22 січня 2015 р. під час пленарного засідання ІІІ сесії Київської міської ради було розглянуто та прийнято Проект рішення про тимчасовий мораторій на здійснення будівництва та продаж земельних ділянок в буферних зонах Софії Київської та Києво-Печерської лаври.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Заборона накладена тимчасово до затвердження Київською міською радою Плану зонування території центральної планувальної зони міста Києва та/або детального плану територій в межах охоронної (буферної) зони об’єкта №527 Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра», що затверджена наказом Міністерства культури України від 05.07.2011 №511/0/16-11 «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».
Основна мета депутатів Київради зрозуміла та заслуговує на повагу, але, як і раніше, деякі рішення є дещо не доопрацьованими. Зокрема, не зрозуміло, що робити власникам будівель, розташованих в буферних зонах, враховуючи їхнє бажання (і, головне, конституційне право) отримати земельну ділянку щонайменше в користування та сплачувати відповідно до законодавства податок на землю? Не зрозуміло, як здійснювати роботи тим, хто вже розпочав ті чи інші дії, зокрема, щодо реставрації? Крім того, введення заборони на будівництво чи реконструкцію дещо порушує конституційне право наших громадян, які володіють нерухомістю в обумовлених зонах, адже власник має право користуватись, володіти та розпоряджатись своєю власністю на власний розсуд, не порушуючи норми закону. Виникають сумніви також з приводу того, а чи діяла Київрада в межах наданих їй повноважень, передбачених законодавством про місцеве самоврядування.
Зрозуміло одне, що в будь-якому випадку орган місцевої влади в разі необхідності посилатиметься на ухвалене рішення, що може стати причиною певних «незручностей» для власників майна. Однак залишається лише сподіватись, що це рішення не стане приводом для свідомого блокування земельних та будівельних питань, а справді надасть можливість захистити об’єкт , який має видатну універсальну цінність для нас та світової спільноти.