25 січня 2021, 15:07

Закон про україн­ську мову: що робити online-­бізнесу?

Опубліковано в №2 (732)

Олег Шевцов
Олег Шевцов «Alexandrov‑IT Lawyers» керуючий партнер

У квітні 2019 р. Верховною Радою України було прийнято Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі — Закон). Положення цього закону вступають у силу поетапно, і вже 16 січня 2021 р. вступили в силу норми, які передбачають, що мовою обслуговування споживачів в Україні є українська.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як правило, під сферою обслуговування розуміються такі види бізнесів, як кафе, ресторани, готелі тощо, але варто розуміти, що сферою обслуговування є будь-який бізнес, який пов'язаний з наданням послуг. І якщо ви працюєте online і ваш бізнес пов'язаний з наданням послуг українському споживачу, можна стверджувати, що ви підпадаєте під сферу дії Закону.

Чи стосується цей закон конкретно вашого кейсу? Давайте розбиратися

Ч. 2 ст. 30 Закону встановлює, що «підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи-підприємці, інші суб'єкти господарювання, що обслуговують споживачів (крім випадків, встановлених ч. 3 цієї статті), здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), у т. ч. через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами». Таким чином, законодавець встановив чіткі правила для online-магазинів, проте не лише вони надають послуги українським споживачам, тому читаємо далі.

Ч. 7 ст. 27 передбачає: «Мобільні застосунки органів державної влади, місцевого самоврядування, зареєстрованих в Україні засобів масової інформації, а також суб'єктів господарювання, що реалізують товари і послуги в Україні, повинні мати версію користувацького інтерфейсу державною мовою».

Для комп'ютерних програм ситуація дещо простіша

Ч. 1 ст. 27 встановлює, що «комп'ютерна програма з користувацьким інтерфейсом, що реалізується в Україні, повинна мати користувацький інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або іншими офіційними мовами Європейського Союзу». За нашою практикою, переважна більшість комп'ютерних програм створюються з англійським інтерфейсом, тому можемо лише нагадати про цю норму і подякувати законодавцям за таку ліберальну позицію (дуже логічну) щодо українізації комп'ютерних програм.

Що стосується веб-сайтів компаній, які надають послуги українським споживачам, то вони також мають бути україномовні, однак ця норма (ч. 6 ст. 27 Закону) вступає в силу в квітні 2022 р., тому час для підготовки ще є. Разом з тим, якщо ви тільки займаєтесь розробкою сайту, рекомендуємо відразу робити його і державною мовою.

Підсумовуємо. Ваш бізнес пов'язаний з наданням послуг українському споживачеві? При комунікації з ним ви використовуєте мобільний додаток, сайт чи комп'ютерну програму? Якщо відповіді на ці питання «Так», звертайтесь до своїх технічних спеціалістів/перекладачів та запроваджуйте функціонування україномовних версій. Не забувайте, про «внутрішні документи» (політики конфіденційності, договори оферти, кукі, умови використання тощо) також мають бути на українській мові.

Ну, і насамкінець — про штрафи

За порушення норм закону особа може бути притягнута до відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі від 200 до 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що на сьогоднішній день складає від 3400 до 6800 грн. Варто зауважити, що з точки зору притягнення до відповідальності Закон також досить ліберальний — до накладення штрафу має бути видане попередження і наданий час на усунення порушень. Крім того, притягнути до відповідальності за порушення згаданих тут норм можна буде лише з 2022 р.

Якщо підсумувати, можна зазначити, що положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» досить гнучкі, однак online-бізнесу варто ставитися до них серйозно. Незважаючи на те, що передбачені законом штрафи можуть здатись комусь незначними, давайте будемо робити все від нас залежне і жити в правовій державі, дотримуючись усіх правил гри. Наша компанія зі свого боку вже забезпечила, щоб при пошуку нас у мережі першою відкривалась сторінка українською мовою.

Сподіваємось, що інформація була для вас корисною, і бажаємо безперебійного, швидкого зростання!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати