26 травня 2025, 15:31

Огляд юрринку 2025: медичне право

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України 2025

Які ключові правові виклики і тренди у сфері медичного права ви спостерігаєте у 2025 році?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Алла Цимановська Алла ЦИМАНОВСЬКА, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Війна суттєво впливає на практичну діяльність медичних закладів і правові запити як з боку медичних працівників, так і пацієнтів. У 2025 році медичне право в Україні трансформується із прикладної сфери у стратегічну, забезпечуючи захист медичних працівників і реалізацію прав пацієнтів на допомогу під час воєнного стану.

Медичні установи працюють в умовах підвищеного ризику, нестабільного фінансування та кадрової кризи. Частина закладів зазнала руйнувань або евакуації, інші перевантажені. Зростає потреба у нормативній гнучкості та правовій підтримці керівників для забезпечення безперервності медичної допомоги.

Масовий виїзд фахівців за кордон, ротація кадрів до Медичних сил ЗСУ, мобілізація цивільних лікарів призвели до значного кадрового дефіциту в цивільному секторі. Це впливає не лише на доступність послуг, а й на юридичну відповідальність медичних працівників. В умовах дефіциту ресурсів зростає відповідальність за організацію надання допомоги, оформлення документації, взаємодію з пацієнтами та слідчими органами.

Простежується чіткий тренд на підвищення правової обізнаності пацієнтів. Серед пацієнтів зростає кількість звернень, скарг і судових процесів, пов’язаних із якістю наданої допомоги, процедурою ВЛК, дотриманням їхніх прав. Керівники звертаються за юридичним супроводом для захисту себе та персоналу, розробки алгоритмів дій у конфліктних ситуаціях, впровадження внутрішніх політик ризик-менеджменту.

Окремим напрямом у медичному праві став супровід військових: документування бойових травм, отримання статусу «поранений (травмований) внаслідок бойових дій», виплати й компенсації, реабілітація. Зростає кількість звернень щодо проходження військово-лікарських комісій (ВЛК): спори з ВЛК, оскарження рішень про придатність, визнання поранень бойовими. Юридична допомога в цих питаннях вимагає комплексного розуміння як медичного, так і військового законодавства.

Реабілітація поранених військовослужбовців і цивільних є одним із ключових векторів медичної політики. Юридичні аспекти включають ліцензування закладів, маршрут пацієнта, ведення медичної документації, взаємодію мультидисциплінарних команд, фінансування послугі взаємодію з державними програмами.

У 2024 році замість МСЕК запроваджено експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФ). Така модель передбачає комплексну оцінку стану особи за міжнародними стандартами. У юридичній практиці це вже породжує нові запити щодо порядку оформлення документів, участі медичних працівників у процесі, а також оскарження рішень експертних команд.

Приватні заклади активно долучаються до надання допомоги військовим, ВПО, постраждалим. Це формує потребу в юридичному супроводі державного контрактування, публічних закупівель, дотримання стандартів медичної допомоги, а також у захисті від можливих правових ризиків.

У 2025 році телемедичні послуги стали невід’ємною частиною доступу до медичної допомоги, особливо на тимчасово окупованих територіях, у прифронтових зонах, у разі інвалідності чи неможливості фізичного звернення.

Зоряна Скалецька Зоряна СКАЛЕЦЬКА, партнерка Ario Law Firm

1. Виклики, пов’язані із затвердженими раніше спроможними мережами медзакладів. Відповідно до ухваленої у 2023 році урядової постанови кожна область в Україні стала госпітальним округом із надкластерними, кластерними та загальними лікарнями. У 2025 році передбачено провести моніторинг розвитку цих закладів.

За результатами оцінки буде встановлено, чи виконані заявлені плани, адже мета формування спроможної мережі — це підвищення якості надання меддопомоги. Водночас наслідком оцінки виконання планів може бути реорганізація закладів або зменшення потенційних пакетів НСЗУ. До речі, слід зазначити й про наміри на 2025 рік щодо створення 30 центрів психічного здоров’я в кластерних лікарнях по всій країні.

2. Виклики, пов’язані з оновленням Порядку контролю якості медичної допомоги. Фактично це вплине абсолютно на всі медзаклади, незалежно від форми власності.

3. Виклики, пов’язані з централізованими закупівлями за державні кошти ДП «Медичні закупівлі». Це держпідприємство має привести у відповідність до вимог антикорупційну діяльність (ISO:37001). Все більше державних і комунальних закладів будуть використовувати електронний каталог для закупівель. Це може позитивно вплинути на їхню фінансову ефективність, а отже, посилити їхню конкурентоздатність порівняно з приватними медзакладами.

4. Виклики, пов’язані з реформуванням системи судово-медичної експертизи. Зроблене в попередні роки об’єднання в одну державну структуру, передача майна, їх методологічне та інше реформування триватиме.

5. Виклики, пов’язані зі створенням особистого електронного кабінету пацієнта. Це необхідно для отримання доступу пацієнтів до особистих даних, їх коригування і користування певними сервісами пацієнта.

6. Виклики, пов’язані зі змінами у сфері антибіотикорезистентності та застосування протимікробних препаратів. Плануються зміни щодо ліцензійних умов (медпрактика) щодо інфекційного контролю, а отже, це стосуватиметься абсолютно всіх закладів і ФОПів. Також будуть змінені табелі оснащення закладів щодо інфекційного контролю й антибіотикорезистентності. Очікуються зміни Стандарту меддопомоги із застосування протимікробних препаратів (чинний стандарт 2023 року), а також зміни до інструкції з адміністрування антимікробних препаратів у медзакладах (очікувалися ще у 2024 році).

7. Виклики, пов’язані з виконанням вимог щодо медичних відходів. До сьогодні ще не всі заклади запровадили прийняті в 2024 році нові Державні санітарні норми та правила щодо управління медвідходами, а в 2025-му очікуються нові Державні санітарні норми і правила щодо сортування, збору, зберігання, прання білизни у медзакладах. Тобто очікуємо посилення контролю.

8. Виклики, пов’язані з реформою МСЕК. Нові експертні команди, які були створені у медзакладах, мають надвелике навантаження. Водночас не всі керівники медзакладів створюють умови для лікарів цих команд, а отже, працівники будуть звільнятися, кількість таких команд буде скорочуватися. А це ще більше впливатиме на зростання черг, тобто можуть виникати нові корупційні ризики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати