06 травня 2025, 16:30

Адвокати в оборонній галузі: більше, ніж просто супровід контрактів

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України 2025

Ольга Гончар
Ольга Гончар «ADVANQ Law Firm» співкеруюча партнерка
Дар’я Котова
Дар’я Котова «ADVANQ Law Firm» партнерка

Оборонна індустрія є однією з найбільш специфічних і складних сфер, де юридичні послуги потребують не тільки глибоких знань у галузі цивільного, податкового, антимонопольного права та публічних закупівель, а й розуміння багатьох технічних та економічних аспектів. Особливу специфіку в цій галузі створюють численні підзаконні нормативно-правові акти, внутрішні накази Міністерства оборони України (які часто відомі лише самому Міністерству) та звичаєве право військових частин та оборонних замовників.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Цей напрям юридичної роботи існував ще до початку повномасштабного вторгнення, оскільки в оборонній сфері була постійна потреба, зокрема, в товарах, що швидко витрачаються: харчових продуктах, речовому забезпеченні, пальному тощо. Проте з початком повномасштабної війни напрям Miltech та оборонних закупівель значно розширився. Видатки бюджету на потреби безпеки та оборони виросли зі 121,5 млрд грн у 2021 році до 2,23 трлн грн у 2025-му. Держава перейшла до етапу активної закупівлі озброєння та військової техніки, а бізнес розвиває новітні розробки для цієї сфери. Такі фактори привели до повноцінного формування нової юридичної практики — супроводу компаній, які працюють у цій індустрії.

Про що ця практика

Однозначно ключовим аспектом роботи юриста у галузі Miltech та оборонних закупівель є юридичне супроводження укладання та виконання оборонних контрактів. Підприємства, які працюють у сфері оборони, часто постають перед труднощами в процесі виконання умов договорів: затримки у постачаннях комплектуючих, зміни в обсягах фінансування чи інші істотні зміни обставин, зумовлені воєнним станом і глобальними політичними процесами.

Наразі правила ведення бізнесу на цьому ринку вимагають від підприємців бути готовими до низки викликів, серед яких:

  • посилений контроль з боку служб фінмоніторингу банків і Державної аудиторської служби України;
  • підвищена увага з боку ЗМІ та активістів (репутаційні ризики);
  • численні кримінальні провадження;«неринкові» штрафні санкції;
  • труднощі з приведенням цін на товари у відповідність до ринкових стандартів;
  • затримки у виплатах чи зменшення фінансування з боку державного замовника;
  • недружні дії конкурентів;
  • відсутність прогнозованого державного замовлення та завантаженості потужностей.

Юридична підтримка в такому контексті — це комплексний підхід до управління цими ризиками та мінімізація їхнього негативного впливу на клієнта. Завдяки детальному аналізу та правильному правовому супроводу ми забезпечуємо не лише захист від потенційних загроз, а й надаємо можливості для стабільної та безпечної реалізації проєктів, що відповідають усім вимогам законодавства та міжнародним стандартам.

З чим ще працюють адвокати в оборонній індустрії

Надзвичайно важливою частиною юридичного супроводу в оборонній індустрії сьогодні є підтримка бізнесу, що розвиває новітні оборонні технології. Наразі популярними є запити бізнесу щодо кодифікації озброєння та військової техніки (отримання коду НАТО), що вимагає спеціальних знань та умінь у сфері оборонних технологій і ІТ.

Мобілізаційна політика створила високий запит бізнесу на отримання статусу критично важливого підприємства та бронювання працівників. На сьогодні супроводження процедури бронювання у сфері ОПК фактично передбачає якісну підготовку відповідного пакету документів, а також вміння провести пітчинг розробки для презентації компанії перед відповідною комісією.

Окрім того, важливим викликом для оборонної індустрії є залучення інвестицій для розвитку новітніх технологій.

Для юридичних фірм це означає потребу в спеціалізованих знаннях, які дають змогу супроводжувати інвестиційні проєкти від залучення капіталу до контролю за їх реалізацією. Робота з інвесторами (здебільшого іноземними компаніями) вимагає додаткових знань у фінансовому праві та вміння працювати з міжнародними фінансовими інструментами.

Інтелектуальна власність є ще одним важливим аспектом юридичного супроводу в галузі Miltech. Оборонні підприємства постійно працюють над розробкою нових технологій, і захист інтелектуальної власності є невід’ємною складовою. Адвокати допомагають із реєстрацією патентів, ліцензуванням технологій, оформленням партнерських угод та запобігають несанкціонованому використанню розробок. Це дає змогу бізнесу успішно працювати на ринку новітніх оборонних технологій, зокрема у напрямі міжнародного партнерства.

Яке майбутнє у цієї практики

Загалом юридичні компанії вже не лише створюють спеціалізовані практики для супроводження підприємств у сфері Miltech та оборони, але й активно співпрацюють з оборонними кластерами та асоціаціями. Це дає змогу розширити коло клієнтів і створює нові можливості для юридичних фірм.

Ми вважаємо, що після завершення бойових дій практика Miltech й надалі розвиватиметься, але більше буде зорієнтована на зовнішньоекономічні контракти, міжнародні оборонні закупівлі та гуманітарне розмінування. Більшість країн НАТО вже звернулися до українських виробників щодо партнерства або постачання зброї. Українські виробники готові й очікують на відкриття експорту.

Разом із розвитком цієї індустрії зростатиме попит на висококваліфікованих юридичних фахівців, здатних забезпечити правничу підтримку у цих сферах.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати