24 січня 2017, 15:05

Тільки не треба тролити!

Опубліковано в №2-3 (552-553)

Оксана Єфімчук
Оксана Єфімчук «Jurimex, ЮК» керівник практики права інтелектуальної власності та медіа права

Безумовно, питання боротьби з так званим «патентним тролінгом» є гострим і таким, що потребує ефективних рішень. Це стосується не лише промислових зразків, щодо яких пропонуються зміни, але й корисних моделей. Останні, у зв’язку з не менш очевидними недоліками законодавчого регулювання, також активно використовуються недобросовісними заявниками для паразитування в різних галузях. Тому схвалюються будь-які ініціативи щодо вирішення цієї проблеми.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак законопроект, що пропонується (щонайменше у редакції, доступній на сайті Мінекономіки), далекий від досконалого. Запропонована процедура так званих post-grant опозицій, яка дозволяє скасовувати патенти на промислові зразки в позасудовому порядку, проектом визначається настільки стисло, що залишає більше питань, ніж відповідей.

Так, ключове значення для подібних справ має встановлення відповідності зареєстрованого об’єкта критеріям охороноздатності. В судових справах такі критерії перевіряють судові експерти, які повідомляються про кримінальну відповідальність за винесення завідомо неправдивого висновку. При цьому для post-grant опозиції окреслене питання взагалі не береться до уваги. Очевидно, в майбутньому планується врегулювати його в підзаконному акті. Однак такий підхід не може вважатися виправданим, адже мова йде про питання, від вирішення якого фактично залежить рішення у справі.

Ст. 41 Угоди ТРІПС встановлює, що процедури, які стосуються захисту прав інтелектуальної власності, повинні бути справедливими та неупередженими. У такому випадку, якщо перевірка критеріїв охороноздатності буде здійснюватися тими ж експертам, тієї ж установи, які здійснювали розгляд патентної заявки, неупередженість та справедливість будуть поставлена під сумнів.

Крім того, досить нетиповою є відсутність обмеження строку, протягом якого особа може оскаржити реєстрацію промислового зразка до Апеляційної палати. В закордонній практиці, де також зустрічається патентна опозиція, звернення із заявою про адміністративне оскарження обмежується строком від кількох місяців до року.

В частині змін, що стосуються торговельних марок, є чимало питань, які потрібно додатково обговорювати та критично аналізувати. Приміром, запровадження невичерпного переліку характеристик товарів та послуг, на які експертиза може посилатися при відмові в реєстрації знаку на підставі описовості (ч. 2 ст. 6). Практика свідчить, що експертиза і без того не схильна мотивувати та обґрунтовувати рішення про описовість. При цьому існування в законі формулювання на зразок «інші характеристики» створюватиме додаткові підстави для необґрунтованих відмов.

Також варто додатково обговорювати доцільність запровадження компенсації за порушення прав на знаки та промислові зразки, за аналогією до компенсації, яка зараз встановлена за порушення авторських прав і стягується замість збитків. Така санкція неприйнятна для зазначених об’єктів інтелектуальної власності в міжнародній практиці, а обґрунтованість її включення до законодавства є сумнівною. 

Нагадаємо, нещодавно Кабмін підтримав проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони інтелектуальної (промислової) власності», який розробило Міністерство економічного розвитку й торгівлі України.

Законопроект передбачає створення дієвого механізму боротьби з «патентним тролінгом», зокрема можливість адміністративного оскарження в Апеляційній палаті виданих патентів (свідоцтв) на промислові зразки (англ. «post-grant opposition»).

«Розв’язання проблеми патентного тролінгу – це крок, на який чекають імпортери та іноземні інвестори. Зараз патентні тролі можуть блокувати ввезення найпростіших товарів (наприклад, вішалок чи планшетів) через отримання патенту та його внесення до митного реєстру об’єктів інтелектуальної власності. Ми пропонуємо реальний механізм протидії цьому», – коментує заступник Мінекономрозвитку Михайло Тітарчук.

Законопроект передбачає можливість подання заявок на реєстрацію промислових зразків та торговельних марок в електронній формі. Для промислових зразків пропонується запровадити додатковий критерій охороноздатності – індивідуальний характер об’єкту, який пропонується охороняти патентом (свідоцтвом). Також законопроект створить можливість реєстрації колективної торгової марки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати