10 лютого 2016, 11:21

"Банкрутство як єдиний законний шлях почати спочатку", - Сергій Алєксєєв

Опубліковано в №6 (504)

Сергій Алєксєєв
Сергій Алєксєєв народний депутат України

На сьогодні в Україні не існує законодавчо врегульованої процедури банкрутства фізичних осіб, що давно стало звичною практикою у багатьох розвинених країнах. Це означає, що людина, в які б життєві обставини не потрапила, буде зобов’язана платити наявні борги все життя, а після її смерті цей обов’язок успадкують її родичі. Актуальність питання для України стала зрозумілою після кризи 2008 р., а події останніх років та стрімка девальвація гривні призвели до ще більшого її загострення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щороку понад 200 осіб покінчують життя самогубством через неможливість розплатитися з боргами. А кількість українців, які живуть під постійним тиском та погрозами фізичної розправи з боку колекторських організацій, вимірюється тисячами. З іншого боку, за 2012-2015 рр. підлягали виконанню виконавчі документи на суму понад 67 млрд грн, з них фактично виконані – на 1,65 млрд грн.

Саме задля врегулювання цієї ситуації нами був підготовлений законопроект №2353а «Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом», яким пропонуємо усі відносини стосовно заборгованості боржників-фізичних осіб регулювати окремим законом.

Річ у тім, що для більшості громадян простіше зрозуміти зміст окремого спеціально пристосованого щодо їхньої проблематики закону, аніж розшукувати відповідні норми у законі «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (який переважно стосується юридичних осіб), у разі внесення відповідних змін до останнього.

Розроблений нами законопроект пропонує три юридичні процедури, якими може скористуватися громадянин (ст. 4):

1. Реструктуризація боргів боржника – судова процедура у справі про банкрутство фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов’язань, згідно з планом реструктуризації боргів боржника. Ця процедура дає можливість домовитися боржнику та кредитору про виконання заборгованості у визначеному законом порядку.

2. Погашення боргів боржника – судова процедура у справі про банкрутство фізичної особи, що застосовується з метою задоволення вимог кредиторів шляхом реалізації майна банкрута, визнаного банкрутом у порядку, встановленим цим Законом;

3. Мирова угода – укладається сторонами з метою припинення судового провадження у справі шляхом врегулювання заборгованості фізичної особи на основі взаємних поступок. Мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії розгляду справи про банкрутство, але лише після виявлення всіх кредиторів.

Варто зазначити, що законопроект визначає чіткі критерії, відповідаючи яким людина може звернутися до реабілітаційних процедур:

- сумлінний громадянин, який опинився у стані неплатоспроможності з незалежних від нього причин;

- громадянин, якого віднесено до категорії вразливих верств населення;

- наявність у боржника високого рівня заборгованості;

- доведена неплатоспроможність боржника та неможливість вирішити проблему через позасудові способи.

Чітко визначені й умови, за яких боржник має право звернутись до господарського суду з заявою про порушення провадження у праві про банкрутство:

- боржник припинив погашати кредити чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше як 50% місячних платежів по кожному з кредитних та інших зобов’язань упродовж 2-х місяців;

- винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке можна звернути стягнення;

- скупний дохід боржника за останні півроку зменшився на 50% за наявності непогашених кредитів та іншої заборгованості;

- вартість майнових об’єктів, що належать фізичній особі на праві власності, зменшилась більше як на 50% за наявності непогашених кредитів та іншої заборгованості;

- розмір боргів боржника перевищує вартість його майна та майнових прав більше як на 50%;

- існують інші обставини, які можуть свідчити про те, що найближчим часом боржник не зможе виконувати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Одразу після порушення провадження у справі про банкрутство, відповідно до законопроекту, припиняється нарахування штрафів, фінансових санкцій та відсотків за простроченими зобов’язаннями. Тобто щодня у позичальника припиняє збільшуватися борг, який він неспроможний платити.

Як вже зазначалось, справи про банкрутство фізичної особи, згідно зі ст. 6 законопроекту, пропонується розглядати господарським судом за місцем проживання фізичної особи. Це дасть можливість забезпечити професійний розгляд такої специфічної категорії справ, оскільки відповідні суди вже мають достатній досвід розгляду справ щодо банкрутства.

Відповідно до ст. 7 Закону, безспірність вимог кредиторів підтверджується судовим рішенням, що набрало законної сили. Строк виконання плану реструктуризації боргів боржника у справі про банкрутство не може перевищувати 3-х років. У разі погашення боргів за кредитами, отриманими боржником на придбання житла, строк виконання плану реструктуризації боргів боржника може становити до 5-ти років.

Окремо необхідно зазначити, що до особи, яка пройшла процедуру банкрутства, встановлюватимуться певні обмеження. Протягом 5-ти років після визнання боржника банкрутом фізична особа не може брати на себе зобов’язання за договорами позики та кредитними договорами, а також не може укладати договір поруки, передавати майно у заставу без зазначення цього факту.

На сьогодні законопроект вже пройшов розгляд у профільному комітеті Верховної Ради та рекомендований до розгляду у сесійній залі депутатським корпусом. Очікуємо, що ухвалення й реалізація цього законопроекту дозволить зняти напругу в суспільстві. З одного боку, це дозволить нам підтримати громадян, що потрапили до складних життєвих обставин і більше не можуть виконувати взяті на себе обов’язки. А з іншого боку, ми збережемо банківську систему, розхитування якої може завдати непоправної шкоди.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати