28 листопада 2017, 16:35

Зміни до порядку використання РРО інтернет-магазинами. Якими вони будуть?

Опубліковано в №48 (598)

Ігор Бєліцький
Ігор Бєліцький «Evris» юрист

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо покращення умов застосування реєстраторів розрахункових операцій №7281 від 10.11.2017 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Автори законопроекту поставили дві мети: простимулювати використання підприємцями РРО та вдосконалити законодавство в частині використання РРО інтернет-магазинами.

Для досягнення першої мети вирішено впровадити механізм компенсації витрат на придбання РРО шляхом зменшення суми податкових зобов’язань з єдиного податку. У разі прийняття закону особами, які матимуть право на зменшення зобов’язань, будуть фізичні особи-підприємці платники єдиного податку І-ІІІ груп, звільнені від обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій відповідно до закону, але добровільно придбали їх та почали застосовувати у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Право на зменшення податкових зобов’язань може бути застосоване лише за умови дотримання низки вимог, а саме:

  • модель реєстратора розрахункових операцій включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та забезпечує створення контрольної стрічки в електронній формі;
  • реєстратор розрахункових операцій введений в експлуатацію (в тому числі переведений у фіскальний режим роботи), зареєстрований у контролюючому органі та застосовується платником єдиного податку;
  • реєстратор розрахункових операцій не відчужується та/або не передається у користування іншим особам, крім випадків передання виробнику (постачальнику) чи центру сервісного обслуговування у випадках, передбачених законодавством.

Варто зазначити, що компенсація здійснюватиметься лише в межах граничної суми в розмірі 3-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Для отримання права на компенсацію платнику податків потрібно буде звернутися до контролюючого органу із заявою, до якої необхідно додати повідомлення про застосування реєстратора розрахункових операцій таким платником, а також документи, що підтверджують факт придбання і вартість реєстратора розрахункових операцій та засвідчують його реєстрацію в контролюючому органі.

У разі прийняття закону форма заяви та конкретний порядок звернення до контролюючого органу будуть розроблені та затверджені Міністерством фінансів України.

Реалізовувати своє право на зменшення зобов’язань платник податків буде шляхом відображення суми компенсації в податковій декларації з єдиного податку. Важливим моментом є внесення змін до нинішньої форми декларації та доповнення її відповідними графами.

Слід зазначити, що сума зменшення податкових зобов’язань обмежена: для платників І-ІІ групи становить 50% від суми податку, а для платників ІІІ групи не може становити більше ніж 50% від задекларованої суми податків звітного періоду.

При цьому законодавче встановлення точної суми зменшення податкових зобов’язань для платників І-ІІ групи може викликати деякі проблеми адміністрування податку. Спричинене це тим, що вартість РРО лише в поодиноких випадках може бути кратною сумі розміром 50% від податкових зобов’язань.

Розберемо цю ситуацію на прикладі. Так, платник податку ІІ групи придбав РРО вартістю 4300 грн. Якщо ставка податку складатиме 20% від мінімальної заробітної плати, то сума щомісячного авансового платежу дорівнюватиме 640 грн. Таким чином, сума до зменшення становить 320 грн. Після 13-го платежу невідшкодованими залишаються 240 грн. Отже, платник податків буде стояти перед вибором: не відшкодовувати частину вартості РРО, яку він підтвердив документами разом із заявою про відшкодування, або відшкодувати більшу суму та очікувати санкцій від пильного контролюючого органу за заниження податкових зобов’язань.

Оскільки строк відшкодування вартості РРО у зв’язку зі встановленими обмеженнями може затягнутися, законопроектом передбачено, що у разі перевищення у платника податку суми доходу розміру 1 млн грн та виникнення обов’язку використання РРО, право на відшкодування за ним зберігається. Водночас у разі припинення підприємницької діяльності та/або переходу на іншу систему оподаткування, та/або закінчення строку служби реєстратора розрахункових операцій платник податків втрачає право на відшкодування.

Автори законопроекту також визначили, що інтернет-магазини, які реалізують товари дистанційним способом, будуть реєструвати такі операції в декілька етапів:

  • спочатку необхідно буде проводити через РРО розрахункову операцію з ознакою «відстрочення платежу» або за ознакою «часткова оплата», яка підтверджуватиме передачу товару;
  • роздрукований розрахунковий документ буде передаватися покупцю кур’єром разом із товаром;
  • отримавши кошти від покупця, продавець повинен буде провести через РРО розрахункову операцію на повну суму отриманих коштів, а копію роздрукованого розрахункового документа направити покупцеві на електронну пошту та/або на номер мобільного телефону за допомогою SMS-повідомлень та/або розміщення в особистому кабінеті на сайті продавця.

Якщо доставку товару здійснюватиме інший суб’єкт господарювання, а розрахунок проводитиметься через фінансову установу, то під час проведення розрахункової операції друкуватиметься розрахунковий документ за ознакою «оплата фінансовій установі».

Важливим нововведенням може стати відстрочення строку для оприбуткування готівкових коштів, отриманих від покупця, до 96 годин з часу проведення відповідної розрахункової операції за ознаками «відстрочення платежу» або «часткова оплата». Таким чином, фактично скасовується обов’язок забезпечення суб’єктом господарювання відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО при реалізації товарів дистанційним способом з доставкою засобами продавця та проведенням розрахунків поза місцезнаходженням господарської одиниці продавця.

Однак якщо перевіркою буде встановлено перевищення 96-годинного строку для оприбуткування готівки до каси, продавець підлягатиме притягненню до відповідальності, передбаченою ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР.

Окрім того, у разі прийняття Закону Кабінет міністрів України повинен буде провести клопітку роботу задля приведення своїх НПА у відповідність до цього Закону. Зокрема, Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547, п. 5 р. 3 якого вимагає одночасності здійснення реєстрації продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО та проведення розрахункової операції.

Варто зазначити, що законопроектом також передбачено скасування обов’язку ведення книги обліку розрахункових операцій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати