31 серпня 2023, 16:21

Спрощення процедури набуття статусу УБД. Законопроєкт №9637

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Ігор Ясько
Ігор Ясько «Winner» керуючий партнер, адвокат

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №9637 від 21 серпня 2023 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо впорядкування процедури надання статусів (їх категорій) ветеранам». Його розробили з метою, зокрема, спрощення процедури набуття статусу учасника бойових дій на основі інформаційних обмінів між різними реєстрами. Розглянемо це питання детальніше.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для спрощення процедури набуття статусу учасника бойових дій пропонують створити Єдиний реєстр військовослужбовців, у якому буде розміщуватися інформація для подальшого інформаційного обміну з іншими реєстрами.

Зазначається, що Єдиний державний реєстр військовослужбовців — державна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, захисту та знеособлення інформації про військовослужбовців і збору інформації, необхідної для надання їм статусу учасників бойових дій чи статусу Захисників і Захисниць України — осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Володільцем Реєстру стане Міністерство оборони, розпорядниками — Генеральний штаб ЗСУ, Міністерство внутрішніх справ, СБУ та Служба зовнішньої розвідки України.

У Реєстрі буде зазначена така інформація про всіх військовослужбовців:

  • основні відомості;
  • дані про виплату додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на підставі наказу командира військової частини з визначенням розміру виплати й кількості днів, за які нараховується така додаткова винагорода;
  • накази про залучення військовослужбовців до виконання бойових дій;
  • довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
  • витяги із наказів по стройовій частині про вибуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції;
  • копії посвідчень про відрядження;
  • бойові донесення, інша інформація з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Зазначена інформація інтегрується в Єдиний державний реєстр військовослужбовців і буде надаватися автоматично, а тих, хто мають право на звернення, додатково визначить Кабмін. Такі відомості будуть визнані інформацією з обмеженим доступом, тому їх обробка здійснюватиметься з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних». Кабмін також розробить порядок автоматичного визначення статусу особи як учасника бойових дій або Захисника чи Захисниці.

Єдиний державний реєстр військовослужбовців зможе генерувати посвідчення військовослужбовця (ID Military). Завдяки інформаційним обмінам за інформацією, отриманою з Реєстру, електронне посвідчення військовослужбовця зможе генеруватись у мобільному застосунку «Дія» з можливістю його видалення з генерованих у додатку документів.

Фактично з появою Реєстру військовослужбовець не буде вимушений збирати усі документи власноруч, витрачаючи час на проходження бюрократичних перепон. З іншого боку, те, що гарно звучить в теорії, може дуже відрізнятися на практиці. Залишається сподіватися, що практична реалізація дійсно спростить процедуру і буде ще однією перемогою на шляху до зникнення бюрократизму. Також викликає питання рівень кібербезпеки даних, щоб зловмисники не змогли одним рухом отримати інформацію про всіх українських УБД.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати