Сьогодні докладно розберемося зі складом злочину, передбаченого ст. 364 Кримінального кодексу України, зловживанням владою або службовим становищем.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Згідно з приміткою до ст. 45 Кримінального кодексу України, вказане кримінальне правопорушення є корупційним, що так само з причин, які нема потреби озвучувати, тягне за собою підвищену увагу з боку суспільства.
Так, варто розпочати насамперед з того, хто є «під прицілом» для правоохоронців.
Отже, згідно з приміткою до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом. До таких службових осіб, зокрема, відносяться і посадові особи іноземних держав, а також іноземні третейські судді, особи, уповноважені вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземних державах у порядку, альтернативному судовому, посадові особи міжнародних організацій, члени міжнародних парламентських асамблей, учасником яких є Україна, та судді та посадові особи міжнародних судів.
Крім того, звертаю увагу, що у цілях зазначеної статті до державних та комунальних підприємств прирівнюються юридичні особи, у статутному фонді яких відповідно державна чи комунальна частка перевищує 50 відсотків або становить величину, що забезпечує державі чи територіальній громаді право вирішального впливу на господарську діяльність такого підприємства.
Занадто розумно та важко як для пересічного громадянина. Тому, говорячи саме з практичного погляду, — основними суб’єктами, які попадають в поле зору працівників правоохоронних органів, — це посадові особи органів місцевого самоврядування та їх апарату / державних (комунальних) підприємств, установ, організацій, іншими словами — ті, на кого покладені функції держави з усіма відповідними повноваженнями, передбаченими чинним законодавством. Особливу увагу слід звернути на посадовців місцевого рівня, оскільки саме щодо цієї категорії осіб правоохоронні органи здебільшого мають можливість надалі зробити «гучну публікацію про резонансне розкриття злочинної схеми».
Об’єктивна сторона вказаного злочину є досить абстрактною, в прямому сенсі цього слова. Оскільки під поняття «використання службовою особою влади чи службового становища» може підпадати будь-яка дія, яку посадова особа вчиняє, за умови, якщо вона суперечить інтересам служби. Тобто, говорячи доступною мовою, — це реалізація посадовою особою своїх повноважень, які передбачені Конституцією України / профільними законами України / підзаконними нормативно-правовими актами / галузевими наказами, проте така реалізація повинна бути всупереч інтересам служби. При цьому обов’язковою ознакою об’єктивної сторони, яка передбачена диспозицією ст. 364 КК України, є наслідки, які повинні наступити внаслідок таких дій, а саме завдання істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, яка згідно з приміткою до ст. 364 КК України, повинна у сто і більше разів перевищувати неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Відсутність таких наслідків має оцінюватися за спрямованістю умислу винного і може свідчити про наявність або незакінченого злочину або дисциплінарного проступку. Відповідно для кваліфікації дій особи за вказаною статтею повинен бути причинно-наслідковий зв’язок між діями та наслідками, які вони спричинили. І тут плавно переходимо до суб’єктивної сторони вказаного кримінального правопорушення. Адже, якщо не доведено наявність суб’єктивної сторони, то і не може бути мови про причинно-наслідковий зв’язок, що тягне за собою виправдувальний вирок.
Суб’єктивна сторона цього злочину передбачає обов’язкову наявність прямого умислу, а також, звертаю увагу, мети — одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи. Водночас варто звернути увагу на нещодавній висновок, викладений у постанові від 10.02.2025 Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (справа 757/11969/18-к). Згідно з вказаним висновком головним для складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України, є усвідомлене вчинення зловживання владою або службовим становищем. Якщо суб’єкт цього злочину вчинює певні діяння всупереч інтересам служби й унаслідок цього інша фізична або юридична особа безпідставно незаконно отримує нематеріальні або матеріальні блага, то це є достатньою підставою для інкримінування особі складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України, якщо у вчиненому наявні всі інші ознаки цього складу. При цьому немає значення, чи насправді мала місце зацікавленість засуджених в отриманні вигоди третіми особами.
Варто зауважити, що, на відміну від ходу досудового розслідування більшості кримінальних правопорушень, у цьому випадку, за загальним правилом, все відбувається дуже швидко: затримання, в порядку ст. 208 КПК України, повідомлення про підозру, обрання запобіжного заходу. Тобто досудове розслідування перебуває, грубо кажучи «за сімома замками», вам не буде надходити жодних запитів, в порядку ст. 93 КПК України; ви не будете отримувати на виконання ухвал про надання тимчасового доступу до речей і документів. Одним словом — ви не будете обізнані про те, що відносно вас уже розпочато досудове розслідування. Така ситуація зумовлена тим, що в основу доказової бази в такій категорії кримінальних проваджень зазвичай лягає проведення ряду негласних слідчих (розшукових) дій.
Отже, від того, наскільки ефективно спрацює ваш захисник під час проведення першочергових слідчих дій відносно вас, залежить подальший хід досудового розслідування. Тому варто відразу забезпечити собі високий професійний захист, для отримання бажаного кінцевого результату у кримінальному провадженні.