28 серпня 2020, 15:25

Уряд затвердив нові примірні договори оренди державного майна

Анжеліка Лівіцька
Анжеліка Лівіцька «Asters, ЮФ» радник
Богдан Шморгун
Богдан Шморгун «Asters, ЮФ» старший юрист

12 серпня 2020 року Уряд України прийняв постанову (надалі - "Постанова"), якою затвердив форми нових типових договорів оренди державного майна. Найближчим часом ми очікуємо опублікування фінального офіційного тексту Постанови на сайті Уряду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фактично, з прийняттям Постанови було затверджено дві нові форми типових договорів:

- Договору оренди нерухомого майна, що знаходиться в державній власності, а також

- Договору оренди єдиного майнового комплексу, чи його структурного підрозділу, що знаходиться у власності держави.

За інформацією Фонду державного майна України, основними змінами, що вносяться Постановою в типові форми договорів, є:

- Поява третьої сторони - особи, на балансі якої знаходиться майно. Відтепер балансоутримувач отримає можливість захистити майно від неправомірних дій орендаря, чи правомірно вимагати використовувати майно неналежним чином.

- Визначення таких понять, як авансовий та забезпечувальний платіж, що сплачуються орендарем орендодавцеві та балансоутримувачу. Раніше таких положень не було і вони запозичені з комерційної оренди приватної форми власності.

- Наділення орендаря правом розірвати договір в односторонньому порядку, у випадку, якщо стан нерухомого майна не дозволяє використовувати предмет оренди за призначенням та/або приступити до виконання ремонтних робіт. Таке положення частково кореспондується з положенням п. 4 ч. 2 ст. 768 Цивільного кодексу України. Однак, дане положення в подальшому має бути перевірене на практиці. Розірвання такого договору, найбільш вірогідно, буде відбуватися виключно в судовому порядку, тому відповідна практика підлягатиме формуванню.

Загалом, прийняття нових форм типового договору та приведення його в більшу відповідність як з новими вимогами законодавства, так і з практикою ринку, є надзвичайно позитивним явищем.

З моменту оприлюднення зазначеної Постанови процес оренди буде нарешті запущений за новою процедурою, передбачений Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 03 жовтня 2019 року за № 157-IX (далі - "Закон № 157"), що був введений в дію 1 лютого 2020 року. 

Новації, які вносить Закон № 157, а також новий Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оренди державного та комунального майна" від 03 червня 2020 року № 483, враховані в структурі нових примірних договорів.

За офіційними повідомленнями Фонду державного майна України, фонд вже готує до передачі в оренду за новими правилами 4262 об'єкти нерухомого майна за новою процедурою. При цьому, зі вступом в силу Постанови та із закінченням технічного внесення даних про об'єкти до Електронної торгової системи, онлайн-аукціони повинні стартувати вже в строк 20-35 днів з моменту публікації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати