26 жовтня 2020, 16:15

Визнання торговельної марки добре відомою: на що звернути увагу in-house юристу

Опубліковано в №20 (726)

Альона Зозуля
Альона Зозуля керівниця відділу юридичної підтримки комерційної діяльності lifecell

Здається, всім зрозумілий той факт, що впізнаваний бренд — це важлива складова успішного бізнесу. Компанії намагаються знайти ідеальну назву, колір чи шрифт для того, аби вирізнити себе з-поміж конкурентів та запам'ятатись споживачеві. Розуміючи важливість власного бренду, компанії здебільшого захищають його шляхом реєстрації торговельної марки. Однак для тих власників торговельних марок, що протягом багатьох років інтенсивно використовували їх, внаслідок чого вони стали широко відомими серед споживачів, законодавець передбачив додаткову можливість — визнання торговельної марки добре відомою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Статус добре відомої торговельної марки — це, так би мовити, «преміум статус» серед торговельних марок, що дає її власнику декілька переваг порівняно зі звичайною реєстрацією торговельної марки, а саме:

  • підвищення вартості торговельної марки як нематеріального активу;
  • більш широка правова охорона;
  • свідоцтво торговельної маркии, що визнана добре відомою, не потребує продовження тощо.

Торговельна марка може бути визнана добре відомою судом або ж Апеляційною палатою Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Саме до Апеляційної палати звернулась компанія lifecell для визнання однойменної торговельної марки добре відомою. Більше року тривав цей процес, який потребував збору, аналізу та підготовки величезної кількості документів. На власному досвіді ми переконались, що поряд із залученими експертами, необхідна активна участь в цьому процесі й in-house юристів. Результатом роботи нашої великої команди стало рішення Апеляційної палати від 15.07.2020 р., відповідно до якого торговельна марка lifecell визнана добре відомою для послуг «мобільний телефонний зв'язок» та «надання доступу до світової комп'ютерної мережі».

Спираючись на позитивний досвід у цьому процесі, хочу навести кілька практичних порад, що можуть стати корисними для in-house юристів, котрі планують розпочинати процес визнання торговельної марки добре відомою.

1) Об'єктивно оцініть, чи є у вашої команди in-house юристів необхідні знання та досвід для супроводження такого процесу. Оскільки це вузькоспеціалізована галузь, можливо, доцільним буде залучення радників, що мають відповідний досвід. Однак, як уже зазначалося, це абсолютно не звільняє in-house юристів від участі в процесі.

2) Максимально чітко оберіть перелік послуг/товарів, для яких торговельнаї марка буде визнаватись добре відомою. Навіть якщо ваша торговельна марка зареєстрована для всіх товарів/послуг певного класу, вона навряд чи широко відома споживачам за ними всіма. Слід пам'ятати, що Апеляційна палата буде оцінювати відомість торговельної марки стосовно кожного товару/послуги, зазначеного в заяві, тому важливо визначити лише ті товари/послуги, щодо яких ви зможете надати достатню кількість доказів та аргументувати відомість торговельної марки.

3) Готуйте докази для кожного свого аргументу. Потрібно пам'ятати, що всі твердження, статистичні дані та обставини, котрі будуть викладені в заяві, мають бути документально підтверджені. Саме in-house юрист, що супроводжує процедуру визнання торговельної марки добре відомою, повинен зібрати та підготувати такі докази. Залежно від аргументів, що використовуються в заяві, доказами можуть бути зразки рекламних матеріалів, дослідження щодо знання торговельної марки, довідки від підприємства, ефірні довідки про кількість реклами тощо.

4) Будьте присутні на засіданнях Апеляційної палати. Незважаючи на те, залучала компанія юридичних радників/патентних повірених чи ні, in-house юристам варто бути присутніми на засіданнях. По-перше, саме працівники компанії знають деталі її діяльності і можуть надати більш точні та повні відповіді на питання колегії Апеляційної палати. По-друге, присутність саме працівників компанії демонструє її зацікавленість та важливість отримання статусу добре відомої торговельної марки для компанії.

Сподіваюсь, ці декілька практичних порад допоможуть вам у складному та водночас, безперечно, цікавому процесі визнання торговельної марки добре відомою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати