06 травня 2025, 13:48

Що робити з контентом ШІ, або нова етика ліцензійних договорів

Володимир Коноваленко
Володимир Коноваленко директор ГО «Товариство популяризації знань про інтелектуальну власність»

Поява штучного інтелекту (ШІ) призвела до того, що багато авторів стали використовувати в літературних творах тексти, малюнки та інші об'єкти, згенеровані ШІ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо про використання малюнків та інших зображень, згенеровані ШІ, автори підручників, статей  та інших літературних творів зазвичай роблять повідомлення, то про використання текстів, згенерованих ШІ, більшість авторів замовчують. На мій погляд, основною причиною такого режиму тиші є відсутність в авторів знань про правовий режим охорони об'єктів, згенерованих ШІ. Видавці також не здогадаються про таке правове поле.

Щоб розібратися з правовим полем, на якому утворюються і використовуються  об’єкти, згенеровані ШІ, рекомендуємо ознайомитися зі статтею «Авторське право або право особливого роду: правовий статус об’єктів, згенерованих штучним інтелектом» («Юридична Газета» від 15.04.2025).

Потрібно зазначити, що ця стаття та рекомендована є прикладом літературного твору, в якому використовуються тексти, згенеровані ШІ. Зверніть увагу на спосіб відокремлення текстів, згенерованих ШІ, від тексту статті.

У зв’язку з тим, що майнові права на використання літературних творів видавці зазвичай отримують за ліцензійним договором, то вважаю, що договір потрібно доповнити умовами, які дозволяють звести до мінімуму порушення прав суб'єктів права особливого роду (sui generis) на об'єкти, згенеровані ШІ.

Умови ліцензійного договору щодо об’єктів, згенерованих ШІ

Додаткові умови до ліцензійного договору беремо у лапки, що відокремлює їх від іншого тексту статті.

Через те, що правове поле, на якому утворюються і використовуються об’єкти, згенеровані ШІ, є новим для більшості авторів і видавців, то пропонується в договорі давати визначення цих нових термінів.

Визначення термінів, які використовуються в договорі

«Суб’єкт права особливого роду (sui generis) – повнолітня або неповнолітня особа, якій належать майнові права на неоригінальний об’єкт, згенерований  ШІ».

«Неоригінальний об’єкт, згенерований ШІ, – текст, зображення, згенеровані  ШІ, які використовуються у творі».

Умов про запевнення і  гарантії у ліцензійному договорі

Практично в будь-якому ліцензійному договорі є розділ із запевненнями та гарантіями автора що авторського права на твори. Вважаю, що цей розділ ліцензійного договору потрібно доповнити запевненнями й гарантіями щодо об’єктів, згенерованих ШІ.

У зв’язку з тим, що багато авторів і видавців не бачать відмінностей між гарантією і запевненням, то треба розібратися з цими поняттям. У цьому нам допоможе ChatGPT.

Тексти, згенеровані ChatGPT, виділені мною курсивом.

Я класифікую кожне твердження за сутністю: якщо воно передбачає відповідальність за результат (стан речей) – це гарантія; якщо підтверджує факт, істотний для укладення договору – це запевнення.

Запевнення (representation) – це твердження про фактичні обставини, які є істотними для укладення договору. Якщо воно виявляється недостовірним, це може призвести до визнання договору недійсним (наприклад, обман чи істотна помилка).

Гарантія (warranty) – це зобов’язання сторони забезпечити певний стан речей або відповідати за наслідки у разі порушення. Порушення гарантії тягне наслідки у вигляді відповідальності, але не обов’язково анулює договір.

Хочу нагадати, що в ЦК України є стаття 650-1 «Запевнення щодо договору».

Пропонується мінімальний набір умов для включення до ліцензійного договору, що складається з 8 гарантій та запевнень.

За кожною такою умовою ChatGPT дав свій висновок.

1. «Автор запевняє, що твір не є неоригінальним об’єктом, згенерованим ШІ».

Запевнення – це твердження про природу твору, яке впливає на рішення укласти договір. Автор не обіцяє результат, а повідомляє факт.

2. «Автор запевняє, що він є автором твору та суб'єктом права особового роду (sui generis) на неоригінальні об'єкти, згенеровані ШІ, які використовуються у творі».

Запевнення – автор повідомляє про свій статус і правосуб’єктність.

3. «Автор запевняє, що він є одноосібним автором твору, у якому використовуються неоригінальні об’єкти, згенеровані  ШІ».

Запевнення – знову йдеться про обставину, на якій ґрунтується договір, але не про обіцянку відповідальності.

4. «Автор гарантує, що йому в повному обсязі належать майнові права на неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ, які використовуються у творі».

