Днями на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України був оприлюднений рейтинг учасників конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від нашої держави. Етап співбесіди пройшли 13 кандидатів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З історії питання. Ще у 2019 р. в Європейському суді з прав людини мав з’явитися новий суддя від України. Значення посади в цьому судовому органі надважливе. У т.ч. через те, що за правилами ЄСПЛ, суддя від України бере участь у розгляді усіх скарг проти України як держави, а також міждержавних справ за позовом України до Російської Федерації.
Понад 2,5 роки процес гальмується, передусім, на внутрішньому рівні. Щоб передати для остаточних виборів до Страсбургу прізвища кандидатів від України, комісія з обрання судді Європейського суду з прав людини має провести конкурс. Кілька разів за цей час намагання його провести завершувалися зривом, при тому, що у резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи №1646 (2009 р.), де міститься пункт «час, необхідний державі, щоб забезпечити відкритий відбір кандидатів», мовиться, що «держава може витратити на організацію і проведення конкурсу не більше 3 місяців».
«Конкурси мали почати наприкінці 2018 р., але розпочали у квітні 2019-го. Потім, як відомо, були позови до суду, якими перебіг конкурсу було заблоковано. Як наслідок, вже після президентських виборів 2019 р. було видано новий Указ (йдеться про Указ Президента України №356/2019 від 10 червня 2019 р. — ред.), який частково змінив склад комісії й запустив процедуру конкурсу заново», — згадував в інтерв’ю виданню «Українське право» у 2019 р. тодішній голова комісії для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ від України, д.ю.н. Михайло Буроменський.
У листопаді 2021 р. головою конкурсної комісії обрано професора кафедри порівняльного і європейського права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, д.ю.н. Ольгу Шпакович, а 19 січня 2022 р. оприлюднено рейтинг кандидатів.
У першу трійку входять:
1. Тричі президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням Микола ГНАТОВСЬКИЙ.
2. Радник офісу ОБСЄ в Україні у проєктах, що пов’язані з верховенством права, Олександр ВОДЯННІКОВ.
3. Павло ПУШКАР, який має досвід роботи як у ЄСПЛ, так і в інших органах Ради Європи.
Четверту та п’яту позиції рейтингу обіймають, відповідно, суддя Верховного суду Тетяна АНЦУПОВА та юрист в ЄСПЛ Вікторія ЧЕРНІЙЧУК.
Решта 7 кандидатів:
- ЗАЄЦЬ Сергій Анатолійович,
- СУПРУН Дмитро Миколайович,
- ТУЛЯКОВ В’ячеслав Олексійович,
- БУЩЕНКО Аркадій Петрович,
- ПРОРОК Віктор Васильович,
- ЛУТКОВСЬКА Валерія Володимирівна,
- ЯРОВИЙ Анатолій Ростиславович,
- БІЛА-КІСЕЛЬОВА Анна Анатоліївна.
Нагадаємо, в ЄСПЛ працюють 47 суддів — по одному від кожного члена Ради Європи. Суддя обирається на 9 років. Нині в.о. судді від України залишається Ганна Юдківська, яку було обрано на цю посаду ще у 2010 р.