26 грудня 2017, 14:00

Судова реформа України: нові особливості розгляду трудових спорів та спорів з посадовими особами

Світлана Чепурна
Світлана Чепурна «Asters» партнер
Інеса Летич
Інеса Летич «Asters» радник, член Ради Комітету з трудового права АПУ

15 грудня 2017 року набули чинності масштабні зміни процесуального законодавства України, внесені Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147 - VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - "Зміни").


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Змінами введено в дію нові редакції процесуальних кодексів України, в зв'язку з чим суттєво змінюється ряд процесуальних норм і правил як загального характеру, так і стосовно розгляду спорів окремих категорій. Зокрема, Зміни передбачають певні особливості розгляду спорів, що виникають з трудових правовідносин (далі - "трудові спори"), а також змінюють деякі правила щодо спорів з посадовими особами підприємств.

Ключові нововведення щодо порядку розгляду трудових спорів загальними судами наступні:

  • з моменту набрання чинності Змін всі трудові спори з метою їх швидкого вирішення підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження. Такий порядок передбачає скорочені строки розгляду справ (не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі) та здійснення деяких процесуальних дій, відсутність деяких стадій судового розгляду (підготовчого засідання, судових дебатів), а також можливість розгляду справи без присутності сторін за наданими матеріалами. При цьому суд за своєю ініціативою або за клопотанням однієї із сторін може викликати сторони трудового спору для присутності при розгляді справи;
  • до трудових спорів з незначною ціною позову застосовуються додаткові підстави для відмови у відкритті провадження за касаційними скаргами Верховним Судом (зокрема, у зв'язку з наявністю правового висновку Верховного Суду в аналогічній справі);
  • встановлюється можливість представництва сторін в трудових спорах особами, які не мають статусу адвоката. 

Також Зміни торкнулися порядку розгляду в господарських судах спорів із посадовими особами (включно із колишніми посадовими особами) підприємств про відшкодування збитків:

  • юрисдикція господарських судів тепер поширюється на спори будь-яких юридичних осіб (не тільки господарських товариств) про відшкодування збитків їх посадовими особами;
  • однак позивачем в таких спорах в господарських судах тепер може виступати лише власник (учасник, акціонер) юридичної особи, що володіє 10 і більше відсотками акцій або статутного капіталу підприємства. Раніше дані позови в господарські суди могли подавати також безпосередньо юридичні особи, які постраждали від дій (бездіяльності) своїх посадових осіб. Очевидно, тепер такі позови підлягають розгляду загальними судами.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати