З 1 січня 2024 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України», яким було значно розширено кількість дискреційних повноважень Антимонопольного комітету України (АМКУ).
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зокрема, зміни стосуються:
• перевірок АМКУ;
• посилення контролю за концентраціями;
• запровадження інституту врегулювання (settlement);
• вдосконалення механізму звільнення від відповідальності (leniency);
• надання сили виконавчого документа для рішень АМКУ;
• солідарної субсидіарної відповідальності за сплату штрафів;
• прямого доступу АМКУ до державних реєстрів і баз даних;
• уникнення дублювання подання інформації до АМКУ;
• збільшення розміру плати за подання заяв до АМКУ.
Варто зазначити детальніше, що повноваження у сфері перевірок АМКУ викликали занепокоєння у національного бізнесу, адже оновлені повноваження нагадують собою аспекти діяльності правоохоронних органів, оскільки передбачають можливість проведення обшуків, самостійного визначення об’єктів перевірок, арешту та вилучення майна, зокрема документів, матеріалів та інших носіїв інформації. Проте у цьому аспекті вкрай важливим є створення запобіжного механізму — якщо раніше підставою для проведення перевірок виступало рішення голови конкурентного відомства, голови його територіального відділення або органу АМКУ, то сьогодні вказані дії можна здійснювати лише за наявності дозволу судді господарського суду, порядок надання якого чітко встановлюється Законом. Проте з боку бізнесу все ж є побоювання щодо можливих помилок і зловживань при реалізації АМКУ нових повноважень. Наразі відсутній достатній обсяг правозастосовної практики для того, щоб зробити висновок про ефективність цих змін.
Зі змін, які також хотілося б виокремити, можна згадати інститути settlement і leniency.
Запровадження механізму settlement сьогодні закріплене у ст. 46–1 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Він має дозволити бізнесу швидше врегульовувати частину спорів, зменшувати штрафи на 15% за визнання порушення і підписання угоди з АМКУ.
Оновлення інституту leniency в Україні дозволяє учасникам антиконкурентних дій уникнути штрафів або зменшити їх, співпрацюючи з АМКУ. Для повного звільнення потрібно першому подати заяву, розкрити порушення, припинити участь у дії та надати вагомі докази. Інші учасники можуть отримати знижку на штраф до 50%, 30% або 20% залежно від черговості звернення. На сьогодні використання leniency обмежене через ризик розкриття конфіденційної інформації у судах, тому наразі розв’язання цього питання є важливим для ефективності цього механізму. Також процес реалізації звільнення від відповідальності за порушення зумовлений необхідністю дотримання низки вимог. Деякі з таких вимог прописані досить широко, і оцінка їх дотримання чи недотримання, і, відповідно, звільнення чи незвільнення від сплати штрафу може залежати від бачення АМКУ. Отже, частина учасників антиконкурентних дій до формування сталої практики може мати побоювання щодо застосування цього інструменту.
Новий Закон сприятиме гармонізації національного законодавства про захист конкуренції з нормами Європейського Союзу, зокрема зі ст.ст. 101 і 102 Договору про функціонування ЄС та Директивою 2019/1. Він зміцнить інституційну спроможність АМКУ, забезпечуючи чесну конкуренцію та рівні умови для всіх учасників ринку, що наблизить Україну до європейських економічних і правових стандартів.
24 липня 2024 року в АМКУ за участі народних депутатів, суддів, вітчизняних та іноземних експертів було презентовано етап реформування конкурентного законодавства України задля подальшої гармонізації законодавства про захист економічної конкуренції з нормами права Європейського Союзу. В межах реформи планується, з одного боку, спрощення певних процедур, а з іншого — подальше розширення повноважень АМКУ та інструментів впливу на суб’єктів господарювання при розслідуванні порушень законодавства про захист економічної конкуренції та застосування заходів впливу.