11 квітня 2016, 16:20

Земля - громадам

Опубліковано в №15 (513)

Олександр Ручко
Олександр Ручко «Alexandrov‑IT Lawyers» партнер

Останнім часом практично всі законодавчі ініціативи направлені на два основні вектори: євроінтеграція та децентралізація.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Саме другого напряму законотворчої діяльності й стосується проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення контролю за використанням і охороною земель №4355, зареєстрований 31.03.2016 р.

Якщо поцікавитися метою законопроекту, то його авторами вона визначена як надання органам місцевого самоврядування «реальних» повноважень у земельних відносинах. Загалом, законопроект №4355 дійсно можна визначити як законодавчу ініціативу, направлену на передачу більшої кількості повноважень у сфері земельних відносин до територіальних громад та унормування відносин щодо контролю за використанням земель. 

Фактично, основний зміст закону направлений на збільшення та уточнення повноважень органів місцевого самоврядування на розпорядження землями, зокрема щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів.

Зміни, запропоновані законопроектом, стосуються також порядку приватизації земельних ділянок та набуття земельних ділянок за давністю користування.

Істотними, на нашу думку, є положення законопроекту щодо змін до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», який пропонується доповнити ст. 6-1, у якій детально визначаються повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Також вноситься визначення поняття використання земельної ділянки без належного оформлення речового права на неї, чим будуть вважатися будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності належним чином оформленого речового права на земельну ділянку.

Законопроектом пропонується доповнити Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначенням поняття «територія територіальної громади», якою вважатиметься територія, у межах якої територіальна громада села, селища, міста реалізує свої повноваження щодо вирішення питань місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Варто також зазначити про зміни, які пропонується внести у порядок передачі земельних ділянок для ведення фермерського господарства. У випадку, якщо законопроект буде прийнято, передача земельних ділянок громадянам України – членам фермерських господарства у розмірі земельної частки (паю) із земель, наданих фермерському господарству у користування, буде здійснюватися в порядку, встановленому для безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Нагадаємо, що

31.03.1016 р. за №4355 у Верховній Раді зареєстровано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель.

Мета законопроекту:

  • підтримка добровільного об’єднання територіальних громад для формування органів місцевого самоврядування, спроможних до виконання наданих ним повноважень;
  • оптимізація правового регулювання у сфері здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Проект Закону пропонує:

1. Встановити, що землі державної власності за межами населених пунктів, передаються у власність територіальних громад, які об’єднались відповідно до закону, та визначити порядок такої передачі;

2. Передати сільським, селищним, міським радам повноваження з розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів в якості делегованих повноважень (крім земель оборони, земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення на об’єктах природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та інших, які мають важливе значення для держави).

3. Надати повноваження зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель центральному органу, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (у частині контролю за виконанням вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам).

Встановити, що повноважень зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель виконавчі органи місцевого самоврядування набувають у разі прийняття відповідною радою рішення про їх здійснення.

Встановити, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює нагляд за проведенням виконавчими органами місцевого самоврядування державного контролю за використанням та охороною земель.

4. Надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

5. Визначити порядок встановлення (відновлення) меж територіальних громад при виникненні невизначеності або спору з приводу таких меж.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати