Мобілізація, обмеження певних прав та свобод, зміни в законодавстві та посилення контролю за діяльністю бізнесу створюють нові виклики, які потребують уваги та обережності з боку власників і керівників компаній. Розберемо основні з них.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Зміни в законодавстві
Під час воєнного стану органи державної влади можуть вводити тимчасові зміни в законодавство, що стосуються кримінальної відповідальності, а також регулювання бізнес-діяльності. Деякі законодавчі акти в цей час можуть мати подвоєну силу. Це означає жорстке посилення санкцій за порушення. Такі зміни можуть стосуватися:
- Посилення відповідальності за ухилення від мобілізації та мобілізаційних обов’язків. Якщо компанії або їхні керівники намагаються ухилятися від виконання мобілізаційних завдань або призову своїх працівників до армії, це може призвести до кримінальної відповідальності.
- Кримінальна відповідальність за розкрадання військової допомоги. Від початку повномасштабного вторгнення значна кількість підприємств почали надавати постачання для армії. Ні для кого не секрет, який це простір для різного роду зловживань. Неналежне використання або розкрадання матеріальних цінностей, виділених для забезпечення потреб армії, може призвести до вкрай серйозних кримінальних санкцій.
- Недотримання нових норм, які стосуються перерозподілу ресурсів і товарів. У період правового режиму воєнного стану держава має право встановлювати обмеження на виробництво, розподіл та продаж певних товарів (зокрема, стратегічно важливих). Порушення цих обмежень може стати підставою для кримінальної відповідальності.
2. Корупційні ризики
Одне з найболючіших питань загалом за всю історію незалежності України. Під час повномасштабної війни воно стало ще й смертельно небезпечним для існування держави в принципі. Зокрема, мова про схеми, пов’язані із закупівлею та постачанням військової техніки, зброї, боєприпасів, а також нелетальних закупівель тощо.
- Підкуп державних службовців. На жаль, ми неодноразово ставали свідками гучних корупційних скандалів, повʼязаних із закупівлею боєприпасів. Зокрема, мова, зокрема, про ситуації, коли посадовці отримують неправомірну вигоду за сприяння у виграші тендерів/контрактів або у швидкому розвʼязанні питань із поставками.
- Участь у корупційних схемах із держзакупівлями. Бізнес, який займається постачаннями для держави, може опинитися під тиском або навіть безпосередньо залученим до незаконних схем, таких як завищення цін, фіктивні поставки чи нецільове використання бюджетних коштів.
У цьому контексті підприємці мають бути особливо уважними та здійснювати ретельний моніторинг своїх дій та контрактів. Недотримання антикорупційних стандартів та стандартів ведення бізнесу може призвести до кримінальних розслідувань та серйозних наслідків.
3. Економічні злочини
Воєнний стан також впливає на сферу економічних злочинів. Однією з ключових проблем є забезпечення належного ведення бізнесу за умов нестабільної економічної ситуації та відсутності стабільних ресурсів. Зміни в законодавстві, що стосуються санкцій та контролю за діяльністю підприємств, можуть мати такі наслідки:
- Порушення порядку оподаткування. Підприємства, що займаються реалізацією товарів і послуг, мають суворо дотримуватися норм оподаткування. Попри можливі пільги чи спрощення для бізнесу під час воєнного стану, існує ризик кримінальної відповідальності за зловживання податковими пільгами або приховування доходів.
- Необґрунтоване виведення капіталу. У період, коли підприємства шукають шляхи мінімізації ризиків, є спокуса переведення коштів через офшорні зони чи несанкціоноване виведення капіталу за кордон. Відповідно до Кримінального кодексу України такі дії можуть кваліфікуватися як економічні злочини.
На жаль, можу констатувати, що останнім часом дедалі більше клієнтських запитів до нас – департаменту захисту у кримінальних провадженнях в Ario – повʼязані саме з дотриманням законодавства у сфері економічних правовідносин. Зазвичай це несплата податків чи продаж продукції за завищеною ціною. В абсолютній більшості випадків це радше не економічне правопорушення клієнта, а саме недобросовісні дії та тиск із боку правоохоронних органів, що від початку повномасштабної війни тільки посилюється. У нинішніх реаліях я б радив кожному підприємцю в Україні мати підписаний договір зі своїм адвокатом.