Гарантія – якщо права не належать, автор несе відповідальність, незалежно від вини. Це юридичне забезпечення наявності прав.

5. «Автор гарантує, що неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ, не утворенні з використанням об'єктів авторського права і неоригінальних об’єктів, майнові права на які належать третім особам».

Гарантія – це твердження про чистоту прав, яке має правовий наслідок у разі його порушення.

6. «Автор гарантує, що неоригінальний об’єкт, згенеровані ШІ, виділені у творі будь-яким способом, наприклад курсивом, про що є відповідне повідомлення у творі».

Гарантія – мова про обов’язок зробити певну дію (виділити об’єкти), тобто забезпечити стан речей. Це гарантія дотримання технічної умови.

7. «Автор гарантує, що у творі не використовуються неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ, майнові права на які належать третім особам».

Гарантія – обіцянка відсутності порушення прав третіх осіб, яка тягне за собою відповідальність у разі її недотримання.

8. «Автор гарантує, що використані у творі гіперпосилання (QR-коди) направляють користувачів (читачів) на об’єкти авторського права і суміжних прав, неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ, що були попередньо правомірно розміщений без обмеження доступу на вебсайті (вебсторінці), на який направляє гіперпосилання, таким чином, щоб представники публіки могли отримати доступ до даного об’єкта з місця та у час, обрані ними індивідуально».

Гарантія – автор гарантує, що доступ до вказаних матеріалів правомірний. Це типова умова про дотримання авторських прав третіх осіб.

Коментар до умови про використані у творі гіперпосилань (QR-кодів)

Оскільки більшість авторів і видавців можуть не розуміти зміст цієї умови договору, то невеличкі коментарі з цього приводу не завадять.

Відповідно до частини 7 статті 12 Закону України «Про авторське право і суміжні права» № 2811-IX від 01.12.2022 р. не є порушенням авторського права і суміжних прав, права особливого роду (sui generis) розміщення QR-коду (гіперпосилання) у друкованих і електронних виданнях, яке направляє користувача на вебсайт (вебсторінку) з (1) попередньо правомірно розміщеним об’єктом авторського права або суміжних прав, неоригінальним об’єктом, згенерованого ШІ, і (2) без обмеження доступу.

Якщо ці дві умови не виконуються, то є використання об’єктів авторського права і суміжних прав, неоригінальних об’єктів, згенеровані ШІ, способом інтерактивного надання доступу. Це означає, що на використання об’єктів способом інтерактивного надання доступу треба мати дозвіл. Якщо такого дозволу немає, то є порушення авторського права і суміжних прав, права особливого роду (sui generis).  

Умови про надання майнових прав на об’єкти, згенеровані ШІ  

«За цим договором Видавництву надається ліцензія на використання неоригінального об'єкта, згенерованого ШІ, способами, обсяг яких збігається  з майновими правами на твори, надані Видавництву за цим договором».

«Права на використання неоригінального об'єкта, згенерованого ШІ, вважаються наданими з моменту надання Видавництву ліцензії на використання твору».

«Ліцензія на неоригінальний об’єкт, згенерований ШІ, надається на строк дії права особливого роду (sui generis) на необмеженій території».

Умови про винагороду за використання об’єктів, згенерованих ШІ

«За використання у творі неоригінальних об’єктів, згенерованих ШІ, винагорода не виплачується».

Умови про повідомлення про права особливого роду (sui generis)

«Для повідомлення про особу, якій належать майнові права на неоригінальний об’єкт, згенерований ШІ, застосовується наступний напис:

«Майнові права на неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ, належать _______ (ПІБ автора твору), згенеровано _____ (вказати рік) з використанням ______ (вказати назву ШІ, наприклад, ChatGPT)».

Умови про захист майнових прав об’єкти, згенеровані ШІ

«Відповідно до цього договору Автор та Суб’єкт права особливого роду (sui generis) надає Видавництву всі необхідні повноваження для захисту авторського права на твір та права особливого роду на неоригінальні об’єкти, згенеровані ШІ».

Умови про відповідальність

«Суб’єкт права особливого роду (sui generis) несе повну відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав  та інших прав третіх осіб при використанні Видавництвом у творі неоригінальних об’єктів, згенерованих ШІ, а також за неправдиві запевнення і порушення гарантій, і бере на себе всі майнові вимоги третіх осіб, що випливають з цих порушень, та відшкодовує Видавництву судові витрати, збитки, в тому числі упущену вигоду в разі залучення Видавництва як відповідача за позовами про порушення права інтелектуальної власності».

Висновки

Наявність у ліцензійному договорі умов про використання неоригінальних об’єктів, згенерованих ШІ, дозволяє автору і видавцю ще до укладання договору виявити проблеми, які можуть надалі причинити неприємності автору і видавцю.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати