12 серпня 2020 року Уряд України прийняв постанову (надалі - "Постанова"), якою затвердив форми нових типових договорів оренди державного майна. Найближчим часом ми очікуємо опублікування фінального офіційного тексту Постанови на сайті Уряду.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Фактично, з прийняттям Постанови було затверджено дві нові форми типових договорів:
- Договору оренди нерухомого майна, що знаходиться в державній власності, а також
- Договору оренди єдиного майнового комплексу, чи його структурного підрозділу, що знаходиться у власності держави.
За інформацією Фонду державного майна України, основними змінами, що вносяться Постановою в типові форми договорів, є:
- Поява третьої сторони - особи, на балансі якої знаходиться майно. Відтепер балансоутримувач отримає можливість захистити майно від неправомірних дій орендаря, чи правомірно вимагати використовувати майно неналежним чином.
- Визначення таких понять, як авансовий та забезпечувальний платіж, що сплачуються орендарем орендодавцеві та балансоутримувачу. Раніше таких положень не було і вони запозичені з комерційної оренди приватної форми власності.
- Наділення орендаря правом розірвати договір в односторонньому порядку, у випадку, якщо стан нерухомого майна не дозволяє використовувати предмет оренди за призначенням та/або приступити до виконання ремонтних робіт. Таке положення частково кореспондується з положенням п. 4 ч. 2 ст. 768 Цивільного кодексу України. Однак, дане положення в подальшому має бути перевірене на практиці. Розірвання такого договору, найбільш вірогідно, буде відбуватися виключно в судовому порядку, тому відповідна практика підлягатиме формуванню.
Загалом, прийняття нових форм типового договору та приведення його в більшу відповідність як з новими вимогами законодавства, так і з практикою ринку, є надзвичайно позитивним явищем.
З моменту оприлюднення зазначеної Постанови процес оренди буде нарешті запущений за новою процедурою, передбачений Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 03 жовтня 2019 року за № 157-IX (далі - "Закон № 157"), що був введений в дію 1 лютого 2020 року.
Новації, які вносить Закон № 157, а також новий Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оренди державного та комунального майна" від 03 червня 2020 року № 483, враховані в структурі нових примірних договорів.
За офіційними повідомленнями Фонду державного майна України, фонд вже готує до передачі в оренду за новими правилами 4262 об'єкти нерухомого майна за новою процедурою. При цьому, зі вступом в силу Постанови та із закінченням технічного внесення даних про об'єкти до Електронної торгової системи, онлайн-аукціони повинні стартувати вже в строк 20-35 днів з моменту публікації.