4. Відповідальність за порушення трудового законодавства
Особливості правового режиму воєнного стану, зокрема мобілізаційні заходи, вплинули на те, що частина персоналу чи не кожної компанії в Україні наразі боронить державу в лавах Збройних Сил України. У разі порушення трудових прав працівників підприємці можуть опинитися під кримінальною чи адміністративною відповідальністю.
Наприклад, невиплата зарплати мобілізованим працівникам чи будь-яке інше порушення прав мобілізованих осіб (як от ненадання їм гарантій на збереження робочого місця чи виплати) може призвести до адміністративних санкцій або навіть кримінальної відповідальності за дискримінацію працівників.
5. У пошуках «російського сліду»: причетність до злочинів проти основ національної безпеки України
Непоодинокими стають випадки, коли в активному бізнесі, що десятки років підтримує високі репутаційні стандарти, правоохоронці раптом відшукують так званий «російський слід». Якщо на початку широкомасштабного вторгнення більшою мірою такі справи дійсно мали на меті позбутися будь-якого російського впливу на економіку країни, то сьогодні подібного роду справи дедалі більше й більше стають елементом тиску на бізнес із боку недобросовісних представників правоохоронної системи.
Наприклад, у структурі власності бізнесу є засновники та акціонери, які мають чи колись мали російське громадянство. Сам факт наявності такої особи в корпоративній структурі компанії жодним чином не порушує законодавство, а відтак не створюються кримінально-правові ризики для компанії. Натомість правоохоронці нерідко кваліфікують такі факти, як співробітництво з країною агресором.
Отже, що для будь-якого бізнесу може стати підвищеним ризиком:
- Отримання особою з-поміж засновників чи акціонерів підприємства дивідендів, що має громадянство рф, за твердженням окремих правоохоронців автоматично створює факт сплати такою особою податків до бюджету країни-агресора рф. Наслідком цього стає блокування всіх активів, рахунків та корпоративних прав відповідної компанії.
- Наявність громадянства держави агресора в особи з-поміж засновників чи акціонерів підприємства створює уявлення в багатьох правоохоронців щодо ведення розвідувальної та підривної діяльності таким підприємством на території України, а, отже, такий бізнес повинен бути одразу ліквідований.
Якщо робити своєрідний рейтинг клієнтських запитів, то такі категорії справ у нас у компанії також будуть в топі. Наприклад, один із наших клієнтів ще задовго до повномасштабного російського вторгнення вийшов із громадянства рф та став громадянином ЄС. Кримінальне провадження за цим фактом ніхто відкривати й не намагався, але наявність у минулому російського громадянства вилилася в широкий медійний резонанс. Цей резонанс дав можливість під абсолютно вигаданими та необґрунтованими приводами (нібито несплата податків) без зайвого галасу заблокувати діяльність важливого для української енергетичної системи підприємства та передати його в управління АРМА. Наразі замість того, аби отримувати європейські інвестиції, розвиватися, сплачувати податки, забезпечувати робочі міста, підприємство простоює.
Заходи для мінімізації ризиків
Виходячи з наведеного вище, для мінімізації кримінально-правових ризиків під час воєнного стану я б радив підприємцям:
- моніторити й тримати під контролем усі зміни в законодавстві та своєчасно адаптувати свої бізнес-процеси до нових умов;
- залучати юристів, зокрема в галузі кримінального права, для перевірки контрактів та здійснення необхідних юридичних консультацій;
- приділяти особливу увагу дотриманню антикорупційного законодавства та принципам прозорості в бізнесі;
- забезпечити належне виконання трудових та мобілізаційних обов'язків, а також контролювати правильність виконання державних замовлень;
- перевірити штат компанії та корпоративну структуру на предмет наявності в ній осіб, які мають/мали російське громадянство чи можуть бути повʼязані з країною-агресором.
Так, правовий режим воєнного стану в Україні створює нові кримінально-правові виклики для бізнесу. Однак за належної правової підтримки та професійних дій ці ризики можуть бути мінімізовані. Підприємці повинні дотримуватися законодавчих норм, уникати корупційних схем і ретельно ставитися до виконання своїх зобов’язань перед державою і працівниками.