17 червня 2020 року Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель" (законопроект №2280), (надалі – "Закон"), який був підписаний Президентом України 23 липня 2020 року.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Основна мета Закону – уніфікувати всю містобудівну та землевпорядну документацію в одному публічно доступному електронному документі під назвою "комплексний план просторового розвитку громади".
Які проблеми намагається вирішити Закон?
1) Вирішення проблеми зміни цільового призначення та функціонального призначення земель
Закон надасть можливість визначити цільове призначення власнику земельної ділянки самостійно в межах відповідного виду функціонального призначення території, визначеного затвердженим комплексним планом просторового розвитку громади, а у разі його відсутності - планом зонування території або детальним планом території. Окрім того, цільове призначення в межах виду функціонального призначення території не потребуватиме розроблення проекту землеустрою.
2) Спростить процедуру приватизації земельних ділянок
Законом передбачається, що під час приватизації земель громадянами комунікація з органами місцевого самоврядування відбуватиметься за допомогою інтерфейсних засобів Публічної кадастрової карти, що значно прискорить процедуру приватизації.
3) Спростить порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування
Законом встановлено, що процедура щодо отримання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування буде значно спрощена через використання інформації з Публічної кадастрової карти. Крім того, Закон визначає вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що має знизити рівень корупції.
Закон вводить таке нове поняття як "комплексний план просторового розвитку громади", який визначений одночасно як видом містобудівної документації, так і документацією із землеустрою на місцевому рівні. Комплексний план просторового розвитку громади буде визначати: планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрямки формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території, включаючи черговість розробки генеральних планів та детальних планів територій.
Матеріали комплексного плану просторового розвитку громади не матимуть інформації з обмеженим доступом. Доступність матеріалів комплексного плану просторового розвитку буде забезпечена відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" (тобто її буде можливо отримати шляхом направлення письмового запиту на інформацію протягом 5 робочих днів з дати такого запиту).
Додатково, через процедуру розробки комплексного плану просторового розвитку будуть внесені всі планувальні обмеження, які встановлені зараз різною містобудівною документацією (тобто «червоні», «жовті», «зелені» лінії і т.д.) до Державного земельного кадастру.
Фактично Закон надасть органам місцевого самоврядування (сільськими, селищними, міським радам) можливість здійснювати просторове планування території громади, як у межах, так і за межами населених пунктів.
4) Забезпечить автоматичне формування прибережних захисних смуг водних об'єктів
Закон передбачає внесення змін до Водного та Земельного кодексів України шляхом закріплення норм, відповідно до яких прибережні захисні смуги вважаються встановленими за принципом «в силу закону» без необхідності розроблення будь-якої додаткової документації.