Попри проголошення завершення фінансової кризи, стан ринку нерухомості в Україні ще досить нестабільний. Ринок нерухомості на сьогодні є популярним у діяльності не лише будівельних компаній, а й юристів, оскільки під час реалізації відповідних проектів у цій галузі виникають численні правові завдання, що пов’язані із земельним, господарським і фінансовим правом
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пане Володимире, після фінансової кризи ринок нерухомості поступово набирає обертів. Прокоментуйте, будь ласка, розвиток законодавства сфери містобудівної діяльності протягом останнього часу.
Насправді стверджувати, що фінансова криза завершилася, з одного боку, правильно. Проте, з іншого боку, криза закінчилася, а стагнація триває. На ринку нерухомості це відчувається насамперед, позаяк на нього спрямовуються інвестиції з інших галузей, тобто гроші йдуть або на фондовий ринок, або ж у випадку України – на ринок нерухомості.
Оскільки стагнація інших галузей економіки триває в усьому світі, зокрема в Європі, тому не можна сказати, що ми відчуваємо активізацію інвесторів на ринку нерухомості в Україні.
Якщо говорити про активізацію, то це будуть лише місцеві інвестори, але точно не інвестори з Європи, які б хотіли брати участь у ринку нерухомості України, як це було у 2006–2008 роках. Саме в цей період ринок був «перегрітий», і всі хотіли на ньому працювати.
Тобто українські інвестори готові тут залишати гроші?
На мій погляд, певний пул українських інвесторів відчуває сприятливі умови для того, щоб інвестувати в Україну. Можливо, це пов’язано з політичною ситуацією, з розумінням влади.
Це свого роду флагмани українського бізнесу, найбільші фінансовопромислові групи. Не можна сказати, що вони дуже активно інвестують у нерухомість, проте у всіх них є real estate підрозділи і реалізовані ними проекти. Це основні інвестори в ринок нерухомості України, зокрема, у частині комерційної нерухомості в містах, якщо ж говорити про промислову нерухомість у регіонах, то можна зробити висновки, що інвестиції туди йдуть, у тому числі зза кордону.
У 2013 році було запроваджено нову систему реєстрації прав на нерухоме майно. Як відреагував на це ринок?
Я позитивно ставлюся до цієї системи. Попри певні недоліки, вона є прогресивним явищем. Ситуація, коли реєстрація вторинного об’єкта здійснюється в один день з підписанням угоди в нотаріуса, є надзвичайно прогресивною для України.
Ті проблемні моменти, що існують у системі, можна назвати нормальною хворобою зростання. Тобто це ті вади, які можна усунути.