14 квітня 2020, 11:35

Як обрати зовнішнього радника?

Опубліковано в №7 (713)

Максим Бугай
Максим Бугай «Європейська Бізнес Асоціація» співголова логістичного комітету, інхаус міжнародної компанії

Під час роботи в юридичній фірмі я мав ілюзію, що життя юриста-інхауса — це комфортна тепла ванна. Даєш завдання зовнішнім радникам та очікуєш на результат. Якщо щось не подобається у процесі співпраці — шукаєш іншого радника. І так по колу знову. Проте виявляється, що не все так просто, як здається. Над якісним вибором юридичного партнера ще потрібно добряче попрацювати.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Запит на аутсорсинг юридичних послуг залежить від розміру та структури юридичної служби. Деякі компанії готові утримувати великий штат інхаусів та вирішувати все своїми силами, а інші наймають тільки одного юриста, першочерговим завданням якого є координація роботи зовнішніх радників. В моєму випадку (я відповідальний за юридичну підтримку 7 країн Східної Європи) без залучення юрфірм в інших юрисдикціях ніяк не обійтися.

Цікавою є думка американського юриста Douglas J. Zeltt (Fox Rothschild LLP), що вибір зовнішнього юридичного радника — це частково мистецтво і наука, частково людська хімія та юридична проникливість (legal acumen). Найімовірніше, він має рацію.

Не думаю, що можна створити єдиний алгоритм, як найкраще провести «кастинг» серед зовнішніх консультантів. Багато залежить від деталей конкретного запиту. Однак все ж таки спробую коротко підсумувати критерії, на яких варто акцентувати увагу під час вибору юридичного партнера.

  • Експертиза, знання індустрії та особливостей конкретного бізнесу

Включає практичні знання щодо викликів і можливостей, які постають перед компанією-клієнтом та індустрією загалом. Недарма серед юрфірм найчастіше зустрічається умовний поділ не на галузі права, а саме на індустрії, які вони обслуговують.

Зовнішній радник також повинен добре орієнтувався у ваших бізнес-процесах. З одного боку, це сприятиме ефективнішій роботі (оскільки не витрачатиметься час на research). З іншого боку, це дозволить бачити картину загалом, а не з позиції конкретного кейсу. Саме тоді зовнішній радник зможе розуміти «внутрішню кухню» клієнта, бачити перспективи та передбачати розвиток подій.

Як зазначила Jan Kang (general counsel, VP, Bromium Inc), хороший зовнішній радник має «взяти глибоку правову експертизу та перекласти її у практичні бізнес-рішення».

  • Бюджет та білінг

Головне завдання юридичного бізнесу рівнозначне до завдання бізнесу їхнього клієнта — бути прибутковим. Однак мимоволі складається враження, що юридичні фірми хочуть бути прибутковішими ніж їхні клієнти (жарт).

Хто і що не казав би, але розмір бюджету, який бізнес може витратити на рік або на конкретний проєкт — це важливий критерій під час вибору радника. Неочікуваний рахунок, що перевищує затверджений бюджет, може добряче зіпсувати настрій інхаусу, навіть позбавивши можливості отримати бонус (це вже не жарт).

Також білінг — це завжди чутлива тема у відносинах між зовнішнім радником та інхаусом. Хороший зовнішній юридичний партнер повинен мати прозору та зрозумілу систему білінгу. Таким само він має адаптуватися, якщо інхаус або фінансовий відділ мають особливі вимоги до виставлення рахунків.

  • Ефективна комунікація, дедлайн, 24/7

Ефективний юридичний радник повинен легко та чітко комунікувати з клієнтом. Щодня на комунікацію з колегами витрачається чимало часу, тому важливо бути «на одній хвилі». Лаконічність та чіткість у донесенні інформації — ключові чинники у процесі співпраці між зовнішнім радником та інхаусом.

Що б не сталося, але зовнішній радник зобов'язаний виконувати роботу в обумовлений строк. Порушення дедлайну — це другий найбільший гріх після перевитрат бюджету. Немає сумнівів, що швидка реакція на запит клієнта та можливість бути на зв'язку 24/7 є безперечними конкурентними перевагами.

  • Чесність

Здавалося б, очевидна річ, але у гонитві за прибутком трапляється, що не всі юрфірми про це пам'ятають. Чесний зовнішній радник ніколи не забуде повідомити про відсутність належного рівня експертизи, неможливість виконати роботу у строк, наявність конфлікту інтересів тощо. Адже довготривалі взаємовигідні відносини можна побудувати тільки з чесним партнером. До того ж не важливо, це велика міжнародна фірма чи індивідуально практикуючий адвокат.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати