23 січня 2017, 17:24

Гнучкий ЄСВ

Опубліковано в №2-3 (552-553)

Анна Головацька
Анна Головацька юрист Jurimex, експерт TaxLink

Дійсно, останні зміни, внесені до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ) у частині сплати ЄСВ так званими «сплячими» підприємцями, викликали чималу хвилю невдоволення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак треба пам’ятати, що ЄСВ – це, перш за все, консолідований страховий внесок, а не податок. З 01.01.2016 р. фізичні особи-підприємці були віднесені до переліку застрахованих осіб, які сплачуючи єдиний соціальний внесок, наділяються правом на отримання виплат у

разі настання страхового випадку. При цьому, встановлюючи обов’язок зі сплати ЄСВ фізичними особами-підприємцями на загальній системі оподаткування лише у разі виникнення у них доходу, законодавець фактично ототожнює за своїми ознаками ЄСВ і податковий платіж, наділяючи його однією з основних ознак податку – безумовністю (обов’язок зі сплати податку виникає виключно з виникненням об’єкта оподаткування, а інші умови, які могли б спричинити обов’язок зі сплати податку, – відсутні), адже брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування ФОП на загальній системі більше не мають. Тому ЄСВ є платою за страхування, яка не повинна прив’язуватися виключно до факту виникнення доходу (прибутку) у застрахованої особи.

На мою думку, запроваджені зміни за своєю суттю є позитивними – такими, які все ж таки наближають ЄСВ за своєю природою до власне страхового платежу, а не до податку. Однак механізм їх реалізації дійсно недосконалий. Враховуючи те, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було підписано Президентом України 27.12.2016 р., а чинності він набрав вже 01.01.2017 р., задля мінімізації непорозумінь між контролюючими органами та ФОП на загальній системі оподаткування доцільним було б запровадити перехідний період, протягом якого підприємці мали б право у встановленому законодавством порядку зареєструвати припинення підприємницької діяльності без ризику виникнення недоїмки зі сплати ЄСВ та притягнення до відповідної відповідальності. Зокрема, вважаю доцільним прийняття законопроекту №5633 «Про внесення змін до деяких законів України щодо гарантування прав та законних інтересів суб’єктів малого і середнього підприємництва», яким запроваджується 3-місячний перехідний період для проведення реєстраційних дій припинення господарської діяльності суб’єктами, які не здійснюють або не бажають здійснювати в майбутньому підприємницьку діяльність.

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до Закону про ЄСВ щодо повернення до сплати єдиного соцвнеску залежно від наявності доходу суб'єктів малого і середнього підприємництва та запобігання їх масовому припиненню (№5644). Як відомо, 01.01.2017 р. набув чинності Закон №1774-VIII, який вніс зміни до Закону про ЄСВ. Відповідно до цього Закону, підприємці, які не одержуватимуть доходів у 2017 р., зобов’язані сплачувати ЄСВ, мінімальний розмір якого з 01.01.2017 р. становить 704 грн. До 01.01.2017 р. такі підприємці могли не сплачувати ЄСВ.

У пояснювальній записці законотворці зазначають: «Зобов'язання сплачувати ЄСВ незалежно від наявності доходу створило незручності для багатьох категорій фізичних осіб. До того ж, щоб у 2017 р. не сплачувати ЄСВ, підприємці, які не отримують доходів, змушені були масово припинити державну реєстрацію до 01.01.2017 р. Така ситуація спровокувала масові черги у державних реєстраторів та підвищила рівень соціальної напруги».

Автори законопроекту зауважили, що з кінця грудня постійно знижується кількість зареєстрованих приватних підприємців. За останні тижні припинили роботу 128 тис. приватних підприємців. «Це втрачені робочі місця. Ці люди стали безробітними. У скрутні часи замість стимулювання роботи та прибутку зазначених підприємців, уряд навпаки їх знищує», – йдеться у пояснювальній записці.

Саме тому, з метою запобігання припиненню роботи приватних підприємців та унеможливлення несправедливої сплати єдиного соціального внеску, розроблено цей законопроект.

Законопроектом пропонується повернення до сплати ЄСВ, залежно від наявності доходу суб’єктів малого та середнього підприємництва (що знаходяться на загальній системі оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність), без сплати єдиного соціального внеску за період неотримання доходу (прибутку). Отже, якщо така особа за цей час не отримувала доходи, її пропонують звільнити від сплати ЄСВ у розмірі 704 грн, як це було до 01.01.2017 р.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати