26 лютого 2016, 11:09

Третейські суди в очікуванні кредитних спорів

Опубліковано в №11 (509)

Володимир Павленко
Володимир Павленко «KPMG Law Ukraine» керівник судової практики в Україні

24.02.2016 р. відбувся II LEGAL BANKING FORUM. Під час заходу банкіри та юристи обговорювали актуальні тенденції розвитку банківського сектору в Україні. Порушувалися питання про особливості роботи з проблемними активами, судової практики з кредитних спорів, корпоративних відносин у банках, взаємодії з Фондом гарантування вкладів. Захід зібрав велику кількість представників банківської системи та ринку юридичних послуг. Під час дискусії народжувалася істина: банкіри коментували поточні проблеми, а юристи пропонували можливі варіанти їх вирішення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Безумовно, наразі банківська система переживає не найкращі часи, – коментує один з представників банків, – тому зараз для порятунку не тільки банкірів, але й позичальників, уряд повинен якомога швидше прийняти закони, які зможуть стабілізувати ситуацію». Йшлося не тільки про гучні проблеми з реструктуризацією валютних кредитів і ризик визнання неконституційними положення Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в Конституційному суді України зараз розглядається відповідне подання). Так, під час проведення форуму банкіри кілька разів акцентували увагу на необхідності дозволити третейським судам розглядати справи за позовами банків до фізичних осіб про стягнення кредитної заборгованості. Верховний Суд України неодноразово висловлювався про неможливість розгляду таких справ третейськими судами, посилаючись на чинну редакцію Закону України «Про третейські суди».

У світлі завантаженості районних судів, тривалості судових процедур і надмірних ставках судового збору, стягнення заборгованості в загальних судах неефективне. Судові процеси затягуються, зростає кількість проблемної заборгованості, що змушує банки збільшувати резерви й нараховувати пеню та штрафи. В результаті страждають обидві сторони.

Виправити ситуацію з підвідомчістю кредитних суперечок третейським судам повинен допомогти законопроект №3660 «Про внесення змін до Закону України «Про третейські суди» щодо приведення його у відповідність до вимог правил міжнародного арбітражу», що передбачає заборону на розгляд третейськими судами справ за позовами споживачів до банків, а не банків до споживачів, як тлумачить це останнім часом Верховний Суд України. Такі зміни позначаться на зменшенні завантаженості загальних судів, що, ймовірно, призведе до підвищення якості прийнятих судом рішень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати