09 жовтня 2017, 16:25

Застосування РРО у разі поновлення підприємницької діяльності ФОП

Опубліковано в №41 (591)

Костянтин Чарторийський
Костянтин Чарторийський «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Відповідно до положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (далі – ПК України), платники єдиного податку 2 та 3 групи зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу в 1 млн грн. Застосовувати реєстратор розрахункових операцій платник повинен з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наприклад, якщо 1 вересня (3 квартал) було перевищено граничний обсяг доходу в 1 млн грн, то платник з 1 жовтня (початок 4 кварталу) застосовує реєстратор розрахункових операцій.

Платник єдиного податку в наступних податкових періодах має застосовувати реєстратор розрахункових операцій незалежно від того, чи в наступному календарному році такий платник досягнув обсяг доходу в 1 млн грн.

Досить є цікавим питанням стосовно того, чи потрібно застосовувати реєстратор розрахункових операцій, якщо анулювати підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця, а потім знову зареєструватися.

Згідно з позицією Державної фіскальної служби України, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ (категорія 109.02), особи, які до припинення підприємницької діяльності (переходу на сплату інших податків та зборів) перевищили встановлений обсяг доходу, а потім повторно зареєструвалися платниками єдиного податку, зобов’язані застосувати реєстратор розрахункових операцій у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації, незалежно від подальших змін обсягів доходу.

Варто звернути увагу на те, що відповідно до вже згаданої норми, а саме п. 296.10 ст. 296 ПК України, застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Законодавством передбачено, що анулювання реєстрації платника єдиного податку можливе у таких випадках: шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу (п. 299.10 ст. 299 ПК України); за рішенням платника шляхом подання заяви до контролюючого органу (п. 298.2 ст. 298 ПК України).

Аналізуючи вищевказані норми, можна дійти висновку, що якщо фізична особа-підприємець перевищила встановлений обсяг доходу, то протягом реєстрації платника єдиного податку і до моменту анулювання він повинен застосовувати реєстратор розрахункових операцій. А отже, під час нової реєстрації суб’єкта господарювання на нього не може поширюватися обов’язок застосовувати РРО, навіть якщо він перевищив встановлений обсяг доходу до моменту припинення підприємницької діяльності.

Однак позиція контролюючого органу, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ, не є нормативно-правовим актом, обов’язковим до виконання усіма суб’єктами публічного права. Такий ресурс публікує лише позицію контролюючого органу на те чи інше питання, не створюючи при цьому жодних правових наслідків для платників податків. Проте потрібно врахувати, що у процесі проведення перевірки контролюючий орган може застосовувати штрафні санкції за невикористання реєстратора розрахункових операцій, які передбачені п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, на основі своєї позиції, яка викладена в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України.

Окрім того, Державна фіскальна служба України в тій же позиції, викладеній в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФСУ (категорія 109.02), звертає увагу, що якщо платник, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, перевищив встановлений обсяг доходу для обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій, після цього перейшов на загальну систему оподаткування, а потім повторно зареєструвався платником єдиного податку, то такий платник зобов’язаний застосувати реєстратор розрахункових операцій у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації, незалежно від подальших змін обсягів доходу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати