23 лютого 2016, 16:07

Росія подала позов проти України щодо стягнення 3 млрд доларів

Опубліковано в №8 (506)

Дмитро Коваль
Дмитро Коваль «AGA Partners» старший юрист

1.01.2016 року Україна не здійснила платіж загальною сумою 3.075 млрд доларів США задля погашення та обслуговування належних Росії облігацій зовнішніх державних позик протягом пільгового періоду, який минув 31.12.2015 р. Таким чином, на сьогодні Україна знаходиться у стані дефолту за цими облігаціями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Підпорядкована англійському праву облігація була складена досить незвичним чином: фактично, це був офіційний міждержавний кредит, хоча на папері це виглядало так, як комерційний борг (облігація була структурована у формі єврооблігації та фактично розміщена на Ірландській фондовій біржі).

Облігація містить дивне положення, яке говорить, що якщо співвідношення боргу України до ВВП перевищує 60%, Росія може вимагати дострокового погашення, що, у свою чергу, викликало б автоматичний дефолт за іншими міжнародними облігаціями України. Оскільки борг українського уряду значно перевищує 60% (близький до 100%), це положення давало можливість Росії спровокувати дефолт України в будь-який момент.

Ще одним цікавим положенням є пункт, який забороняє Україні сплачувати борг коштом будь-якого збитку, заподіяного Росією, наприклад, отриманого від анексії Криму, компенсацію збитків за який Україна планувала отримати. Іншими словами, Росія застерегла себе від можливого зарахування Україною боргу шляхом анексії Криму.

Укладена відповідно до англійського права, зазначена облігація передбачає вирішення будь-якого спору між сторонами судом Великобританії або Лондонським міжнародним арбітражним судом. Як відомо, Росія вже звернулася з позовом до Високого суду Англії, що вважається менш вигідним для Росії через публічність процесу та більш ліберальне ставлення до зустрічних вимог.

Хоча Україні буде важко заперечувати існування боргу перед Росією, Україна все ж таки має аргумент задля уникнення відповідальності. Такий аргумент виходить з так званої «доктрини одіозних боргів», в основі якої лежить вчення про правонаступництво держав.

Незважаючи на те, що згідно з доктриною, демократичні уряди, які є наступниками диктаторів, не мають права відмовлятися від боргів попереднього режиму, незалежно від того, наскільки такий борг був одіозним, винятком є так звані «Корупційні Борги». Тобто, якщо кредитор знав або повинен був знати, що гроші від кредитування йшли до особистої скарбниці державного лідера, то в такому разі можна стверджувати, що кредитор надав кредит до особового рахунку корумпованою лідера, а не до державної скарбниці.

Україна вже заявила, що 3 млрд доларів насправді є хабарем Януковичу від Росії, наданим з метою зупинити підписання угоди про асоціацію з ЄС. Тому, безсумнівно, позиція України полягатиме у тому, що російські кредитори знали або повинні були знати, що гроші надаються безпосередньо Януковичу та/або іншим пов’язаним особам. Якщо суд прислухається та підтримає таку позицію України, в Росії залишиться право звернути свою вимогу персонально до цих корумпованих чиновників.

Наступне питання: яка частина з 3 млрд доларів врешті-решт «осіла» у кишенях Януковича, та скільки коштів насправді потрапило до української скарбниці?

Також суд повинен буде визначити, чи дійсно на момент надання кредиту Росія вже мала намір захоплення Криму. Якщо суд вирішить, що такий намір вже існував на той момент, це суттєво вплине на позицію Росії та остаточне рішення суду.

У будь-якому випадку, протистояння обіцяє бути одним з найбільш унікальних судових справ за багато років.

Нагадаємо, що

Росія подала позов до високого суду Лондона проти України щодо стягнення боргу в 3 млрд доларів. Про це повідомив міністр фінансів Росії Антон Силуанов, передає Bloomberg.

«Сьогодні Мінфін Росії подав судовий позов проти України до Високого суду Лондона з метою стягнення заборгованості за облігаціями України номінальною вартістю 3 млрд доларів та відшкодування судових витрат Російської Федерації», – цитують Силуанова російські ЗМІ.

При цьому він також висловив думку, що процес в англійському суді буде «відкритим і прозорим».

Нагадаємо, що Росія свого часу відмовилася від пропозиції України в рамках боргової операції та не висувала офіційної зустрічної пропозиції щодо реструктуризації єврооблігацій на 3 млрд доларів. Про це повідомив урядовий уповноважений з питань управління щодо державних боргів Віталій Лісовенко.

Також прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк раніше заявив, що Україна вводить мораторій на виплату так званого «боргу Януковича» у 3 млрд доларів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати