01 грудня 2015, 16:31

З «королевою корупції» в ДАІ покінчено

Опубліковано в №48(494)

Ігор Конопка
Ігор Конопка «FCLEX, ЮФ» юрист

Скасування довідок-рахунків для оформлення придбання транспортних засобів, передбачене постановою КМУ №941 від 18.11.2015 р., стало черговим кроком (після ліквідації МРЕВ)у сфері реформування галузі реєстрації транспортних засобів. Відтепер для проведення державної реєстрації транспортних засобів не потрібно оформлювати довідку-рахунок, яка видавалася комерційними установами, розміщеними, як правило, прямо на території МРЕВ, вартістю 800 грн і більше. Правова природа довідки-рахунку, яку в народі називали «королевою корупції» в ДАІ, була вкрай сумнівною. Попри це, без її оформлення фактично було неможливо зареєструвати придбаний транспортний засіб у МРЕВ. При цьому економічного обґрунтування вартості довідки з жодного нормативно-правового акту виявити не можна було, в той час, як собівартість довідок-рахунків на спеціальних бланках була в десятки разів нижче за їхню ринкову вартість. Більше того, з метою пришвидшення процедури автомобілісти були змушені звертатися до посередників і платити ще більше.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З ліквідацією МРЕВ та скасуванням довідок-рахунків зміна власника транспортного засобу може бути оформлена шляхом підписання відповідних договорів прямо в сервісних центрах МВС. Це повинно усунути корупційну складову та спростити процедуру реєстрації. Однак вже зараз виникає низка проблемних моментів. По-перше, кількість сервісних центрів значно менше ліквідованих МРЕВ, що може потягти додаткові транспортні витрати для покупця та продавця, а також виникнення черг у таких центрах. По-друге, через недостатнє правове врегулювання статусу Сервісних центрів, вони позбавлені доступу до ряду державних реєстрів. Як наслідок, через недобросовісність продавця може виникнути ситуація, за якої буде оформлено договір щодо авто, яке, наприклад, перебуває у заставі.
Підсумовуючи, можна сказати, що реальний позитивний ефект від описаної вище реформи, вочевидь, буде відчутним лише при належному правовому забезпеченні роботи Сервісних центрів, зокрема у сфері оформлення договорів, якими замінили довідки-рахунки.

 

Нагадаємо, що Уряд скасував довідки-рахунки для оформлення придбання транспортних засобів. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів №941 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів» прийнято 18.11.2015 р.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені та засвідчені в установленому порядку:

  • договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
  • укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
  • нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
  • договори купівлі-продажу нових транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації у сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб’єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами та які підписані від імені таких суб’єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;
  • свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
  • рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління або господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
  • рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної у комунальну власність чи з комунальної власності в державну.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати