17 серпня 2015, 13:20

Виїзд дітей за кордон без згоди другого із батьків. Практичні аспекти

Опубліковано в №31 (477)

Іван Староста
Іван Староста «Клочков та Партнери, АО» партнер, адвокат

Влітку, в період шкільних канікул та відпусток, як ніколи, актуальним є питання виїзду дітей на відпочинок та оздоровлення. Якщо батьки вирішили оздоровити своїх дітей за межами України за взаємною згодою, проблем із таким виїздом, як правило, не виникає. Однак, коли дітей збирається вивезти один із батьків без згоди іншого, в такому випадку першому доведеться підготуватись.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, згідно із Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» документом, що дає право на виїзд з України та посвідчує особу дитини під час перебування за її межами є проїзний документ дитини.

Процедура оформлення проїзного документа дитини визначена Правилами оформлення та видачі паспортів громадянину України для виїзду за кордон та проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою КМУ №231 від 31.03.1995. Зазначені Правила передбачають, що оформлення проїзного документа дитини здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, – того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду. Тобто, якщо один із батьків заперечує проти виїзду дітей за кордон, інший, з яким проживають діти, змушений звертатись до суду за отримання відповідного дозволу (якщо у шлюбі батьки не перебувають).

Згода другого із батьків для виїзду дітей за кордон необхідна також під час перетину кордону. Зокрема Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою КМУ від 27.01.1995 №57 передбачено, що у разі відсутності нотаріально посвідченої згоди другого з батьків виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб здійснюється на підставі відповідного рішення суду.

Як свідчить практика, суди переважно надають згоду на оформлення проїзних документів та виїзд дітей за кордон без згоди іншого із батьків. Однак для отримання позитивного рішення в суді необхідно буде довести ті обставини, що виїзд дітей за кордон буде відповідати їхнім інтересам і надання дозволу сприятиме реалізації прав дітей. Доказами у таких судових справах можуть бути договір на туристичне обслуговування з метою відвідування певних країн, придбання путівок, письмові рекомендації лікарів для необхідності лікування чи оздоровлення тощо.

Важливим є питання періоду, на який надається дозвіл, а також визначення країн, для виїзду до яких дозвіл надається. Як правило, суд обмежує дозвіл періодом, на який придбані путівки чи заплановане оздоровлення або лікування. Щодо країн, для виїзду до яких надається дозвіл, також все залежить від наданих суду доказів. Додатковим аргументом, який може посприяти задоволенню позову може стати безпідставність відмови другого із батьків надати відповідний дозвіл, яка, як правило, ґрунтується виключно на неприязних відносинах між батьками. 

У будь-якому випадку до вирішення цього питання варто підійти з повною відповідальністю і з реальним врахуванням інтересів.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати