Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Нещодавно стало відомо, що окрім вже діючих санкцій Міністерство торгівлі США позбавило росію статусу країни з ринковою економікою.
«Це рішення дає Сполученим Штатам можливість застосувати всю силу антидемпінгового законодавства для усунення ринкових спотворень, спричинених посиленням втручання російського уряду в їхню економіку», – йдеться в заяві Міністерства.
Шлях до безпрецедентного рішення в практиці США
Зазначимо, що 01.04.2002 США надали росії статус країни з ринковою економікою. Міністерство торгівлі США заявило тоді, що «це рішення відображає величезні зміни, які відбулися в російській економіці за минуле десятиліття». Це стало важливим кроком для вступу росії до Світової організації торгівлі (СОТ) у 2012 році. До цього для російських експортерів діяли суттєві обмеження. Зокрема, ввезення металургійної продукції з росії було обмежене сумою $700 млн, а радіаційного палива – $300 млн.
2021 року в США було розпочато розслідування щодо відповідності економіки росії ринковому статусу. Поштовхом для цього стало антидемпінгове розслідування щодо імпорту в США карбамідо-аміачних сумішей з росії, в межах якого проводився аналіз поставок рідкого азотного добрива – карбамідо-аміачної суміші.
CF Industries Nitrogen та її дочірні підприємства, заявники у розслідуванні, стверджували, що імпорт рідкого азотного добрива – карбамідо-аміачних сумішей з росії – відбувається за ціною, нижчою від ринкової, що завдає шкоди американській галузі. Заявники вимагали, щоб у межах цього розслідування економіка росії розглядалася як неринкова.
Міністерство торгівлі США підтримало заявників і розпочало розслідування щодо відповідності економіки росії ринковому статусу, посилаючись на закон про тарифи 1930 року, у якому прописано критерії віднесення тієї чи іншої країни до країн з ринковою економікою. У законі зафіксовано шість критеріїв, відповідність яким дає змогу визнати економіку ринковою, а саме: конвертованість валюти країни – торговельного партнера; ступінь, у якому зарплати у такій країні визначаються шляхом вільних переговорів між працівниками та менеджментом; відкритість для іноземних компаній та інвестицій; частка держвласності економіки; ступінь державного контролю за розподілом ресурсів і встановленням цін та обсягу випуску продукції підприємствами. Якщо економіка країни не відповідає якомусь із критеріїв «ринковості», то Міністерство торгівлі може кваліфікувати країну як країну з неринковою економікою. Міністерство торгівлі має право брати до уваги й інші фактори, які вважатиме за необхідні.
У 2021 році ринковий статус економіки росії було підтверджено з боку Міністерства торгівлі США. Відповідне рішення було оприлюднене у жовтні 2021 року. Міністерство торгівлі США зазначило, що після аналізу балансу всіх відомих змін, що відбулися з часу останнього визначення (з 2002 року), «Міністерство торгівлі вважає, що на даний момент немає очевидних нових доказів, що виправдовували б зміну нинішнього ринкового статусу Росії».
Однак наразі ситуація змінилася через агресію росії проти України і введення у зв’язку із цим санкцій з боку США та країн-союзників, що спричинило відновлення у травні 2022 року розслідування Міністерства торгівлі США щодо відповідності економіки росії ринковому статусу. Наслідком цього розслідування стало позбавлення росії статусу країни з ринковою економікою. «Аналіз, проведений Міністерством торгівлі, показав, що широке втручання уряду в економіку призвело до спотворення цін і витрат у Росії, що не точно відображає, чи справедливо російські компанії встановлюють ціни на імпорт у США», – йдеться у заяві Міністерства торгівлі США. Тепер росія розглядатиметься американськими інституціями як країна з неринковою моделлю економіки.
США не приховують, що цей захід вжито саме з метою дати відповідь на дії росії в Україні та ще сильніше ізолювати її.
Важливо зазначити, що зниження іноземної країни у статусі – від країни з ринковою економікою до неринкової – відбулося вперше в американській практиці.
Що у практичному плані означає зниження статусу росії, коли замість країни із ринковою економікою вона отримує статус країни з неринковою економікою
Статус країни з ринковою економікою означає, що національна економіка відповідної країни ґрунтується на ринкових засадах вільного підприємництва та конкуренції. Ринкова економіка не заперечує наявності державного регулювання та контролю, а також інституту державної власності, але передбачає, що державні органи не надають індивідуальних пільг (привілеїв) національним компаніям у зовнішньоекономічній діяльності.
Так, відповідно до законодавства США для країни, що має статус країни з ринковою економікою, діє правило, що під час проведення антидемпінгових розслідувань щодо компаній-експортерів з цієї країни собівартість товарів цих компаній розраховується на основі національних даних країни експорту, а використання так званих сурогатних цін із третіх країн (які використовуються для країн з неринковою економікою) не застосовується. Це також притаманно компенсаційним розслідуванням щодо імпорту, що субсидується.
