26 травня 2025, 12:59

Святослав Болінський: відшкодування бізнесу збитків завданих війною можливе


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Повернути втрачене через війну бізнес може раніше, ніж очікувані репарації про які все дедалі менше говорять у бізнес-середовищі. Бізнес у репарації не дуже вірить. Відновлення потрібне вже зараз. Через те, що активи компаній були захоплені, знищені або пошкоджені росіянами внаслідок війни частина бізнесів припинила своє існування. Інші — недоотримали великої частини прибутку, втратили ринки, партнерів і працівників. Що ж можна зробити в цій ситуації зараз?

За даними оновленої спільної Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4), оприлюдненої Урядом України, Групою Світового банку, Європейською Комісією та Організацією Об'єднаних Націй, станом на 31 грудня 2024 року загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становить 524 мільярди доларів США (506 мільярдів євро) впродовж наступного десятиліття.

Розмір прямої шкоди оцінюється в 176 мільярдів доларів США (170 мільярдів євро). Найбільше постраждали Донецька, Київська, Луганська, Запорізька та Херсонська області. Саме на ці області припадає 72% від загальної шкоди в усіх секторах економіки.

Потреби на відбудову та відновлення:

  • Житловий сектор — 84 мільярди доларів США (81 мільярд євро).

  • Транспортний сектор — близько 78 мільярдів доларів США (75 мільярдів євро).

  • Енергетика та видобувна галузь — близько 68 мільярдів доларів США (66 мільярдів євро).

  • Торгівля та промисловість — понад 64 мільярди доларів США (62 мільярди євро).

  • Сільське господарство — понад 55 мільярдів доларів США (53 мільярди євро).

Шлях до отримання відшкодування

4866_c26be60cfd1ba40772b5ac48b95ab19b Шлях до відшкодування бізнесу збитків і шкоди завданих війною тривалий, але можливий, переконаний СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський: «Ідея допомогти українському бізнесу отримати відшкодування збитків виникла ще в перший рік повномасштабного вторгнення росії в Україну. Прямого шляху в українському законодавстві не передбачено. Але, переконаний: якщо поєднати норми, філософію та дух закону, ми отримуємо законний і ефективний шлях відшкодування збитків за рахунок підсанкційних осіб. На європейських сайтах ще рік-два тому можна було прочитати за що саме на конкретних осіб та компанії накладено санкції. В Україні в відкритих джерелах немає такої детальної інформації. Але причинно-наслідковий зв’язок уже встановлено указом президента про затвердження санкцій. Отже, підсанкційні особи несуть таку саму відповідальність, що й росія. А значить, відповідають своїми активами за нанесену шкоду. Й тут немає значення чи брали вони безпосередню участь у конкретному обстрілі, що знищив конкретне підприємство».

Сьогодні санкції накладено на понад 10 тисяч росіян і російських компаній причетних до нападу росії на Україну.

Для кожного бізнеса в будь-якому випадку важливо максимально швидко провести роботу з фіксації збитків. Потрібно зібрати всі документи, свідчення, фотографії й відео, що підтверджують факт завданої шкоди. Якщо були публікації в медіа та соцмережах, вони також стануть у нагоді. Якщо також були знищені документи підприємства — потрібно відновити все, що можливо. Податкова вимагатиме всі документи й підтвердження. Якщо ж знищене майно, товари й інші активи не будуть відповідно оформлені, підприємство матиме сплатити відповідні податки.

Юристи супроводжують процес фіксації збитків і можуть побачити неочевидні моменти й допомагають зробити все відповідно до чинного законодавства. Зокрема, мова про упущену вигоду. Хочемо наголосити, фіксація завданої шкоди — це обов’язковий процес для кожної компанії, що зазнала збитків через війну. Далі кожен бізнес вирішуватиме що робити — чекати репарацій, нічого не робити, шукати фінансування, щоб протриматися, подавати в суд на росію або ж судитися з підсанкційними особами.

Прямі й непрямі збитки

Юристи «Болінський і команда» вважають, потрібно фіксувати як прямі, так і непрямі збитки. Прямі  — це пошкоджені або знищені будівлі, підприємства, товари та інше майно. Непрямі — це упущена вигода спричинена невиконаними контрактами, відтоком клієнтів, непроданою продукцією, зупинкою виробництва, перерваними ланцюгами постачання тощо. Також відкрите питання вартості втраченого інтелектуального та робітничого потенціалу.

Частина бізнесу подає позови до рф та державних установ країни-агресорки:

  • російська федерація;

  • Міноборони рф;

  • Мінфінансів рф;

  • Генпрокуратура рф;

  • Центробанк рф;

  • інші державні органи рф.

Є виграні справи, однак вироки судів не виконуються. Тобто ці справи фактично опиняються «в шухляді».

Перша справа

Відшкодування збитків завданих війною через підсанкційних осіб — нова практика. Виграних позовів до підсанкційних осіб ще немає. Юрист Святослав Болінський акцентує: «Якби були отримані перші виплати, впевнений — таких справ було би дуже багато. Бачу перспективу українському бізнесу отримати відшкодування з підсанкційних осіб зокрема, в Європі. Юридична компанія «Болінський і команда» працює над такою справою. По одному з підприємств зараз готуємо матеріали».

Подача позовів до підсанкційних осіб це не єдиний шлях отримати відшкодування, але може бути найшвидшим, впевнений юрист. Стягнення заподіяної шкоди можливе як у національному периметрі, так і в міжнародній юрисдикції. Заморожених активів підсанкційних осіб на всіх, хто зазнав втрат через напад росії на Україну не вистачить. 

«Болінський і команда»

Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати