Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну ринок нерухомості зазнав значних збитків. Багато активів пошкоджено або знищено, відповідно, необхідні значні інвестиції для їх відновлення. Згідно з даними KSE Institute за рік сума прямих задокументованих збитків житловій та нежитловій нерухомості, іншій інфраструктурі становить понад 143,8 млрд доларів США, і вони продовжують зростати.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Перед представниками бізнесу та влади постало питання пошуку рішень, які б сприяли швидкій стабілізації економіки під час вторгнення та ефективного розвитку в період післявоєнної відбудови. У результаті змінено низку дозвільних процедур у будівництві, що спрямовані на спрощення проєктування та будівництва пошкоджених об'єктів, тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб, релокацію виробництв у більш безпечні місця, будівництво річкових портів і мультимодальних комплексів, зокрема на західному кордоні України, для забезпечення експорту продукції, оскільки у зв’язку з блокуванням роботи морських портів економіка України та ланцюжки поставок зазнали катастрофічних ударів.
Завдяки прийняттю законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності» №2254-IX від 12 травня 2022 року та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» №2247-IX від 12 травня 2022 року, а також низки постанов Кабінетом Міністрів України на період дії воєнного стану та протягом деякого часу з дня його припинення:
• Спрощено будівництво будівель для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, деяких об’єктів промисловості, транспортної інфраструктури
Впроваджено особливі умови встановлення та зміни цільового призначення земельної ділянки для будівництва об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб; розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій; річкових портів (терміналів) на річці Дунай; мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів; мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, зокрема:
— без дотримання правил співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території (крім деяких категорій земель);
— без затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні (комплексний план, генеральний план населеного пункту, план зонування території, детальний план території) за умови наявності мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури про можливість розміщення об’єкта, який вважається особливим видом містобудівних умов та обмежень і є підставою для проєктування об’єкта;
— із правом отримати технічні умови щодо водо-, тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод і телекомунікацій як до (i) отримання права на виконання будівельних робіт, так і до (ii) прийняття об’єкта в експлуатацію;
— без сплати втрат лісогосподарського виробництва та втрат сільськогосподарського виробництва (для більшості з перелічених об’єктів);
— без розроблення документації із землеустрою (крім випадку, якщо відсутня містобудівна документація або цільове призначення не відповідає функціональному призначенню території) тощо.
• Визначено порядок розміщення тимчасових споруд, їх комплексів, призначених для тимчасового проживання та обслуговування внутрішньо переміщених осіб
Розміщення допускається на земельних ділянках будь-якої категорії земель (крім деяких винятків) без зміни їх цільового призначення на підставі затвердженої схеми розміщення таких споруд.
• Запроваджено принцип мовчазної згоди
У разі ненадання у визначений законодавством строк містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки проєктування об'єкта дозволено здійснювати без їх отримання за умови дотримання містобудівної документації на місцевому рівні та обмежень у використанні земель, визначених законодавством про охорону культурної спадщини. У разі ненадання органом охорони культурної спадщини погодження проєктної документації протягом 30 днів проєктна документація також вважається погодженою за замовчуванням (звернення відбувається з використанням електронного кабінету в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва — електронна система).
• Спрощено проведення деяких видів будівельних робіт
Будівництво індивідуальних житлових, садових і дачних будинків не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 500 кв. м, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки може здійснюватися замовником без отримання будівельного паспорта забудови земельної ділянки. У повідомленні про початок виконання будівельних робіт зазначається реєстраційний номер схеми намірів забудови земельної ділянки, яка створюється архітектором або інженером-проєктувальником і завантажується до електронної системи.
• Скасовано необхідність деяких погоджень для проєктування об’єктів поблизу аеродромів
Розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів висотою не вище 20 м і на відповідних відстанях від льотної смуги здійснюватиметься без погодження з експлуатантом аеродрому, Державною авіаційною службою або Міністерством оборони.
• Дозволено відтермінування деяких видів робіт
Дозволяється перенесення строків виконання окремих видів робіт з оздоблення фасадів і благоустрою території (крім транспортних проїздів, пішохідних комунікацій), про що зазначається в декларації або акті готовності об’єкта до експлуатації із визначенням кінцевої дати.
• Затверджено порядок розроблення, здійснення експертизи та застосування проєктів повторного використання в будівництві, що сприяє здешевленню та прискоренню будівництва об’єктів, які потребують першочергового відновлення.
• Спрощено розроблення проєктної документації для капітального ремонту об’єктів, пошкоджених у результаті воєнних дій та дозволено таку документацію розробляти у складі дефектного акту, пояснювальної записки та кошторисної документації, складених на підставі звіту за результатами обстеження, без необхідності розроблювати інші види документації (ескізний/робочий проєкт тощо).
• Запроваджено нові вимоги до проєктування у зв’язку з набранням чинності новими державними будівельними нормами, які спрямовані на підвищення стандартів безпеки та надійності будівель і споруд, інклюзивності доступу, використання будівельного інформаційного моделювання (ВІМ) тощо (Основні вимоги до будівель і споруд. Захист від шуму та вібрації. ДБН В.1.2-10:2021, Основні вимоги до будівель і споруд. Енергозбереження та енергоефективність. ДБН В.1.2-11:2021, Основні вимоги до будівель і споруд. Пожежна безпека. ДБН В.1.2-7:2021 та інші).
Також очікується, що зміни можуть бути запроваджені внаслідок реформування сфери містобудівної діяльності (законопроєкт №5655 направлено на підпис Президенту України), вдосконалення механізму залучення приватних інвестицій з використанням механізму державно-приватного партнерства (законопроєкт №7508 прийнято за основу) тощо.