформу IBM Watson для аналізу потенційних результатів рішень, допомагаючи радам директорів обрати найкращий варіант або навіть створити нові бізнес-моделі.

ШІ й машинне навчання допомагають автоматизувати процеси прийняття рішень, здійснювати прогнозування та аналізувати великі обсяги даних. Все більше рад директорів використовують продукти ШІ для напрацювання та тестування своїх рішень.

Із плином часу, збільшенням доступності технологій тенденція впровадження ШІ лише зростатиме, а ШІ ставатиме все більш залученим до прийняття управлінських рішень, аж до надання ШІ волі приймати певні самостійні рішення без участі людини.

Водночас ШІ ставить нові виклики перед корпоративним управлінням, такі як питання етики використання технологій і забезпечення конфіденційності даних. Компанії, що впроваджують ШІ, повинні враховувати репутаційні ризики, пов’язані з неправильним використанням технологій, що також впливає і на прийняття управлінських рішень.

ESG

З кожним днем зростає роль та увага до принципів ESG та їх застосування бізнесом у своїй діяльності. Велика кількість інвесторів більш охоче інвестує у компанії, що впроваджують ці принципи. Декілька поточних глобальних ESG-трендів:

1. «Зелені» фінанси.

Однією з тенденцій є зростання ролі «зелених» облігацій і стійких інвестицій. Інвестори дедалі частіше оцінюють компанії на основі їхніх екологічних і соціальних показників, а не лише фінансового прибутку. Прикладом можуть слугувати такі компанії, як Tesla і Ørsted (датська енергетична компанія), які привертають увагу завдяки своїм ініціативам щодо переходу на відновлювальні джерела енергії та стійку енергетику.

2. ESG-звітність, стандарти і законодавче регулювання.

Прозорість у сфері ESG стає критично важливою, і регулятори вимагають більш чітких і стандартизованих звітів. Європейський Союз вводить у дію Директиву про корпоративну стійку звітність (CSRD), яка зобов’язує компанії розкривати докладні дані про вплив їхньої діяльності на навколишнє середовище та соціальні аспекти.

Регламент SFDR, є регуляцією ЄС щодо питань врахуванням ESG-факторів при здійсненні інвестиції, який покликаний спрямувати все більше коштів в стійкий бізнес та зменшити явище ґрінвошинґу (англ. — greenwashing), коли компанії перебільшують свої екологічні чи соціальні переваги.

Останніми роками уряди активно ухвалюють закони, які змушують компанії враховувати ESG-фактори.

У 2021 році одна з найбільших фондових бірж світу Nasdaq ввела нові вимоги для ліcтингових компаній, що полягають у встановленні мінімального обсягу присутності представників LGBTQ+ спільноти і жінок у радах директорів — біржа вимагає щонайменше по одному місцю для представників кожної з цих груп. Наразі триває судове провадження щодо законності запроваджених Nasdaq і погоджених SEC вимог до лістингових компаній, однак вимоги продовжують діяти.

Незалежно від результатів розгляду тенденція щодо появи таких регуляцій буде зростати, і все більше критеріїв будуть переходити із категорії рекомендацій у категорію вимог.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати