18 грудня 2018, 16:20

Соціальна справедливість: версія 2019 р.

Опубліковано в №50 (652)

Анна Головацька
Анна Головацька «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Законодавство України, що регулює правовідносини в частині нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за останні кілька років зазнало кардинальних змін. Встановлення єдиної ставки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) на рівні 22% замість диференційованих ставок, що залежали від класу професійної ризиковості роботодавця, скасування обов'язку зі сплати ЄСВ працівниками, зміна підходу до нарахування ЄСВ фізичними особами-підприємцями, скасування понижувального коефіцієнта — все це довелося пережити страховикам та застрахованим особам протягом останніх 3-х років.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Метою таких змін, насамперед, було зменшення податкового навантаження на заробітні плати, спрощення адміністрування сплати ЄСВ та стимулювання виведення заробітних плат «з тіні». Окрім того, згідно з інформацією Міністерства соціальної політики України, зміни мають свій позитивний результат. Однак український уряд, вочевидь, працює за принципом «немає межі досконалості» та вирішив вчергове внести зміни, в тому числі до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Збільшення бази нарахування ЄСВ та посилення відповідальності за несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування — саме це очікує представників бізнесу у разі набрання чинності проектом Закону «Щодо удосконалення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, підвищення якості адміністрування та дисципліни сплати єдиного соціального внеску».

Перша зміна, яка призведе, на думку Уряду, до збільшення наповнення бюджету Пенсійного фонду України, стосується збільшення розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 25 мінімальних зарплат (нагадаємо, на сьогодні максимальна величина становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати). Таким чином, максимальна база нарахування ЄСВ у 2019 р. становитиме 104 325 грн у розрахунку на місяць. Водночас пропонується ввести регресивну шкалу нарахування ЄСВ для зарплат, які перевищують максимальну базу. Для них ставка буде зменшуватися від 20% до 5%, залежно від розміру зарплати.

Отже, у разі прийняття вищевказаного законопроекту на роботодавців очікують такі ставки ЄСВ:

  • для бази нарахування ЄСВ у розмірі до 25 мінімальних зарплат — 22%;
  • для бази нарахування ЄСВ у розмірі від 25 до 70 мінімальних зарплат — 20%;
  • для бази нарахування ЄСВ у розмірі від 70 до 150 мінімальних зарплат — 17%;
  • для бази нарахування ЄСВ у розмірі від 150 до 200 мінімальних зарплат — 15%;
  • для бази нарахування ЄСВ у розмірі від 200 до 270 мінімальних зарплат — 10%;
  • понад 200 розмірів мінімальної зарплати — 5%.

Наприклад, розглянемо, скільки ЄСВ сплатить роботодавець із заробітної плати працівника у розмірі 110 тис. грн на місяць. Враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 р.» розмір мінімальної заробітної плати на місяць становить 4173 грн, заробітна плата вказаного працівника знаходиться в діапазоні від 25 до 70 розмірів мінімальної заробітної плати. Згідно із запропонованою законопроектом схемою, роботодавець зобов'язаний сплатити 22% від 104 325 грн (максимальна величина бази нарахування ЄСВ), що дорівнює 22 952 грн. На решту заробітної плати, а саме 5675 грн, нараховуватиметься ЄСВ за ставкою 20%, що становить 1135 грн.

Таким чином, роботодавець, який нараховує своєму працівникові заробітну плату у розмірі 110 тис. грн на місяць, зобов'язаний буде сплатити 24 087 грн єдиного соціального внеску. Для порівняння, на сьогодні максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто у разі неприйняття запропонованих законопроектом змін у 2019 р. роботодавець, який нараховує своєму працівникові заробітну плату в розмірі 110 тис. грн, зобов'язаний буде сплачувати ЄСВ у сумі 13 771 грн.

Друга зміна, запропонована законопроектом, стосується відповідальності за правопорушення у вигляді несплати ЄСВ. Розробники законопроекту наголошують на необхідності введення санкцій у вигляді заборони виїзду за кордон та керування транспортним засобом у разі відкритого кримінального провадження, що стосується несплати ЄСВ.

Варто зазначити, що представники бізнесу досить негативно відреагували на збільшення максимальної величини бази нарахування ЄСВ та встановлення регресивної ставки. Насамперед, наголошується на можливості зворотного ефекту від запровадження запропонованих змін, а саме повернення «в тінь» високих заробітних плат.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати