Сталий розвиток та клімат – ключові теми Всесвітнього економічного Форуму-2020. Це відображалось у всьому – від назви ("Стейкхолдери за згуртований та стійкий світ") до ініціатив Форуму (напередодні всі учасники/ці отримали листи від засновника Форуму Клауса Шваба з проханням встановити нульові кліматичні цілі в своїх організаціях та долучитися до ініціативи висадки 1 трлн дерев). І хоча в Давос приземлились 1500 чартерів, що не дуже вплинуло на сталість заходу, тим не менше, є про що розказати.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Я вела щоденник Давосу, про який можна прочитати на моїй сторінці, а на запрошення «Юридична Газета» вирішила виокремити 5 основних меседжів. Детальне обговорення Давосу та готовності українських компаній до нових трендів буде на КСВ сніданку 06.02 (див. фейсбук Центру «Розвиток КСВ»).
Отже п’ять основних меседжів Давосу:
1. Захист довкілля має стати пріоритетом, в тому числі в бізнес-стратегіях.
На арені Давосу зустрілись різні погляди та різні покоління. Був Дональд Трамп із неприйняттям змін клімату, та Грета Тунберг із вимогою звернути увагу на ці питання. Та майбутнє не тільки за Гретою. Вона уособлює нове покоління, яке було представлено 10-ма неймовірними молодими людьми. Дівчинка Мелаті Війсен заснувала ініціативу «Па-па, пластикові кульочки» в 10 років (!), і завдяки своїй шестирічній діяльності переконала уряд Індонезії заборонити одноразовий пластик, а також запропонувала зробити п’ятниці тими днями, коли молоді в школах викладатимуть кліматичну освіту. Хлопчик Гері Бенчхіб (також з Індонезії) переплив найбруднішу річку світу Чітарум у каяці, зробленому із пластикових пляшок, аби привернути увагу до питань забруднення води пластиком.
Інші політики говорили про основні виклики сьогодні:
- Ангела Меркель заявила, що дотримання Паризької угоди - це питання майбутнього на планеті.
- Прем’єр-міністр Іспанії звернув увагу на важливість створення якісних робочих місць, цифрову трансформацію, зміни клімату, гендерну рівність і соціальну справедливість.
- Антоніо Гутерреш, Генеральний секретар ООН, назвав 4 виклики: кліматичну війну, несправедливу глобалізацію, зростання геополітичних конфліктів і чорну сторону діджиталізації.
Чого не вистачає політикам, так це жити за принципом того, що говориш. Greenpeace презентував новий звіт «Це фінансовий світ, дурненькі», де зазначено, що 24 банки, які є учасниками зустрічі в Давосі, фінансують сектори, пов’язані з викопним паливом, на суму 1,4 трлн доларів з 2015 року (рік Паризької угоди). Це йде в розріз із вимогою стейкхолдерів, оскільки в деяких країнах - Індія, Туреччина, Бангладеш, Великобританія, Аргентина, Китай, Румунія – більшість населення підтримують висловлювання: «Захист довкілля має стати пріоритетом, навіть, якщо він заважає економічному зростанню».
2. Капіталізм акціонерів поступається капіталізму стейкхолдерів. Ви це прописали у своїх бізнес-стратегіях?
Лінійна модель двох стейкхолдерів (а це і є капіталізм акціонерів) більше неефективна, її місце займає складна, багатостороння модель, в якій компанія знаходиться в центрі громади (капіталізм стейкхолдерів).
У цій моделі компанії звертають увагу не тільки на фінансові, а й на показники ESG (екологічні, соціальні та управлінські), які організації вимірюють і за якими звітують. Серед основних показників ESG - виплата податків (до речі глобальні компанії у світі платять тільки 0,02 відсотки податків), конкурентна заробітна плата, скорочення розриву між оплатою керівництву та співробітникам. 140 компаній підтримали розробку ключових метрик для нефінансової звітності інвесторам та стейкхолдерам за показниками ESG, в тому числі зміни клімату, до чого і прив’язані бонуси керівництва.
3. Гендерна рівність важлива, і компаніям варто більше звертати увагу на підтримку та просування жінок, в тому числі через розробку гендерних стратегій.
Цього року на Форумі було 24% жінок, що на 2% більше, ніж у минулому році. Жінки мають чути про те, як на них вплине цифрова революція. За прогнозами Міжнародної фінансової корпорації, 11% професій, які мають жінки, зникнуть - і це більше, ніж кількість професій, які мають чоловіки. Більше того, цифрова революція може перешкоджати жінкам отримувати роботу: є свідчення цього є алгоритм штучного інтелекту, який починав ставитися упереджено до жінок-кандидаток, оскільки акумулював упередження через аналіз отриманих даних. І тут на сцену виходить STEM - ця сфера матиме конкурентні переваги, але...
Жінки мають 56% університетських дипломів, і тільки 36% в STEM, а глобально працюють в STEM - 25% жінок, тільки 22% - AI фахівчині, і 12% - експертки з машинного навчання. Тому компанії мають розробити програми навчання з фокусом на гендерну рівність, і це варто включити в гендерні стратегії.
4. «Навчати, перенавчати і навчати заново». Основний посил Форуму компаніям: не шкодуйте грошей на перенавчання персоналу.
На Форумі вперше було представлено Глобальний індекс соціальної мобільності, а саме наскільки люди можуть жити краще, ніж їх батьки. Лідирує Данія. І навчання є основним в соціальній мобільності. Саме тому в Давосі було запущено Революцію навчання - багатосторонню ініціативу для підготовки людей до професій майбутнього, засновниками якої стали: країни (Бразилія, Франція, Росія, Дубаї, Індія, Пакистан, США) і компанії (LinkedIn, Salesforce, PwC, Infosys та інші). Підрахували, що 133 млн нових вакансій з'явиться в основних економіках до 2022 року, а до 2030 нам потрібно перенавчити 1 млрд людей, тому що 42% базових навичок у найближчому майбутньому зміниться. В Данії відповідальність за перенавчання несуть три сторони: уряд, роботодавці та співробітники.
Найбільший виклик - мотивувати людей пройти перенавчання. Уряд намагається відновити професійну ротацію та видавати субсидії компаніям, які направляють співробітників на навчання. А у Франції є мобільний додаток, який дає молодим людям кредити для оплати за тренінги. Через два місяці після запуску на нього підписались мільйон людей.
5. Компанії мають звертати увагу на інклюзію, і тому варто запустити програми різноманіття та надавати рівний доступ всім співробітникам. І про це не тільки говорити, а й діяти.
У світі живуть 15% людей з інвалідністю, 80% інвалідності не можна побачити відразу, 90% дітей з інвалідністю не отримують освіти. В той же час, 90% компаній заявляють, що вони прагнуть до різноманіття, але тільки 4% щось з цим роблять. Саме тому була запущена ініціатива Valuable 500. На початок 2020 року 241 компанія із 24 країн зобов’язалась закрити розрив із залученням людей з інвалідністю в рамках Ініціативи Valuable 500, тому до кількості 500 – залишилось не так багато. Компанії-учасники вже представляють 9,9 млн співробітників/ць із загальним оборотом 3,8 трлн доларів. Про ініціативу детальніше можна прочитати за посиланням.