Впродовж квітня відбулися фокус-групи щодо питання сучасного лідерства на юридичному ринку очима номінантів ТОП-35 UNIDER 30 Lawyers "Юридичної Газети". Фокус-групи були присвячені питанням лідерства, а саме: хто для молоді є авторитетом і рольовою моделлю, які риси лідера, на їхню думку, є визначальними.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Не персоналії, а збірний образ!
Серед молодих лідерів збірний образ рольової моделі переважає конкретні персоналії.
Якщо ж і згадуються персоналії в якості такої моделі, то це або безпосередні ментори, або колеги-ровесники з інших юридичних фірм. Саму згадку можна заслужити лише конкретними діями тут і зараз, які або корисні, або навчають, або надихають.
Забудьте про босів у кабінетах за зачиненими дверима! Нове покоління обирає тих, хто реально ділиться досвідом, підтримує і кайфує від успіхів команди.
Портрет лідера незмінний, але є нюанс!
Вимоги молодих лідерів до рольової моделі загалом не відрізняються від вимог 10 чи 20 років тому: стратегічне бачення та візіонерство, системне мислення, сміливість приймати рішення і брати на себе відповідальність, гнучкість, швидка адаптивність до викликів та готовність експериментувати. Важливими також є стійкість та емоційна зрілість, вроджена харизма, чесність і людяність.
Але війна та високий рівень невизначеності накладають на лідера додаткові вимоги: більша відкритість та підвищений рівень емпатії. Пріоритетом №1 також стає активна громадянська та патріотична позиція, зокрема участь у соціальних ініціативах.
Що реально дратує молодих
Серед факторів, брак яких відчуває молоде покоління лідерів, переважають: надмірне его, недостатня відкритість, мікроменеджмент, відсутність регулярного фідбеку і підтримки, скупа оцінка виконаних завдань. Також молодь нарікає, що старшим лідерам не вистачає швидкості, активності, адаптивності до сучасних інновацій та прогресивного особистісного розвитку.
Лідери задають тренди
Лідери формують професійні стандарти, етичні орієнтири, надихають, задають тренди та суттєво впливають на корпоративну культуру і ринок загалом.
Молоді лідери хочуть бачити рольові моделі, які не просто механічно керують, а створюють культуру і стиль роботи, що мотивує і заряджає енергією.
Відторгнення зрілими лідерами тих, хто не готовий працювати на виснаження спричиняє основний конфлікт між поколіннями лідерів. Для молоді важливе не тільки досягнення успіху, але й ціна такого успіху, стан, в якому вони досягають результату та збалансованість різних сфер життя.
*Про дослідження: Фокус-групи були проведені у квітні 2025 року в межах щорічного дослідження ринку юридичних послуг в Україні LegalTalents.Report.
У фокус-групах взяли участь 19 молодих лідерів ринку юридичних послуг в Україні за версією Юридичної газети (TOP 35 UNDER 30 LAWYERS). З них:
- 8 чоловіків, 11 жінок;
- 16 представників національних ЮФ, 2 представники міжнародних юридичних фірм, 1 інхауз.