Антидемпінгова політика США ґрунтується як на багатосторонніх правилах, закріплених в Угоді СОТ про застосування Статті VI ГАТТ, так і на нормах національного законодавства, що містять детальніші вказівки, пов’язані з методикою проведення антидемпінгового розслідування. Практика компетентних органів США щодо визначення демпінгової маржі складається з урахуванням норм про демпінг, що містяться в угодах ГАТТ/СОТ.
Для того, щоб кваліфікувати певні обставини як демпінг, необхідно провести дослідження нормальної вартості і експортної ціни товару для визначення величини демпінгової маржі. Відповідно до параграфа 2.4 статті 2 Антидемпінгового кодексу СОТ (Угода про застосування статті VI ГАТТ 1994 року) під поняттям «демпінгова маржа» слід розуміти суму, на яку нормальна вартість перевищує експортну ціну.
Згідно із законодавством США та Антидемпінговим кодексом СОТ для країни з неринковою економікою, якою тепер є росія, США застосовуватимуть метод виявлення нормальної вартості товару, відповідно до якого буде здійснюватися порівняння експортних цін не з цінами та витратами в країні експорту, а із сумою пов’язаних з цим товаром витрат і прибутку в третій країні з ринковою економікою (із порівняним рівнем економічного розвитку) або з ціною аналогічного товару в такій третій країні.
Звичайно, що використання такого методу призведе до збільшення антидемпінгових мит та погіршить можливості російських експортерів під час захисту інтересів.
Можливі наслідки позбавлення статусу країни з ринковою економікою для росії
Позбавлення росії статусу країни з ринковою економікою у будь-якому разі призведе як до величезних фінансових втрат російського бізнесу, так і до недоотримання державним бюджетом рф фінансових надходжень. США є найбільшим світовим ринком для великої групи товарів, до якого росія матиме дуже обмежений доступ на довгі роки.
Насамперед негативні наслідки матимуть місце для російських експортерів (але не сировинних товарів, де антидемпінгові заходи не застосовуються): проти них тепер процедурно легше буде вводити мита під приводом антидемпінгових заходів.
Раніше для доведення того, що російські експортери свідомо занижують ціни на свої товари і що проти них потрібно вводити антидемпінгові мита, треба було брати до уваги собівартість виробництва в росії, а вона справді могла бути нижчою через меншу вартість енергоносіїв, низький рівень зарплат працівників тощо. А отже, російські експортери часто-густо перебували у більш вигідних умовах, ніж інші експортери, тільки тому, що собівартість виробництва була нижчою. Наразі зниження у статусі та визнання росії країною з неринковою економікою означає, що російські ціни та собівартість виробництва товарів всередині рф не будуть ураховуватися під час проведення розслідувань з причин існування неринкових механізмів ціноутворення, наслідком чого може бути спотворення цін. Відтепер, орієнтуючись на собівартість виробництва в аналогічних росії країнах або в інших третіх країнах, буде набагато легше довести, що вартість виробу занадто низька, що і надасть можливість регулятору США вводити значно більші антидемпінгові мита і стосовно значно більшого переліку товарів походженням з рф.
Коли росія вважалася країною з ринковою економікою, експортерам було також простіше оскаржити антидемпінгові заходи. До речі, мали місце прецеденти, коли російським виробникам (переважно добрив) вдавалося доводити Міністерству торгівлі США в межах антидемпінгових розслідувань «ринковість» своїх витрат.
Нові обмеження можуть торкнутися насамперед російських експортерів добрив, а також металів. Але зараз вони майже всі знаходяться під санкціями. Тим не менш, з урахуванням існуючих безпрецедентно жорстких санкцій та різкого скорочення обсягів двосторонньої торгівлі росії та США, майже удвічі, вплив такого чинника, як зміна статусу економіки росії навряд чи буде суттєвим, хоча в майбутньому це може ускладнити повернення російських компаній на американський ринок до рівня, який існував до 2022 року, а можливість повернення статусу країни з ринковою економікою взагалі залишитися під питанням на довгі роки.
Питання щодо підвищення мит США на російський експорт є ключовим протягом 2022 року. Позбавлення росії режиму найбільшого сприяння у торгівлі призвело до зростання мит. Проте позбавлення статусу не означає припинення експорту російської продукції на ринок США. Необхідно пам’ятати також про існування паралельного імпорту до США, який добре працює і зараз.
Сподіваємося, що приклад США можуть перейняти й інші країни. Приміром, ще навесні 2022 року країни – союзники США вимагали виключити росію із СОТ. Ще тоді ЄС у рамках четвертого пакету санкцій позбавив росію статусу найбільш сприятливої нації в питаннях торговельного співробітництва, що має таке ж важливе значення, як і нинішнє рішення Міністерства торгівлі США.
Але всі подібні заходи є дієвими, коли їх вживають у комплексі та коли країни-союзники виступають єдиним фронтом у цьому питанні й мають однакові цілі. І саме це може зумовити неможливість подальшого економічного зростання та розвитку росії.