09 листопада 2020, 16:46

Відкриття власного бізнесу: перші юридичні кроки

Опубліковано в №21 (727)

Лідія Остопарченко
Лідія Остопарченко «Майстро і Беженар, ЮК» адвокат, керуючий партнер

На одному з етапів створення власного бізнесу постає питання юридичного оформлення підприємницької діяльності. Перший крок у цьому напрямку — визначення з організаційно-правовою формою господарювання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Найпоширенішими організаційно-правовими формами є підприємство (юридична особа) та фізична особа-підприємець. Серед підприємств найчастіше зустрічаються приватне підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю й акціонерне товариство. Кожна з форм здійснення господарської діяльності має характерні особливості щодо порядку створення, ліквідації, реорганізації, управління, розподілу одержаних прибутків, майнової відповідальності по зобов'язаннях тощо.

Також потрібно вибрати найменування компанії. Слід пам'ятати, що воно не може бути тотожним найменуванню іншої зареєстрованої компанії. Наприклад, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських
формувань є ТОВ «Сонечко», підприємство з такою ж назвою зареєструвати не вдасться. Перевірити обрану назву підприємства можна у відкритому доступі на сайті Міністерства юстиції за посиланням.

А далі залишилось обрати систему оподаткування та підготувати документи для державної реєстрації. В Україні існує дві системи оподаткування: загальна та спрощена (єдиний податок). Спрощена підійде для тих підприємців, хто планує займатися наданням послуг. Про реєстрацію платником податку на додану вартість та/або обрання спрощеної системи можна повідомити вже під час реєстрації підприємницької діяльності в заяві щодо державної реєстрації юридичної особи або, відповідно, в заяві щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Адвокат допоможе визначатися саме з тою системою оподаткування, яка найбільше підійде для обраного виду підприємницької діяльності.

Визначившись із формою бізнесу, назвою підприємства, системою оподаткування, необхідно пройти процедуру державної реєстрації. Законом визначений певний пакет документів, який подається державному реєстратору. У випадку реєстрації фізичною особою - підприємцем зазвичай складнощів у оформленні документів не виникає: досить вірно заповнити заяву щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

А от реєстрація юридичної особи — більш складний процес. Увагу слід приділити розробці установчого документа, оскільки це «конституція» підприємства, де визначаються основні правові норми його господарської діяльності. Від того, наскільки чітко буде унормовано положення статуту чи іншого установчого документа, залежить можливість уникнути проблем у подальшому. Щоб не припуститися помилок та запобігти зупиненню розгляду документів, поданих для державної реєстрації, у цьому питанні варто звернутися до адвоката за фаховою консультацією.

Після проведення державним реєстратором (або нотаріусом) реєстраційної дії та внесення запису про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вітаю, ви — офіційно бізнесмен!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати