04 лютого 2025, 19:14

Внаслідок російської атаки по Одесі зазнала пошкоджень історична будівля обласного архіву

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

У ніч проти 1-го лютого співробітники Державного архіву Одеської області займалися тим, що закривали плівкою  пошкоджені вікна. Внаслідок російського ракетного удару по Одесі ввечері п’ятниці, 31 січня, який зачепив готель «Бристоль», Одеську філармонію та загалом близько 15-ти пам’яток культурної спадщини, від вибухової хвилі постраждала також одна із двох будівель Державного архіву Одеської області та, що в історичному центрі, відома як колишня Бродська синагога, яка є пам'яткою культурної спадщини України. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Изображение WhatsApp 2025-02-02 в 17.10.57_e7c946f0

Саме в цій будівлі постійно зберігаються документи Національного архівного фонду, найстаріший з документів датований 1579 роком, розповів директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук

«Дякуючи Богу, працівники та документи не постраждали», – одразу прокоментував наслідки атаки по Одесі голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов. Він зазначив, що пошкодження, на щастя, не є критичними. 

Йдеться про розбиті вікна. Оскільки архівні документи повинні зберігатися при певній вологості та температурі,  роботи з першочергового убезпечення їхнього зберігання при такій нестабільній погоді мають розпочинатися терміново й закінчитися якнайшвидше. 

У неділю, коли на подвір’ї історичної будівлі Державного архіву Одеської області (колись давно Бродської синагоги) разом з експертом з міжнародного гуманітарного права Тимуром Коротким ми спілкувались з очільником Державного архіву Одеської області, Петру Хомичу зателефонував Ігор Пошивайло, директор київського Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності. Пан Ігор особисто привіз одеському архіву та іншим постраждалим від атаки одеським об’єктам культурної спадщини захисну плівку, пакувальні матеріали, приладдя, бокси для зберігання документів, передані Центром допомоги мистецтву України/Ukraine Art Aid Center завдяки оперативності Ірини Нікіфорової. 

Изображение WhatsApp 2025-02-02 в 17.10.58_0a018e50 Чи очікується допомога від UNESCO? Як повідомили у цій міжнародній міжурядовій організації, після атаки по Одесі 31 січня туди буде доправлено місію. 

«З UNESCO ми співпрацюємо від початку варварської війни, розпочатої росією проти України. Представниця організації була двічі у нашому архіві. Міжнародну допомогу нам надали у вигляді техніки та серверу для зберігання оцифрованих документів», – розповів Петро Лук’янчук. 

Нагадаємо, що 25 січня 2023 року Комітет всесвітньої спадщини UNESCO включив історичний центр Одеси до Списку всесвітньої спадщини UNESCO. До охоронної зони потрапили порт та 237 гектарів у історичному центрі, що забудовувалися за оригінальним планом архітектора Франца де Волана, розробленим наприкінці XVIII століття.  

Час довів: від російських ракет світове визнання не рятує. Рівно два роки по тому, 31 січня 2025-го, внаслідок ракетного удару пошкоджень зазнали історичні будівлі з охоронного ареалу. 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати