16 жовтня 2024, 13:48

Захист прав інтелектуальної власності в еру цифрових інновацій

Опубліковано в №7 (785)

Дмитро Луц
Дмитро Луц «Майстро і Беженар, ЮК» науковий консультант, к.ю.н., доцент

Цифрова трансформація України є одним із ключових завдань, які були поставлені Президентом та Урядом України ще у 2020 році. Зазначене питання доволі гостро актуалізується в умовах війни, адже цифровізація суттєво полегшує реалізацію значної кількості прав громадян у різних галузях. Водночас питання цифровізації інформаційного простору нерозривно поєднане із питаннями захисту прав інтелектуальної власності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке цифровізація та як вона пов’язана з інтелектуальною власністю?

У 2022 році був прийнятий новий Закон України «Про національну програму інформатизації», який розкриває зміст значної кількості понять, серед яких і термін «цифровізація», під яким слід розуміти процес впровадження цифрових технологій у всі сфери суспільного життя. Цифрові технології — це сукупність систематизованих правових, науково-технічних, організаційних рішень, спрямованих на застосування комп'ютерної та іншої електронно-обчислювальної техніки, програмного забезпечення та інших засобів для зменшення участі користувача інформаційно-комунікаційних систем і засобів інформатизації під час збирання, приймання, обробки, передавання інформації чи трудомісткості виконуваних операцій.

Інформаційно-комунікаційні технології — результат інтелектуальної діяльності, сукупність систематизованих наукових знань, технічних, організаційних та інших рішень про перелік і послідовність виконання операцій для збирання, обробки, накопичення та використання інформаційної продукції, надання інформаційних послуг. Отже, процес цифровізації нерозривно пов’язаний із правом інтелектуальної власності.

Окрім цього, згідно зі ст. 7 Закону України «Про Національну програму інформатизації», під час формування та виконання Національної програми інформатизації замовники, серед іншого, забезпечують дотримання законодавства у сфері інтелектуальної власності.

У своїй повсякденній діяльності ми використовуємо електронні бази даних, відвідуємо вебсайти, працюємо із цифровим контентом, під яким, згідно зі ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», слід розуміти цифровий контент (електронна (цифрова) інформація) — будь-які відомості чи дані в електронній (цифровій) формі, що містять об’єкти авторського права та/або суміжних прав і можуть зберігатися та/або поширюватися у вигляді одного чи декількох файлів (частин файлів), записів у базі даних на зберігаючих пристроях комп’ютерів, серверів тощо у мережі «Інтернет».

Які є основні види правопорушень у сфері інтелектуальної власності в цифровому середовищі?

Інтернет-піратство. Під інтернет-піратством розуміють незаконне використання об’єктів авторського права та/або об’єктів суміжних прав із застосуванням мережі «Інтернет» (завантаження із порушенням авторського права книг, музики, фільмів тощо). Так, Україна, на жаль, серед лідерів зі споживання стримінгового піратства.

Інтернет-фішинг. Як йдеться на сайті компанії Microsoft, фішингові атаки здійснюють зловмисники, які маскуються під надійні джерела, щоб отримати легкий доступ до будь-якого типу делікатних даних. Розрізняються такі види інтернет-фішингу: фішинг в електронних листах (атаки якого зловмисники здійснюють, підроблюючи гіперпосилання в електронних листах, щоб обманом примусити користувачів розкрити свої персональні дані); фішинг за допомогою зловмисних програм (приховується в таких файлах, як резюме, виписка з банку); цільовий фішинг (спрямований на конкретну людину); полювання на велику здобич (викрадання облікових даних заможних осіб); смішинг (надсилання шкідливих смс-повідомлень); вішинг (телефонування жертвам з метою примусу встановити шкідливі програми, надати необхідну інформацію тощо). Доволі часто інтернет-фішинг використовується для крадіжки інтелектуальної власності особи з метою подальшого поширення.

Онлайн-шахрайство. Використовуючи зазначений спосіб, шахраї вводять в оману шляхом створення фальшивих інтернет-магазинів, сайтів тощо.

Кіберсквотинг. Полягає у реєстрації доменних імен, пов’язаних із торговою маркою, що належить іншим особам, з наміром подальшого перепродажу зацікавленим компаніям.

Як захиститися від порушення прав інтелектуальної власності в цифровому середовищі?

Передусім важливо зазначити, що у березні поточного року Україна приєдналася до держав, що будуть наповнювати платформу WIPO ALERT для протидії роботі вебсайтів, на яких порушуються права інтелектуальної власності. Міністерство економіки України 1 лютого 2024 року ухвалило наказ №2945 «Про затвердження Порядку формування та ведення національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності». Цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду звернень суб’єктів авторського права та/або суб’єктів суміжних прав про включення вебсайту до національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності, ухвалення висновків про наявність підстав для включення вебсайту до національного переліку, внесення відомостей про вебсайт до національного переліку, ведення національного переліку, а також виключення відомостей про вебсайт із національного переліку.

У разі неодноразового чи систематичного порушення авторського права та/або суміжних прав правовласник має право подати відповідне звернення до УКРНОІВІ (IP офісу).

Звернення подається щодо одного вебсайту від імені заявника його представником — адвокатом або представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним). Варто зауважити, що є певна умова для такого звернення, а саме:

1) три і більше порушень авторського права та/або суміжних прав, які не було усунуто власником вебсайту станом на дату подання такого звернення; або

2) два і більше порушень авторського права та/або суміжних прав, які було зафіксовано заявником до дати такого звернення, і при цьому має місце невиконання вимог ч. 11 ст. 56 Закону.

Водночас при виявленні порушення прав інтелектуальної власності передусім слід вжити заходи в межах ст. 56 Закону України «Про авторське право і суміжні права», якою встановлений Порядок припинення порушень авторського права і суміжних прав з використанням мережі «Інтернет». Згідно з цією статтею суб’єкт авторського права або суміжних прав має право звернутися до власника вебсайту та/або власника вебсторінки, на якому (якій) розміщено чи в інший спосіб використано відповідний цифровий контент, із заявою про припинення порушення авторського права та/або суміжних прав. Можу зазначити, що доволі часто достатнім для усунення порушення є направлення такої претензії.

Також захистити свої права можна і в судовому порядку. Передумовою успішного розгляду такої справи буде правильне збирання доказової бази, що краще за все може зробити адвокат, який має досвід у відповідній царині.

Підсумовуючи, можу зазначити, що в еру цифрових інновацій актуалізується питання належного захисту прав інтелектуальної власності. Протягом останнього часу державою вжиті важливі заходи з розширення можливостей авторів у сфері захисту таких прав. Водночас важливо пам’ятати, що запорукою успіху у відповідних питаннях є збір належної доказової бази та підготовка необхідних документів, що слід доручити професіоналам, якими є адвокати нашої юридичної компанії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати