З 01.01.2017 р. Законом України від 21.12.2016 р. №1797-VIII було внесено зміни до абз. 2 п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України (далі – ПК України), згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відповідне положення стало підставою для подання численних позовів про скасування наказу про проведення документальних планових перевірок у 2017 р. П. 1 ст. 77 ПК України не містить жодних винятків щодо його застосування у поточному році, а тому, на думку позивачів, за відсутності плану-графіка, опублікованого ДФС України до 25.12.2016 р., наказ про проведення планової перевірки у 2017 р. не може бути прийнятий. Крім того, останні вказують на похідний від плану-графіка характер наказу про проведення планової перевірки, у зв’язку з чим проведення планової перевірки за відсутності публікації графіка є таким, що не відповідає закону. Податківці ж дотримуються іншої позиції та зазначають, що планові перевірки у 2017 р. повинні проводитися у порядку квартального, а не річного плану-графіка перевірок відповідно до наказу Мінфіну України від 02.06.2015 р. №524.
Наразі судова практика у цій категорії справ існує лише у вигляді судових рішень судів першої інстанції. Слід констатувати тенденцію судів до відхилення позовних вимог про визнання незаконним та скасування наказів про проведення документальних планових перевірок, обґрунтованих відсутністю річного плану-графіка на офіційному порталі ДФС України.
Так, наприклад, Одеський окружний адміністративний суд у постанові від 02.06.2017 р. у справі №815/503/17 відмовив у задоволенні позовних вимог, вказавши наступне: «Суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що план-графік документальних планових перевірок на 2017 р. на веб-сайті ДФС України протиправно не опублікований, оскільки згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
Положення Конституції про ретроактивність законів було застосоване також у постанові Київського окружного адміністративного суду України від 20.04.2017 р. у справі №810/1098/17. Суд використав офіційне тлумачення ч. 1 ст. 58 Конституції України у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. №1-рп/99у, в якому вказано, що дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або відбувалися. Як наслідок, суд дійшов висновку, що наказ про проведення планової перевірки щодо платника прийнятий правомірно.
Протилежну позицію з цього питання зайняв Харківський окружний адміністративний суд у справі №820/1924/17: «З цього приводу суд наголошує, що відповідно до положень п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки – цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Наказ Міністерства фінансів України, на який посилається відповідач, призначаючи спірну перевірку, не є актом законодавства, а тому у податкового органу були відсутні підстави керуватися цим підзаконним нормативним актом за наявності у Податковому кодексі України обов'язкових передумов для проведення перевірки».
Проте у цій ситуації необхідно враховувати те, що контролюючий орган об’єктивно не спроможний прийняти річний план-графік перевірок на 2017 р., дотримуючись оновлених приписів закону. У більшості випадків суди не визнають відсутність річного плану-графіка перевірок на 2017 р. процедурним порушенням призначення планової документальної перевірки, оскільки на момент створення плану 2017 р. застосовувалися чинні на той час норми податкового законодавства. Однак хоча така позиція і домінує, але все ж таки не є абсолютною, що підтверджується Постановою Харківського окружного адміністративного суду у справі №820/1924/17. Також слід враховувати, що за судовою практикою наказ про проведення перевірки може бути оскаржений і скасований, якщо контролюючий орган не був допущений до її проведення платником податків (постанова Вищого адміністративного суду України від 06.02.2014 р. у справі №2а-16891/12/2670).